Turistická revoluce - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Turistická revoluce

, Pavel Páral,
Turistická revoluce
Zdroj: Euro.cz

TUI a Exim Tours

PRAHA (pp) – Konec jednání největší evropské cestovní kanceláře TUI o vstupu do Exim Tours by měl být na dohled. Informaci přinesly minulý týden Hospodářské noviny, obě strany ji odmítají komentovat. Ferid Nasr, generální ředitel Exim Tours, již loni prohlásil, že ho do prodeje nic netlačí a kývne jen na zajímavou nabídku.
Pokud nyní dojde ke spojení, vstoupí TUI razantně nejen na český, ale na celý středoevropský trh. Exim Tours je největším českým organizátorem leteckých zájezdů. Podobně jsou na tom jeho sesterské firmy Kartago Tours na Slovensku a v Maďarsku. Polský Exim Tours se na tamním trhu pohybuje kolem čtvrté příčky. Skupina dosahuje obratu kolem pěti miliard korun. Polovina z toho patří české firmě. Ročně Exim Tours roste o desítky procent, především proto, že dosahuje příznivých cen. Příchod TUI by tuto výhodu ještě zesílil. Trh by měl jednoznačného lídra a ceny zájezdů by začaly rychle klesat i v destinacích dosud považovaných za dražší, jako jsou Kanárské ostrovy či Itálie. Lze také asi očekávat snížení cen kvalitního ubytování v Chorvatsku. Své produkty TUI nabídne v Česku pravděpodobně už v letošní sezoně.
Ostatní cestovní kanceláře budou muset čelit nové situaci spojováním či hledáním silných zahraničních partnerů a mnohé zostřený konkurenční tlak nejspíše nepřežijí. TUI také disponuje více než stovkou vlastních letadel, a tak se přiostří boj i v charterové dopravě. Exim Tours zatím létá s ČSA, jejichž letecký park je oproti TUI zhruba poloviční. Smlouva je přitom uzavřena do roku 2007.
Příchod evropského touroperátora představuje velkou šanci pro rozvoj příjezdové turistiky, a tím pro rozvoj cestovního ruchu v ČR, včetně vzniku nových pracovních míst i podnikatelských příležitostí.