tsunami jménem LTE

16. července 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
16. července 2012, 00:00

Česko není dostatečně pokryto 3G signálem, ale mezi operátory se již rozhořel souboj o superrychlý internet v sítích 4. generace

Vezměte nejrychlejší současný internet přes klasickou pevnou telefonní linku, vynásobte rychlost takového ADSL připojení zhruba desetkrát a zároveň odstřihněte všechny dráty. Výsledkem bude superrychlý bezdrátový internet prostřednictvím technologie LTE. Ta představuje nejrozšířenější standard čtvrté generace mobilních komunikací (4G), kde rychlost stahování dat dosahuje až 150 megabitů za vteřinu.

V reálných podmínkách, především pak mimo města, tento parametr samozřejmě klesá, přesto však není výjimkou, že zařízení s technologií LTE „běhají“ v rychlostech přes 50 megabitů za vteřinu. Objem dat srovnatelný například s CD diskem plným hudby nebo fotografií stáhnete z internetu zhruba za čtvrt minuty.

Valí se na nás datová tsunami a slovy klasika: svět už nebude takový, jaký byl. Nicméně, aby optimismu nebylo přespříliš, čeští mobilní klienti se naplnění snu o opravdu rychlém mobilním internetu nedočkají dříve než v roce 2014.

Konkurenti s blízkými zájmy A to přesto, že na vlnu celosvětové popularity technologie LTE (Long Term Evolution) již naskočili i dva největší čeští operátoři, O2 a T-Mobile, když v rozmezí několika dnů spustili své 4G sítě. Přesněji řečeno: spustili malé ostrůvky svých LTE sítí, které v testovacím či řádném provozu pokrývají jen několik desítek tisíc zákazníků. Zatímco O2 nabízí klasický komerční provoz LTE (tarif umožňující rychlost připojení až 60 megabitů za vteřinu stojí 800 korun měsíčně; datový limit je nastaven na 40 gigabajtů za měsíc) v obci Jesenice poblíž Prahy, T-Mobile začal testovat ve čtvrté pražské části a v celé Mladé Boleslavi.

Zákazníci vybaveni internetovým modemem, případně tabletem či telefonem, mohou v takzvaném pilotním provozu využít až 150megabitové rychlosti.

A zatímco se mezi dvěma největšími českými telekomunikačními firmami rozhořel souboj o pár prvních zákazníků LTE technologie, v připravované aukci kmitočtů – umožňující vystavění celonárodní 4G sítě – budou jejich zájmy velmi blízké. Stejně jako u třetího operátora Vodafone.

V tendru kmitočtů z takzvané digitální dividendy, který Český telekomunikační úřad (ČTÚ) připravuje na konec letošního roku, se totiž budou dražit jen tři licence pro klíčové pásmo 800 megahertzů, potřebné zejména pro pokrytí signálem 4G oblasti mimo města. „Technologie LTE umožňuje snazší pokrývání krajiny, a zejména nabízí výrazně vyšší kapaciDatové tu sítě. To v kombinaci s obecným trendem odklonu od hlasových služeb k datovým – u všech operátorů – dělá z dražených frekvencí velmi lukrativní zboží,“ říká Filip Kůžel, šéfredaktor specializovaného serveru MobilMania.cz.

Aby se neopakoval 3G scénář Jiří Peterka, nezávislý konzultant a publicista, nepředpokládá, že by některý z nových hráčů v aukci přeplatil současnou „velkou trojku“, a v příchod čtvrtého operátora na český mobilní trh nevěří. Přesto považuje připravovaný tendr za klíčový moment v rozvoji mobilního internetu v Česku. „I když stávající operátoři klíčové frekvence v pásmu 800 megahertzů vysoutěží, budou muset plnit takzvaná rozvojová kritéria – třeba zahájení poskytování služeb do dvou let od získání licence či přednostní pokrytí méně rozvinutých regionů v zemi,“ vysvětluje.

Za nejdůležitější považuje nastavení podmínek tendru tak, aby se neopakovala situace s licencemi pro sítě 3. generace (UMTS). Před jedenácti lety totiž Eurotel a Paegas, předchůdci dnešního O2 a T-Mobilu, draze vydražily licence pro 3G, pak je řadu let doslova nechaly ležet ladem a teprve v roce 2009 se rozběhla výstavba UMTS sítí. „To operátorům přineslo určité výhody, v průběhu času například výrazně zlevnily používané technologie.

Přesto je nyní patrné, že se rozšiřování 3G pokrytí v Česku již prakticky zastavilo a jen se zlepšují parametry sítí,“ říká Peterka.

Rychlé, ale drahé a okleštěné Z údajů poskytnutých operátory týdeníku Euro vyplývá, že pokrytí 3G signálem u Vodafonu aktuálně dosahuje 73 procent, u O2 je to 75,1 procenta a T-Mobile hlásí 84,5 procenta. Jenže všechna uvedená data se vztahují na populaci, nikoli na území České republiky. „Uvádění pokrytí na počet obyvatel vychází opticky lépe než přepočet na plochu,“ vysvětluje Peterka fígl telekomunikačních firem. Jako pozitivní příklad ze zahraničí uvádí Rakousko, které je výrazně hornatější než Česko, a přesto již na konci roku 2007 dosáhli tamní operátoři 97procentního pokrytí populace. „Čeští operátoři neoficiálně připouštějí, že jim nevycházejí byznys plány na to, aby v tuzemsku zavedli skutečně plošné pokrytí. I proto se obávám, že dnes jsou zřejmě na hranici a dál to procento příliš neporoste,“ dodává.

Ještě zásadnějším faktorem, předurčujícím menší využití takzvaného mobilního broadbandu oproti cizině, je cena připojení. „Podobně jako u volání jsou i ceny českého mobilního internetu vysoko. Přesto se uživatelé naučili za data platit. I rychlost je na mnoha místech přijatelná, takže největší kritiku v současnosti operátoři sklízejí – a oprávněně – za výši objemových limitů, takzvané FUP,“ soudí šéfredaktor MobilMania.cz Filip Kůžel.

Jeho slova potvrzuje i Peterka: „V přepočtu na jednotku objemu přenesených dat jsou tuzemské ceny výrazně vyšší než v dalších zemích. Ještě horší je však operátorská regulace v podobě FUP, kdy je zákazník držen,na uzdě‘ pomoreport cí nízkých limitů dat, která může v rámci tarifu přenést. Takže zatímco zahraniční operátoři dnes řeší přetížení 3G sítí datovými přenosy, a tím více jsou motivováni k zavedení LTE, naši operátoři se unisono pyšní tím, že jejich sítě tento problém nemají a kapacity mají dost. Pak ale nemají velkou motivaci zavádět LTE…“

Průměrná rychlost českého 3G připojení dosahuje podle statistik serveru DSL.cz, vycházejících z měření reálných uživatelů, od 2,3 až po čtyři megabity za vteřinu (viz 3G v české kotlině), přičemž v meziročním srovnání naměřil server zlepšení až o 69 procent. To je způsobeno především snahou operátorů vylepšovat sítě pomocí technologií, jako je HSDPA či HSPA, které umožňují teoretickou přenosovou rychlost až 21 megabitů za vteřinu.

Zástupci všech tří operátorů svorně předpokládají, že skutečná rychlost v jejich 3G sítích ještě poroste díky dalším zlepšením. „Moderní technologie HSPA+ DC, kterou již využívají naši zákazníci v Berouně a Karlových Varech a kterou budeme nadále rozšiřovat, umožňuje reálnou rychlost až 30 megabitů za sekundu,“ říká Miroslav Čepický z Vodafonu.

Český oligopol v praxi Takže shrnuto: tam, kde mají operátoři pokrytí 3G signálem, je připojení poměrně rychlé, ale relativně drahé, a navíc okleštěné datovými limity v podobě FUP. Zatímco sítě třetích generací ve většině evropských zemí, a především v USA, doslova praskají ve švech, čeští operátoři mají ve vzduchu ještě spoustu volných frekvencí pro rozšiřování pokrytí či zvyšování kapacity.

„Český telekomunikační trh je silně poznamenán oligopolem tří mobilních operátorů, a především nízkou mírou investic do 3G technologií,“ tvrdí Jan Lembas z poradenské společnosti CET Capital, která se hodlá zúčastnit aukce ČTÚ na prodej volných kmitočtů. „Od roku 2006 se podařilo O2 a T-Mobilu na českém trhu realizovat celkovou oligopolní marži 110 miliard korun ve formě nadprůměrných marží a nízké míry investic ve srovnání s ostatními částmi svých nadnárodních skupin, i ve srovnání s běžnou praxí v odvětví,“ doplňuje.

Jako příklad uvádí Lembas skupinu Telefónica, vlastníka českého operátora O2: „V posledních pěti letech se česká Telefónica podílela na obratu evropské divize skupiny 16 procenty, na marži OIBDA 25 procenty, na provozním cash flow 39 procenty, ale na investičních výdajích pouhými dvanácti procenty.“

Rovněž český T-Mobile vykazuje podle Lembase dlouhodobě nejvyšší marži EBITDA v rámci celé skupiny Deutsche Telekomu a pohybuje se patnáct procentních bodů nad průměrem skupiny, který dosahuje zhruba 32 procent. „Z toho vyplývá, že obě firmy budou v aukci ČTÚ bránit své postavení a případné nové uchazeče o 4G licenci mohou přeplatit už jen proto, aby zabránily vstupu nové konkurence,“ řekl Lembas týdeníku Euro.

Nejdříve napřesrok Ale zpět k LTE a možnostem reálného zprovoznění sítí 4. generace v České republice.

Kůžel s Peterkou se shodují v tom, že podmínky připravované aukce jsou nastaveny tak, že i v případě vítězství všech stávajících tří operátorů nedojde k „nasyslení“ frekvencí, jejich uložení k ledu. Operátoři sítě LTE budou naopak muset budovat rychleji, než tomu bylo v případě 3G. Zároveň ale odborní publicisté nepředpokládají, že by některý ze zájemců „zvenku“ dokázal současné operátory v aukci přeplatit. „Jsem pesimista, osobně příliš nevěřím v příchod nového hráče, ale rád se budu mýlit. Spíše sázím na virtuální operátory, které pravděpodobně budou muset ti současní pustit do svých sítí,“ říká Jiří Peterka.

LTE v číslech • Technologie umožňující maximální přenosové rychlosti až 150 megabitů za vteřinu byla do komerčního provozu poprvé uvedena v roce 2009 operátorem TeliaSonera ve Stockholmu a Oslu. • O rok později bylo fungujících LTE sítí již patnáct a loni třicet. Do konce letošního roku by mělo být v provozu přes 90 LTE sítí.

• V první fázi byla síť využívána především pro připojení notebooků prostřednictvím USB modemů. V Evropě a USA je nicméně v současnosti již několik typů tabletů a chytrých mobilů podporujících standard LTE, například vlajková loď Samsungu, model Galaxy S III.

• Teoretické maximální přenosové rychlosti 150 megabitů za vteřinu lze dosáhnout ve městech (respektive v dosahu od vysílače v řádech stovek metrů), reálná rychlost stahování dat se pak pohybuje od 50 do 80 megabitů za vteřinu.

• V otevřené krajině je teoretické maximum 50 megabitů za vteřinu, běžné rychlosti v cizině se pohybují nad třemi megabity a například německý Vodafone vykazuje, že přes 50 procent zákazníků pracuje s LTE rychlostí přesahující dvanáct megabitů za vteřinu a 90 procent přes šest megabitů za vteřinu.

• Kromě superrychlého internetu nabízí LTE i další výhody, například telefonování ve špičkové HD kvalitě, stabilitu signálu, souběžný přenos dat a volání nebo nízkou latenci, tedy zpoždění přenosu dat, což je důležitý parametr pro některé firemní či bankovní aplikace.

Samotné uvedení LTE služeb včetně dostatečného pokrytí a nabídky vysokých přenosových rychlostí v 4G očekává až v průběhu roku 2014. „Otázkou také bude, jak vysokou rychlostí připojí operátoři základnové stanice LTE ke své páteřní síti a také jaký model zpoplatnění 4G služeb nastaví. Zda bude jejich použití vázáno na samostatné tarify, nebo zda bude model zpoplatnění podobný jako u 3G, kde je rychlé připojení zahrnuto do datových tarifů a z hlediska účtování je jedno, kterou technologii právě využíváte,“ dodává Peterka. l •

Tam, kde mají operátoři pokrytí 3G signálem, je připojení poměrně rychlé, ale relativně drahé, a navíc okleštěné datovými limity Bezdrátové zrychlování Teoretické maximální rychlosti mobilních technologií pro připojení k internetu

pramen: T-Mobile 3G v české kotlině Průměrné rychlosti internetu v 3G sítích českých operátorů

T-Mobile 4 Mb/s

Vodafone 3,5 Mb/s

O2 2,3 Mb/s

pramen: DSL.cz, červen 2012

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít