Trampoty hradního generála

10. února 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
10. února 2014, 00:00

Exministr obrany a generál Vlastimil Picek může mít po nástupu na Hrad problémy s bezpečnostní prověrkou, podobně jako kancléř Vratislav Mynář

Další člověk, jehož si do okruhu svých nejbližších spolupracovníků na Hradě vybral prezident Miloš Zeman, může mít potíže s bezpečnostní prověrkou. Po kancléři Vratislavu Mynářovi, který si o prověření zažádal až pod hrozbou, že jinak přijde o práci, naráží na problém i Vlastimil Picek.

Bývalý šéf Generálního štábu Armády ČR a ministr obrany v Rusnokově vládě má dělat Zemanovi poradce. Na zacházení s tajnými materiály však potřebuje prověrku. Tu - na druhý nejvyšší stupeň - sice má vydanou až do roku 2020, ale podle informací týdeníku Euro by o ni kvůli aktivitám svého syna Ondřeje mohl přijít.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mnoho již vydaných prověrek každoročně zkoumá, ať už preventivně nebo kvůli novým zjištěním.

Jen v roce 2012 zahájil řízení o odebrání prověrky 263 lidem a 95 z nich odřízlo od přístupu k tajným materiálům. Generál Picek by mohl být dalším z nich.

Firma z ráje Ondřej Picek působí od roku 2006 v akciové společnosti Stavby, nyní CGM Czech. V současnosti je obchodním ředitelem firmy a předsedou představenstva. CGM Czech je spojována s několika podezřelými zakázkami pro státní správu a samosprávy. Kontroverzní byly například kontrakty pro Povodí Vltavy za 120 milionů korun nebo stavba věže Řízení letového provozu v pražském Jenči, kde se původní cena zvedla ze 110 na 280 milionů. Sporných staveb bylo však víc.

Původně jihomoravská stavební společnost Stavby, s. r. o., prodělala zásadní zlom v roce 2007, kdy byla převedena na akciovku. Od té doby významně navýšila účast ve výběrových řízeních vyhlašovaných veřejnou správou a skokově jí rostly tržby.

Tehdy byl jedním z hlavních manažerů společnosti Filip Bušina. Tentýž Bušina, jenž se po krajských volbách v roce 2008 stal poradcem nového hejtmana za ČSSD Davida Ratha a investičním náměstkem Oblastních nemocnic Středočeského kraje. V tomtéž roce se Bušina stal rovněž majoritním akcionářem společnosti Stavby. V letech 2007 až 2011 firma získala řadu jiných významných zakázek, například při stavebních úpravách nemocnice v Příbrami, Nemocnice Na Homolce či výstavbě bytového domu s malometrážními byty a tělocvičnou v Praze 1 za 134,7 milionu korun. Anonymní kapitál Podle informací dostupných na serveru Veřejnézakázky.

cz se už firma CGM Czech podílela na veřejných kontraktech za více než pět miliard korun. Před časem v poněkud skromnějším měřítku vstoupila i na armádní půdu. A zde se objevuje velmi podobný problém jako v případě zakázek pro Středočeský kraj za Filipa Bušiny - personální provázanost manažerů firmy se zadavatelem. Jak poprvé upozornil server Memza.cz, klíčový manažer společnosti Ondřej Picek je, shodou okolností, synem jednoho z dlouholetých nejvyšších armádních představitelů Vlastimila Picka.

Navíc se podílí na řízení firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Majitelem společnosti Stavby se totiž na jaře roku 2010 stala britská offshorová společnost CGM Finance Ltd. Nitky ke skutečnému majiteli ale vedou do Ruska. Jedním ze statutárních zástupců společnosti je bývalý vlivný ruský armádní představitel Valerij Pavlovič Česnokov. V dubnu 2010 společnost změnila název na CGM Czech, a. s., a jak se ukázalo, jejím skutečným majitelem je ruský podnikatel Temur Genadievič Nasriddinov. Firma CGM Czech na opakované dotazy týdeníku Euro ke své majetkové struktuře nereagovala.

Příběh společnosti CGM Czech, respektive její offshorové matky CGM Finance, se nápadně podobá obchodním operacím, které už od devadesátých let sledují české zpravodajské služby. V řadě z nich totiž figurují bývalí špičkoví ruští rozvědčíci. Ti se nedlouho po rozkladu sovětského bezpečnostního aparátu za vlády prezidenta Borise Jelcina začali objevovat v různých státech. Mimo jiné i v České republice. Pohybují se v nejrůznějších zájmových strukturách, mají přístup k ekonomickým i politickým informacím a mají vliv.

„Přístup k těmto tykadlům efektivní komerční zpravodajské mezinárodní pavučiny mají nejen příslušníci tajných služeb, ale rovněž podnikatelé, a dokonce i organizovaný zločin,“ tvrdí bývalý důstojník Vojenského zpravodajství Roman Liener. Vojenská rozvědka v minulosti bedlivě sledovala tok ruského kapitálu z Ruska přes Českou republiku do ciziny. Šlo minimálně o stovky milionů korun.

V případě CGM Czech vyvolává pochybnosti už například přeprodej části obchodního podílu, respektive vznik firmy CGM Morava, s. r. o. V roce 2012 odprodala společnost CGM Czech část svého podniku, a to moravské části sídlící v Boršicích, společnosti CGM Morava. Nový majitel je anonymní. Jednatelem firmy je Michal Chlachula a novým vlastníkem kyperská Farcito Management Limited, jednatelkou Maria Placotaová, evidentně offshorová administrátorka skutečného, skrytého vlastníka. Přes vztahovou bázi firmy se lze dostat až k offshorové společnosti Nordic Victory. Její jednatelkou je Brenda Patricia Cocksedgeová z britských Normanských ostrovů. Ta figuruje podle elitních britských a amerických investigativních novinářů v síti bílých koní, kteří kryjí pravé vlastníky tisíců společností po celém světě.

Jen menší zakázky V resortu armády nebyla zatím společnost CGM Czech příliš aktivní. „Ministerstvo obrany uzavřelo s firmou CGM Czech v srpnu roku 2012 dvě smlouvy, a to na demoliční práce v Dětřichově za 436 785 korun a v Přerově za 665 540 korun,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Firma, respektive její dcera Residence Kasárna, také zrekonstruovala na rezidenční bydlení bývalá kasárna v Uherském Hradišti. Od této zakázky pro CGM Czech se nicméně obrana distancuje. Podle Pejška totiž objekt Kasáren Julia Fučíka v Mařaticích už v roce 2002 převedlo ministerstvo bezúplatně do vlastnictví města Uherské Hradiště. „Za resort obrany byla smlouva zpracována z úrovně ředitele odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem a vlastní předání objektu zabezpečili pracovníci Vojenské ubytovací a stavební správy v Brně,“ vyvrací Pejšek případné zásahy shora.

Picek s. r. o.

Otec manažera neprůhledné firmy napojené na ruský kapitál Vlastimil Picek má zanedlouho nastoupit do prezidentské kanceláře do funkce poradce pro armádu a bezpečnostní otázky. Termín nástupu zatím není znám, má být upřesněn po dohodě s prezidentem Milošem Zemanem.

Generál Picek kontakty s ruskými představiteli firmy popírá. „Neznám je,“ odpovídá na otázku, zda se stýká s Rusy Nassridinovem nebo Česnokovem. Angažmá svého syna a svou profesní kariéru za střet zájmů ani bezpečnostní riziko nepovažuje. Žádných obchodních jednání se podle svých slov jako zástupce státní správy neúčastnil. „Neznám vlastnické vztahy. Můj syn je ve funkci (předsedy představenstva - pozn. red.) od 3. ledna 2013,“ dodává Picek.

Vlastimil Picek není jediný, kdo může mít problémy s bezpečnostní prověrkou. Před časem vzbudila velkou pozornost bezpečnostní prověrka exministra zemědělství Petra Gandaloviče. Někteří bezpečnostní experti se domnívali, že by ji s ohledem na materiály, kterými disponovala Bezpečnostní informační služba, neměl dostat. Nakonec ji ale získal.

Mechanismus prověřování je jasný, závěry ale zjištěním leckdy neodpovídají. Lidé z NBÚ si stěžují, že se tak velmi často stává proto, že bezpečnostní složky nedodají všechny zjištěné informace. To mohl být i příklad Gandaloviče a jeho vazeb na lobbisty. Pokud NBÚ dospěje k závěru, že existuje důvodná pochybnost o tom, že držitel bezpečnostního certifikátu splňuje podmínky pro její vydání nebo držení, úřad zahájí řízení o zrušení platnosti prověrky. „Zda důvodná pochybnost skutečně existuje, nelze říci obecně předem; je tak možné učinit až po podrobném a odborném vyhodnocení všech získaných informací. Je samozřejmé, že ověřování těchto informací se děje v úzké spolupráci s dalšími institucemi, zejména s bezpečnostními složkami,“ stojí na stránkách NBÚ.

Zda je napojení rodiny generála Picka na ruský kapitál bezpečnostním rizikem, se dozvíme v horizontu měsíců.

Přejít na akciovku a vzhůru pro zakázky

Vybrané zakázky CGM Czech za poslední roky

Rok Zadavatel Zakázka Cena

2012 Ústav organické chemie a biochemie Rekonstrukce a dostavba centrální části areálu 1 651 211 327

a stavba garáží pro osobní automobily

(konsorcium CGM Czech, Chládek a Tintěra, Syner)

2012 Horní Jiřetín Kanalizace a ČOV města Horní Jiřetín 190 976 288

2010 Kunovice Podnikatelský inkubátor Kunovice - Panský dvůr 143 446 163

2012 Heřmanice Obnova silnice po povodních 2010 138 778 798

2010 Mělník Dostavba kanalizace 137 670 782

2012 Kladno Rekonstrukce a rozšíření využití budovy Městského 135 000 000

divadla Kladno

2008 Praha 1 Bytový dům s malometrážními byty a tělocvičnou 134 659 509

2013 Konárovice Kanalizace a ČOV Konárovice 99 997 547

2012 Zlínský kraj Uherskohradišťská nemocnice, 78 306 055

centrální objekt - infrastruktura

2008 Vysoká škola ekonomická Sportovní areál Třebešín 76 392 498

2008 Nemocnice Na Homolce Praha Rekonstrukce patologie a neurochirurgického 39 560 000

operačního traktu

2008 Povodí Vltavy Orlík - oprava hráze 46 955 676

Zdroj: Věstníkveřejnýchzakázek.cz, Veřejnézakázky.cz

Příběh CGM Czech se nápadně podobá obchodním operacím, které už od devadesátých let sledují české zpravodajské služby. V řadě z nich totiž figurují bývalí špičkoví ruští rozvědčíci.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít