Továrna na radost

16. února 2015, 00:00 - Petr Weikert
16. února 2015, 00:00

Unikátní český módní startup Zoot přilákal silné investory a hodlá expandovat

Stačí nahlédnout do anglického slangového slovníku. Zoot znamená v jazyce pouličních drsňáků balíček marihuany. Zakladatelům největšího českého módního e-shopu ale připomínalo tohle slovo google, a proto si ho vzali za vlastní. A tahle šifra, odkaz na pouliční scénu, jazykový vtip, vlastně vystihují jedinečný koncept módního online obchodu Zoot.

S kabinkou v kanceláři V kancelářích Zootu se nedá přehlédnout tvůrčí duch. Zaměstnanci mají vlastní místnost na cvičení jógy, boxovací pytel na vybití přebytečné energie, v zasedačce je pak velký stůl složený z částí dřevěných europalet.

Na přítomné ze zdi shlíží nápis „money must be funny“.

Za Zootem stojí internetový podnikatel Oldřich Bajer, který spoluzakládal provozovatele portálu Centrum (a jeho následný prodej vynesl investorům kolem sta milionů eur), spolu s Ladislavem Trpákem.

Zoot funguje jinak než ostatní obchody s módou na internetu. Ve svém jedinečném konceptu, který nemá obdobu nikde v zahraničí, spojil online nákup s nákupem v kamenných obchodech.

V praxi to funguje tak, že zboží objednané na internetu si lidé mohou vyzkoušet ve výdejnách nebo rovnou doma a pak se rozhodnout, jestli si ho vezmou nebo ne. „Zoot měl zpočátku trochu jiný koncept. Posílali jsme z našich stránek zákazníky na zahraniční módní e-shopy. Téměř nikdo si ale v zahraničí nechtěl oblečení objednat. Zákazníci se báli, že jim zboží nebude sedět nebo že v reálu vypadá jinak než na obrázku,“ popisuje Ladislav Trpák.

V původní kanceláři v pražské Melantrichově ulici proto nabídli zákazníkům, že si zboží mohou vyzkoušet. A úspěšný koncept byl na světě. „Najednou jsme zjistili, že to funguje a lidé přicházejí. Blížily se Vánoce a nás napadlo si dočasně objednat prostor na hlavním nádraží, kde je přirozená kumulace lidí a také podmínky ke zkoušení tam byly lepší.

Zákazníky to obrovsky chytlo. Ze dvou měsíců toho dočasného pronájmu jsme pak udělali nájem regulérní a začali hledat další místa,“ popisuje šéf firmy, i když v kultuře Zootu by se slušelo použít spíše výraz náčelník nebo guru. Zoot má aktuálně na webu kolem devíti tisíc druhů zboží a přibližně 120 tisíc jednotlivých kusů na skladě.

Chvíle pro investora A teď je důležité říci, proč se musí něco, co vypadá na první pohled jako chráněná hipsterská dílna, brát velmi vážně. Britská společnost Verdict Research vyhodnotila Česko jako jednu ze tří evropských zemí, kde půjde trh s módou v příštích letech nejvíce nahoru. Češi totiž utrácejí za oblečení kolem dvou a půl procenta ze svých příjmů. V okolních zemích, jako jsou Polsko nebo Německo, je to výrazně nad čtyřmi procenty. Místní trh byl také po léta uzavřený několika řetězci. To se ale mění díky internetu, vznikají nové značky a spolu s tím chuť zákazníků něco nového vyzkoušet a nosit něco, co nikdo jiný nemá, aniž by to muselo mít cenu luxusního zboží.

To všechno vytváří velký potenciál.

Zootu už nyní meziročně vyskočily tržby z 80 na 220 milionů korun. A aby prostor na trhu co nejrychleji zaplnil, začal se shánět po investorovi. Nehledal dlouho. Do firmy nyní vstoupila 150 miliony přední private equity společnost 3TS Capital.

V Zootu říkají investorovi „parťák“. „Když jsme si parťáka vybírali, bylo pro nás důležité, abychom nemuseli měnit náš směr a měli plnou kontrolu nad tím, kam jdeme. Nešlo nám o to, dostat nějaké peníze, ale dostat ‚smart money‘, co nás oprostí od toho, abychom museli třeba týden co týden reportovat každý svůj krok. To se, musím říci, povedlo,“ popisuje šéf firmy.

Úspěch Zootu by se samozřejmě nedostavil sám o sobě, jen z podstaty nápadu a potenciálu českého trhu. Lidé ze Zootu se rozhodli zpřístupnit zákazníkům zahraniční módní značky, které nejsou v Česku jinak k dostání. Jde jak o ty velké, tak malé, artové.

„Zástupci těch značek jsou většinou nadšení. My jsme pro ně hodně zajímavý kanál přístupu. Pro ně je východní a střední Evropa často neprobádané území. Ukazovalo se to třeba hned na začátku, když se dojednávaly platební podmínky. Nevěřili nám. Když už máme teď větší reputaci, je i větší zájem nových značek,“ popisuje Ladislav Trpák.

S tím se pojí další věc. V Česku nejsou odborníci, kteří by uměli nakupovat v zahraničí módu. Velké řetězce jen odebírají to, co jim pošlou z centrály. „Pro nás bylo důležité tedy sehnat někoho, kdo má zkušenosti ze zahraničí a může ostatní tady posouvat a vychovávat. Nákupčí ale jen nepořizuje zboží. Musí umět sledovat, kde se které jak prodává, a s těmi daty pracovat,“ popisuje Trpák.

I on si zkusil, jaké to je být na veletrhu a nakupovat zboží. Musel odhadnout, co se bude nosit v příští sezoně, vybírat mezi tisícovkou značek, uzavírat kontrakty, absolvovat desítky schůzek. Svoji zkušenost shrnuje do pojmu „úmorné“. Investice, kterou Zoot nyní získal, má mimo jiné pomoci ještě více rozšířit sortiment a počet značek. Firma chce třeba nabízet prémiové zboží, například dražší kabelky. Lidé už si prý její koncept ozkoušeli a na luxusnější zboží je ten správný čas. Sadem, lesem, Brnem Zoot se také chce vymanit z toho, aby byl víceméně pražskou firmou. Praha dělá kolem šedesáti procent jeho prodejů. Zbytek připadá na krajská města a Slovensko. Ještě před regionální expanzí do krajských měst má ale Zoot zajímavá data o tom, co si kde lidé oblíbili. Slovensko je prý daleko víc orientované na větší značky. Naopak Praha je mnohem více zaměřená na originalitu a pestrost. A Brno sedí někde mezi tím. „Vidíme jasný posun od sportovních věcí k těm módnějším, i ve sportu si lidé objednávají spíše módní oblečení. Vidím rostoucí důraz na barevnost.

Nejprodávanější je samozřejmě stále černá, spektrum a vzory barev, které jdou za ní, jsou ale stále větší. Teď se kupříkladu hodně prodávají květinové vzory, jako by se vracela šedesátá léta. Tak uvidíme, jestli se vrátí i kultura LSD,“ zamýšlí se s úsměvem Ladislav Trpák.

Důležitou součástí Zootu je i styl, kterým se zákazníky mluví. Svoje výdejní místa nazývají výdejnami radosti, fulltextový vyhledávač je označen heslem „kdo hledá, najde“, originální texty jsou i u popisek ke každému výrobku. Zoot se také snaží podporovat domácí tvůrce nebo prodejem konkrétních výrobků v rámci projektu Děláme dobro pomáhat neziskovým a dobročinným aktivitám.

Měnit se postupně mají i výdejny zboží. Zoot na nich chce propagovat nové výrobky, mají sloužit také jako komunitní místa pro setkávání veřejnosti s fashion blogery nebo pro burzy oblečení. Už teď jsou výdejny zajímavým místem, kde si klidně prodavačky vyzkoušejí oblečení na přání svých zákaznic, aby viděly, jak vypadá na druhém.

Proměnou Zoot prochází postupně tak, jako jí prošel sám jeho zakladatel. „Módě jsem vůbec nerozuměl a nestydím se to říct. Teď mě baví ta hra. Oblečení je naše druhá kůže a díky němu můžeme odehrát hru na to, co chceme říct, nebo kým chceme být. Baví mě provokovat, přijít třeba úplně jinak oblečený, než se v určité situaci očekává. Je to vlastně určitý druh umění, kreativní oblast,“ popisuje. Jeho továrna na radost si naplánovala mít do tří let obrat jeden a půl miliardy korun.

Britská společnost Verdict Research vyhodnotila Česko jako jednu ze tří evropských zemí, kde půjde trh s módou v příštích letech nejvíce nahoru. Češi totiž utrácejí za oblečení kolem dvou a půl procenta ze svých příjmů. V okolních zemích, jako jsou Polsko nebo Německo, je to výrazně nad čtyřmi procenty. 220 milionů Kč je objem loňských tržeb společnosti Zoot. 153 milionů Kč vložila do firmy investorská společnost 3TS Capital. 120 tisíc kusů zboží má Zoot aktuálně na skladě.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cZ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít