Tunel z ledu

17. února 2014, 00:00 - Tomáš Plhoň
17. února 2014, 00:00

Loňský konec extraligového hokeje v Českých Budějovicích vyšetřuje policie

Hokej je má láska, která neumírá. Tak zní pasáž z hymny hokejového týmu v Českých Budějovicích. Tamějším sportovním fanouškům ale dvakrát do zpěvu není. Od té doby, co se extraligový tým HC Mountfield odstěhoval do Hradce Králové, získal hokej v jihočeském krajském městě hořkou příchuť. Zvlášť v posledních týdnech, kdy vyplývají na povrch podivné okolnosti z éry minulého vedení, konkrétně v mládežnické organizaci klubu. Skloňují se slova jako „tunelování“ a padají první trestní oznámení. Ve hře je navíc člen dozorčí rady státního podniku Čepro.

Miliony z eráru „Na rovinu říkám, že pokud HC České Budějovice povedou stejní lidé, kteří nedokázali zabránit několikamilionovému tunelu, pro dotaci rozhodně hlasovat nebudu,“ rozohnil se minulý týden primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Téma, které na svých webových stránkách otevřel, se týká mládežnické hokejové organizace. Tu má v nějaké podobě většina profesionálních českých hokejových týmů. Slouží jako sportovní vyžití dětí a mládeže, ale především jako líheň nadějných sportovců do vyšších soutěží. Kromě toho, že sem v minulosti proudily desítky milionů korun z veřejných prostředků a z financí polostátního podniku ČEZ, se tu odehrála i celá řada velmi zvláštních věcí.

„Všechny valné hromady byly zmanipulované.

Celou záležitost řeší policie, i když to dělá velmi podivně,“ řekl týdeníku Euro bývalý hokejista a trenér Karel Pražák, dnes poslanec zvolený za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Pražák má za sebou poměrně bohatou hokejovou kariéru včetně působení v extraligových týmech a trénování Vítkovic nebo jihlavské Dukly. Na zimním stadionu v Českých Budějovicích chtěl poklidně ukončit kariéru jako hokejový funkcionář.

Ovšem to se pokazilo v momentě, kdy na valnou hromadu HC České Budějovice přišel v květnu roku 2010 muž jménem Zdeněk Blažek. V ruce mával přihláškami 170 nových členů podpořených plnou mocí a rázem se na jejich základě stal čelným představitelem organizace. Blažek byl za nějaký čas jmenován i generálním ředitelem extraligového hokejového týmu HC Mountfield, a vedl tak profesionální klub vrcholné soutěže i mládežnickou organizaci.

Potíž nastala v létě minulého roku. Po dlouhých jednáních se společnost Mountfield, která většinově vlastnila a sponzorovala budějovický hokej, rozhodla z krajského města odejít a přesídlit do Hradce Králové. Důvodem údajně byly spory s radnicí a smlouvy s budějovickým pivovarem Budvar. To ale v tuto chvíli není tak důležité. Zásadní bylo, že Mountfield si s sebou do Hradce vzal celý tým a spolu s ním i hráče, na které měla právo mládežnická organizace.

Jedna rodina Že přesun hráčů proběhl poněkud nestandardně, se tušilo už delší dobu. Protože město České Budějovice podporovalo hokej nemalými částkami (jen do mládežnické organizace nasypalo za uplynulých deset let přes 20 milionů korun), nechali radní prověřit hospodaření auditem. „Podle výpočtu by se dle tabulkových cen Českého svazu ledního hokeje mělo jednat o 13 963 350 korun. Protože však cena za přestup dohodnutá nezávisle mezi HC Mountfield a Mountfield Hradec Králové byla neobvykle nízká, získalo sdružení nárok na významně nižší plnění,“ píše se v konečné zprávě auditu. A jaká že byla ona nestandardní cena? Namísto 14 milionů dostal HC České Budejovice pouhých 40 tisíc korun.

„Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele. I když názor na viníka samozřejmě mám, dokud případ bude řešit policie, nemůžu se k tomu vyjadřovat. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne,“ řekl týdeníku Euro Stanislav Rataj, nezávislý zastupitel Českých Budějovic a nedávno zvolený člen správní rady HC České Budějovice. V té sice nahradil Zdeňka Blažka, ale Blažkovi kolegové Petr Smejkal, René Piegl a Petr Havlátko ve funkci dál zůstávají, byť dva z nich oznámili, že na další valné hromadě své funkce opustí.

„Zcela souhlasím s panem primátorem, že dokud tito lidé v organizaci zůstanou, neměla by žádné peníze z městské kasy dostat,“ tvrdí Rataj a připomíná, že podle auditu vedla organizace také účetnictví v rozporu s platnou legislativou a nesvolávala pravidelně valnou hromadu.

Karel Pražák se jmenovat konkrétní lidi rozhodně nebojí. Ve všech pádech zmiňuje právě Blažka. „Ty smlouvy podepsal pan Blažek. Byl v té době jak v managementu klubu, tak ve správní radě sdružení,“ vysvětluje. Jiná věc je, že i přes zjevný mechanismus, kterým organizace o peníze přišla, zřejmě nejde o nelegální akt.

Ovšem v případě pravděpodobně zfalšovaných plných mocí a přihlášek členů už jde o něco docela jiného. „Mám k dispozici přihlášku pana doktora Trnky, který byl v té době prokazatelně ve vazbě, tudíž ji ani nemohl podepsat,“ tvrdí Pražák. Má tím na mysli Jiřího Trnku, bývalého šéfa regionálního úřadu ROP Jihozápad, který čelí obvinění z machinací s evropskými dotacemi.

Týdeník Respekt v minulosti informoval, že Trnka patří do okruhu lidí spojených s Pavlem Dlouhým z Hluboké nad Vltavou.

Tato zdánlivě nesouvisející informace ještě nabude na významu.

Sport i teplo Ale zpět k osobě Zdeňka Blažka, který byl v posledních několika letech jak v čele HC České Budějovice, tak i extraligového HC Mountfield. Blažkovo jméno bývá v Českých Budějovicích skloňováno poměrně často, a to málokdy v dobrém. Média už několikrát spekulovala o jeho vazbách na Pavla Dlouhého, vlivného člena ODS a místostarostu Hluboké nad Vltavou (odtud známá přezdívka Kníže z Hluboké). To by samo o sobě nebylo tak zajímavé, kdyby Blažek v minulosti nezastával řadu velmi vlivných postů.

Kromě místostarosty ve Starých Hodějovicích za ODS byl také generálním ředitelem Teplárny České Budějovice, městského podniku s více než miliardovým obratem a několika velmi podezřelými zakázkami, díky nimž v současnosti Blažek čelí několika žalobám. Mimo tyto časově poměrně náročné posty se ve volném čase zjevně rád věnuje sportu. A tak nepřekvapí, že kromě hokeje zasedá ještě v dozorčí radě budějovického fotbalového klubu SK Dynamo. Navíc je od počátku loňského roku členem dozorčí rady státního podniku Čepro. Stal se jím zrovna v době, kdy byl jeho stranický kolega z Českých Budějovic Martin Kuba ministrem průmyslu a obchodu.

Také on byl často spojován s Pavlem Dlouhým.

Blažek na zaslané odpovědi v rozmezí týdne nereagoval, ale řada jeho výroků týkajících se hokejové situace na jihu Čech je veřejně dostupná. „Co se týká mé angažovanosti v občanském sdružení HC České Budějovice, tak tam nelze hledat s odchodem extraligy vůbec nic společného. Poslední doba mě utvrzuje v tom, že veřejnost, nebo alespoň její část, chce viníka. A toho našla v mé osobě,“ uvedl Blažek ve svém prohlášení při odchodu z postu člena správní rady.

Otázkou zůstává, jak si hokej v Českých Budějovicích povede dál po finanční stránce.

Energetický kolos ČEZ, který organizaci HC České Budějovice dlouho sponzoroval částkou v průměru 5,5 milionu korun ročně, se ke konci loňského roku rozhodl tuto podporu ukončit. Pro sdružení to znamená vážné existenční problémy, neboť tato suma představuje více než polovinu rozpočtu. O pomoc už požádalo město, ale jak je vidět, primátor ani rada nepošlou ani halíř, dokud se nejasnosti okolo hospodaření organizace v minulých letech nevyjasní.

Jedním z důležitých milníků bude mimořádná valná hromada svolaná na začátek března, kde se kromě výsledků auditu budou také volit noví členové správní rady a kde by měly být změněny stanovy sdružení. Ještě zajímavější nejspíš bude sledovat vývoj vyšetřování.

Zdá se, že tentokrát případ u ledu jen tak nezůstane. „Jakmile se ve své židli usadí ministryně spravedlnosti a ministr vnitra, hodlám je v této věci interpelovat. Chci, aby se projasnila, nebo aby byla přesunuta mimo České Budějovice. U spousty lidí tam existuje hrozba z podjatosti,“ říká Karel Pražák. l

„Všechny valné hromady byly zmanipulované. Celou záležitost řeší policie, i když to dělá velmi podivně,“ tvrdí bývalý hokejista a trenér Karel Pražák, dnes poslanec za Úsvit přímé demokracie.

Že přesun hráčů proběhl poněkud nestandardně, se tušilo už delší dobu.

O autorovi| Tomáš Plhoň • plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít