Tři bratři - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tři bratři

, Vladimír Piskáček,
Tři bratři
Zdroj: Euro.cz

Trh s futures

Pražská burza otevře ve čtvrtek 5. října své brány investorům dychtícím nakoupit futures na hlavní index burzy PX. Zatím vše nasvědčuje tomu, že tuzemský trh s deriváty se napočtvrté opravdu rozeběhne, byť ani ten letošní pokus nebyl bez problémů.
Na rozdíl od předchozích experimentů v letech 1996, 1999 a 2001, kdy se zájmy burzy a jejích členů nikdy nepotkaly, mají letos na obchodech s futures a investičními certifikáty eminentní zájem jak někteří obchodníci, tak pražská burza. Obchodníci očekávají poptávku jak institucionálních, tak retailových investorů, objemy obchodů s nejrůznějšími deriváty v Rakousku, Německu a Polsku však dávají naději i sofistikovanějším produktům.
Problémem, kterému musela burza letos čelit, však byl hrozící malý počet takzvaných tvůrců trhu, kteří mají povinnost udržovat nabídku a poptávku pro všechny série futures. S futures se totiž bude obchodovat stejně jako s hlavními akciemi burzy, tedy v systému SPAD. Kromě společnosti FIO, jež zájem být tvůrcem trhu deklarovala, se o kótace cen hodlala starat i Česká spořitelna. Přestože při obchodech s akciemi jsou potřeba minimálně tři market makeři, mimo jiné proto, aby se zabránilo možné manipulaci s cenou, schválila pro jistotu burzovní komora minimální počet tvůrců trhu na futures na dva. Po vyjasnění některých nedorozumění se však o cenu futures postará i Patria Finance, počet market makerů je tedy nakonec dostatečný. I když je otázkou, zda se třem brokerům podaří rozhýbat dostatečně likvidní trh.
Ostatní banky a brokerské domy spíš než na poplatky z obchodů s futures čekají na začátek obchodování s investičními certifikáty, jejichž nabídka může být oproti futures mnohem širší. Například Erste Bank, Raiffeisenbank, Société Générale či Sal. Oppenheim již připravují k uvedení na český trh vlastní produkty. Ke startu obchodování s certifikáty by mohlo dojít ještě letos či v prvním čtvrtletí příštího roku, do jisté míry však záleží na tom, jak to dopadne s futures. (vlp)