Tramvajová tlačenice

08. ledna, 00:00 - BRZ
08. ledna, 00:00

Kvalita veřejně dopravy v Praze klesá. Nejen kvůli nedostatku řidičů

V Praze-Vršovicích došlo loni k překročení imisních limitů 48krát, na Smíchově 41krát, ve Vysočanech 39krát a v Karlíně 36krát.

Také v dalších částech hlavního města trpěli obyvatelé nadměrným znečištěním ovzduší. Hlavním zdrojem škodlivin v metropoli není průmysl, ale vysoká automobilová doprava. Data Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ) přitom ukazují, že k překročení limitů docházelo hlavně v prvních týdnech loňského roku.

Letos zatím k překročení nedošlo, podle náměstka ředitele ČHMÚ pro ochranu čistoty ovzduší Jana Macouna to však bylo díky příhodným klimatickým podmínkám, nikoli klesajícímu počtu automobilů. Lze předpokládat, že těch naopak v ulicích města přibude.

Alternativa v podobě cestování hromadnou dopravou ale na kvalitě spíše ubírá než naopak. Cestující to pocítili hned první pracovní den nového roku, když na spoje metra, tramvají a autobusů čekali déle než obvykle a ty byly výrazně přeplněnější. Organizátor pražské dopravy ROPID totiž podle vlastního vyjádření „dočasně“ přešel na „poloprázdninový“ provoz.

Důvodem je prý fatální nedostatek řidičů. „Přestože všichni dopravci zahájili v průběhu roku 2017 rozsáhlé nábory nových pracovníků, nízká nezaměstnanost způsobuje, že se na pracovním trhu noví řidiči hledají nesmírně složitě“ informoval ROPID. Nejde jen o jedinou nepříjemnost. Současně odstartovalo hned několik rozsáhlých výluk.

Hlavnímu městu se navíc dlouhodobě nedaří vyřešit problém s nedostatkem parkovacích míst formou P+R na okrajích města. Aktuálně je jich k dispozici pouze tři tisíce. Řidiči dojíždějící do Prahy za prací tak spíše vjedou do centra města, než by nechali auto na periferii a dále využili hromadnou dopravu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče