Truc jako bumerang - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Truc jako bumerang

, Zdeněk Fekar,
Truc jako bumerang
Zdroj: Euro.cz

Spor o TV3

PRAHA (zdf)- Dvě polotelevize a nerozhodné skóre. I tak dnes vypadá spor European Media Ventures (EMV) s Martinem Kindernayem o stanici TV3. Stále více se přitom Kindernayova revolta přibližuje krachu.
Už na konci loňského roku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odebrala Kindernayově firmě RTV Galaxie licenci. Kindernay si přitom od té doby našel nového investora, belgickou společnost Districan. Jí za třicet milionů na nový rozjezd „tévétrojky“ přejmenované na Galaxii přislíbil čtyřiatřicetiprocentní podíl. V úterý 19. února však vysílací rada vstup Districanu zamítla. „Důvodem byla obava, že vstup zahraničního investora by vytvořil nebezpečnou situaci, protože jeho investice je nevýnosná,“ vysvětlil týdeníku EURO mluvčí rady Pavel Barák. Jinými slovy, rada ze strachu před další arbitráží rozhodla, jak zřejmě nejlépe rozhodnout mohla: Kindernayův vztah k Belgičanům je jen jeho soukromoprávní věcí.
Současně rada Kindernayovi ponechala jediný, strahovský vysílač, a naopak tři frekvence s již dříve odebraným 55. kanálem přidělila v rámci krátkodobé šedesátidenní licence České mediální společnosti, jejímž prostřednictvím EMV kontroluje akciovou společnost TV3. Ta zatím vysílá svůj program TV3 CZ prostřednictvím kabelu a satelitu. Terestrické vysílání Česká mediální společnost však nespustila, protože licenci oficiálně nedostala, vysvětlil zástupce TV3 Jan Obrman. „Dočasná licence nám neumožňuje žádné, byť krátkodobé plánování,“ řekl navíc týdeníku EURO Obrman, který potvrdil, že společnost nyní hodlá usilovat o řádnou licenci, jakmile rada vypíše příslušný tendr.
Třebaže Kindernayova RTV Galaxie se nyní dostala do kouta s téměř nulovou nadějí na splacení svých závazků vůči belgickým partnerům, Martin Kindernay si krach svého projektu nepřipouští. Na radě totiž leží jeho žádost o registraci satelitní stanice Galaxie-Sport. Minulý týden shledala rada novou žádost jako kompletní. Pokud Kindernay vrátí podepsaný protokol do konce února, má šanci, že se jeho novým projektem budou radní zabývat na zasedání 5. března.
Bezprostřední reakci Martina Kindernaye se přes řadu telefonátů na mnohé z jeho mobilních telefonů nepodařilo získat. Za povšimnutí však stojí poslední tisková zpráva z 18. února, v níž opakuje, že kromě podílu Districanu nabízí zbývajících šestašedesát procent EMV. „Divák by neměl doplácet na trucovitost,“ stěžuje si Kindernay. Právě trucovitost se přitom EMV vyplatila, když s ním odmítala vyjednávat poté, co porušil dojednané smlouvy.