Trampolína na Hrad

26. května 2014, 00:00 - Tomáš Pergler
26. května 2014, 00:00

Povznést organizaci podnikatelů bude pro Vladimíra Dlouhého těžký úkol. Z čela komory se však lépe kandiduje na prezidenta

Začátek nové éry. Tak by se dalo hodnotit zvolení Vladimíra Dlouhého prezidentem Hospodářské komory minulý týden v Plzni. Bývalý ministr průmyslu a kdysi nejoblíbenější český politik si pečlivě sháněl hlasy po regionech, přesto nebyl považován za favorita. Předpokládalo se, že funkci prezidenta komory převezme dosavadní viceprezident Zdeněk Somr, a udrží se tak kontinuita po šestiletém a ne zrovna oceňovaném vládnutí Petra Kužela, který se navzdory enormní snaze o sebeprezentaci „proslavil“ hlavně podezřeními z machinací. Když ale Dlouhého podpořil i jihomoravský kandidát a stavební podnikatel Michal Štefl, bylo rozhodnuto.

Dlouhý sice odešel z vlády už před sedmnácti lety, pozice konzultanta americké banky Goldman Sachs a občasného komentátora hospodářského vývoje z pozice člena NERV ho ale dlouhodobě neuspokojovala. Ačkoli se vždycky vyhýbal marnivým stranickým půtkám, zůstal svým způsobem „homo politicus“ a chyběl mu pohyb na veřejném výsluní.

V loňských prezidentských volbách se pokusil využít toho, že se stále drží v povědomí jako liberální ekonom z polistopadových vlád. To však, jak se ukázalo, nestačí. Po necelém roce oznámil kandidaturu na šéfa Hospodářské komory a nakonec uspěl. Taková funkce nabízí pro druhý pokus o dobytí Hradu určitě lepší startovací pozici. I když uvidíme v roce 2018.

Zahleděná do sebe Mezitím bude zajímavé sledovat, jak se Dlouhému podaří v čele komory naplnit avizované plány. Stejně jako ostatní kandidáti mluvil před volbou nejvíc o neuspokojivém financování a o nutnosti zlepšit renomé a pravomoci organizace. Tím upozornil na hlavní problém spolku – komora se totiž mnoho let zabývá především sama sebou a klíčové postavení ochránce zájmů podnikatelského stavu přenechala jiným. Hlavně Svazu průmyslu, který sedí v tripartitě.

Pokud se komora rychle nevymaní ze sebestřednosti, potvrdí tím pochyby o smyslu své existence. Změny brzdí fakt, že někteří lidé vnímají Hospodářskou komoru jako prostředek k vlastnímu obohacení. Komorou protékají dotace a podpory, které mohou pomoci, ale také lákají k hříchu. Boj s těmito „přísavkami“ jistě nebude snadný.

Lobby ze zákona Působení Hospodářské komory upravuje zvláštní zákon. Podporuje všechny podnikatelské oblasti mimo zemědělství, potravinářství a lesnictví (tuto činnost vykonává Agrární komora ČR).

Jejím cílem je vytvářet příležitosti pro podnikání a podpora opatření, která k tomu směřují. Sdružuje téměř 14 tisíc právnických a fyzických osob, organizovaných v 60 regionálních a 81 oborových asociací. Vedení komory volí sněm na tři roky.

Neméně velkou pozornost si zasluhuje osobní integrita Dlouhého. V kampani před volbami celkem překvapil úvahami o zavedení povinného členství nebo o převzetí některých správních agend od státu. Od zastánce tržní ekonomiky bez přívlastku, který prosazoval rychlou transformaci s poměrně tvrdými následky pro některé fabriky, zní věty nasáklé korporativismem poněkud zvláštně.

Navíc když podobné tendence přicházejí už od stávajícího prezidenta Miloše Zemana nebo hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud se nepochybně vysoce inteligentní Dlouhý zařadí vedle nich, nechtěně tím přitaká tezi Václava Klause o hrozícím konci polistopadového režimu. Komoře by mnohem více slušela odborně vedená obrana proti snahám vlády o zvyšování daňové a odvodové zátěže podnikatelů, tlak na efektivnější a zároveň průhlednější veřejné zakázky nebo rozdělování evropských dotací.

Odolal i vyšetřování Velkou výzvou pro Vladimíra Dlouhého bude nucená koexistence s částí předchozí garnitury. Jedním z viceprezidentů Hospodářské komory zůstává po sněmu jeho protikandidát Zdeněk Somr. Ten je navíc předsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře. Vlivným hráčem zůstane i Kužel, který sice neuspěl s kandidaturou na viceprezidenta, v předstihu se ale pojistil zvolením do křesla regionálního šéfa v Praze. Během svého působení v čele organizace Kužel nadělal hodně zlé krve. Před dvěma lety proti němu povstala část komory v čele se šéfem ekonomického a správního odboru Jiřím Vojtěchovským. Vznikla petice, podle níž se měl Kužel obohacovat přes servisní smlouvy. Politik z bémovské líhně ODS ale ustál i několik trestních oznámení (Kužel je souzen za údajný půlmilionový podvod kvůli akci pro ministerstvo zahraničí a policie vyšetřuje také podezření z tunelování přes externí smlouvy). Na loňském sněmu se nakonec o jeho odvolání nehlasovalo a před tím letošním odstoupil s odkazem na onemocnění v rodině.

O autorovi| Tomáš Pergler • pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít