Továrna na klony

06. října 2014, 00:00 - BLAHOSLAV HRUŠKA
06. října 2014, 00:00

Bratři Samwerové vydělali na internetu miliardy eur kopírováním nápadů jiných lidí

V polovině září přišla vybraným investorům nevšední nabídka. „Téměř všechny naše firmy mají omezenou historii, jsou ve značné ztrátě, mají negativní operativní cash flow, potřebují významné kapitálové výdaje a pravděpodobně nikdy nebudou ziskové,“ píše se v prospektu, který láká na objednávky chystaného úpisu akcií inkubátoru internetových startupů Rocket Internet na frankfurtské burze.

Kdo by si myslel, že podobně neodolatelnou nabídku každý rozumný investor zmuchlá a hodí do koše, mýlil by se. Bratři Oliver, Marc a Alexander Samwerové, kteří za berlínskou společností Rocket Internet stojí, si minulý týden úpisem téměř čtvrtiny firmy na Deutsche Börse přišli na bezmála 1,6 miliardy eur. Celkově se tak tržní kapitalizace firmy Rocket Internet, v níž podnikaví bratři drží 52,3 procenta, vyhoupla na 6,2 miliardy eur. Což je více než slušná suma na to, že portfolio e-shopů a služeb, které Rocket Internet zastřešuje, není v ničem nové, ani inovativní. A už vůbec ne originální. Samwerové, kteří pocházejí z rodiny bohatých právníků z Kolína nad Rýnem, svoji pouť za rychle vydělanými penězi na internetu postavili na kopírování nápadů jiných a jejich prodeji těm, které přesvědčili o raketovém nárůstu zákazníků. Jejich prvním byznysem byl portál Alando.de, který v roce 1999 vytvořili jako kopii amerického internetového aukčního domu eBay pro německý trh. Za půl roku webovou platformu Samwerové prodali za 43 milionů dolarů. Kupcem nebyl nikdo jiný než eBay a Oliver Samwer, prostřední z bratrů, se stal zároveň CEO americké firmy pro Evropu.

ZE ZELENÉ ŠEDIVÁ Podobných kopií představili Samwerové víc. Mezi nejnovější patří třeba britská služba SpaceWays. Funguje jednoduše - zákazník si objedná plastovou skládací bednu, kterou může naplnit čímkoli, nechat si ji uskladnit a kdykoli si ji zase objednat dovážkou až domů. Při ceně šest liber za bednu je to služba pro malé a drahé londýnské byty jako stvořená. Jednoduchý nápad, který s dobře zacílenou reklamou může prorazit, dalo by se říct. Kdyby ovšem projekt SpaceWays nápadně nepřipomínal newyorský koncept MakeSpace. Snad jen s tím rozdílem, že zelené krabice Rocket Internet nahradil šedivými.

Za podobná přivlastnění si Samwerové vysloužili nepříliš lichotivou pověst. „Kopírují opravdu velmi troufale, od loga až po celé weby. V několika programových kódech stránek se dokonce našly zbytky kódu překopírovaného od konkurence,“ říká Joel Kaczmarek, vydavatel německého magazínu Gründerszene, který sleduje internetový trh. Jeho slova jsou ještě ta z mírnějších. To Neil Blumenthal, zakladatel americké designové značky Warby Parker, byl mnohem příkřejší. „Nenávidím Samwery a doufám, že je něco zahubí. Ale samozřejmě teď musím být supertichý, aby po mně nešli,“ svěřil se novinářům před rokem.

Sám Oliver Samwer má ke kopírování nápadů spíše kreativní přístup. „Je to jako rozdíl mezi probuzením a vstáváním. Probudit se, to je jako hrát si s myšlenkami. Kdo ale má děti, ví, že vstát z postele je něco jiného. To už vyžaduje určitou námahu,“ prohlásil guru rychlých výdělků letos v srpnu v televizi ZDF. Mimochodem - šlo o vůbec první interview, které médiím poskytl. Zvlášť německé novináře totiž v lásce příliš nemá; hned několik jejich reportáží popisovalo špatné platy a pracovní podmínky lidí ve firmách impéria Rocket Internet. MILIONOVÉ ZVONĚNÍ Abychom byli spravedliví - Samwerové nejsou obyčejnými plagiátory, již by jen vykrádali ostatní. Dokážou také dobře vycítit možnosti růstu v projektech, které se zdají tuctové.

A někdy i dětinské. V roce 2000 Samwerové jako investoři vstoupili do startupu Jamba, který dokázal udělat zábavu i z mobilu, který tehdy ještě nebyl chytrý, a už vůbec ne na síti. Startup se zaměřil na rozesílání nejrůznějších zvonění a jednoduchých animací. Díky agresivní reklamě se Jamba brzy stala největším evropským hráčem v začínajícím průmyslu mobilních aplikací. Nic na tom nezměnila ani kritika, která poukazovala na to, že Jamba uzavírala měsíční předplatné na své vychytávky i s nezletilými. V roce 2004 Oliver a Marc Samwerové Jambu prodali americkému koncernu VeriSign, exit jim přitom vynesl 273 milionů dolarů.

Podobným příkladem je i portál Zalando, který jako samostatná firma vstoupil minulý týden na burzu společně s Rocket Internetem.

Od počátku vykazoval typické znaky samwerovské dílny. Ani Zalando není původní. Jemně řečeno, podnik se inspiroval úspěchem amerického e-shopu s botami Zappos, dnes součásti koncernu Amazon. Do firmy Zalando vstoupili bratři Samwerové v roce 2008 jako investoři. A vsadili na masivní televizní reklamu. Desítka spotů, v nichž zákazníci různého věku, pohlaví i povolání křičí radostí nad doručenými botami, se dočkala mnoha parodií na kanálu YouTube. A pořádně znejistila kamenné módní butiky.

ZBUDOU NA VÁS DROBKY Kapitány spotřebního průmyslu si ostatně Oliver Samwer umí vychutnat. „Kamenné obchody jsou něco středověkého. Lidé je kdysi stavěli proto, že ještě nebyl internet,“ vtipkoval letos v červnu pobaveně na pařížské konferenci Consumer Goods Forum, kde seděli zkoprnělí zástupci takových zvučných jmen jako L’Oréal, Ahold nebo Nestlé. „To, čeho se obáváte, přijde mnohem rychleji, než čekáte.

Všichni se přesunou na net a vám zbude deset procent z trhu,“ zavěštil si Samwer. A jako východisko z krize nabídl, ať si manažeři nakoupí akcie Rocket Internetu nebo Zalanda.

Byl to jeden z jeho nejprovokativnějších výstupů, který zastínil dokonce i Samwerův nejapný e-mail, v němž před třemi roky vyzýval své spolupracovníky, aby rozpoutali blitzkrieg a v něm pro něj zemřeli. Samwer ovšem v Paříži mlžil - také Zalando má dva velké kamenné obchody v podobě outletů.

A i když působí ve 14 evropských zemích včetně sousedního Polska, do klíčových regio nů jako Čína nebo USA se nijak nehrne.

Zalando, stejně jako ostatní firmy, v nichž se Rocket Internet angažuje, sází na ještě nenasycené trhy, jako je Jižní Afrika, jihovýchodní Asie nebo Latinská Amerika. A také Rusko, kde Zalando operuje pod jménem Lamoda. Odpovídá tomu i profil fanoušků na Facebooku. Ze 44 milionů „lajků“ (což je mimochodem víc, než kolik má Nike nebo Adidas), jich nejvíc pochází z Turecka a Indonésie.

Ve zmiňovaném rozhovoru pro ZDF o sobě Oliver Samwer tvrdil, že je typickým zástupcem nového středostavovského podnikatele. Příběh bratrů Samwerů skutečně připomíná úspěchy rodiny Ottů, která po válce v Německu vybudovala impérium založené na zásilkovém obchodu. S tím rozdílem, že katalogy Samwerové nahradili internetem a dobírku platební kartou. Jenže firmy jako Otto, Quelle nebo Neckermann od počátku slibovaly rychlou návratnost, což se o skupině společností zastřešených inkubátorem Rocket Internet říct nedá.

RAKETA V MINUSU Raketu v názvu firmy zatím představují jen tržby. S čísly už je to problematičtější.

Rocket Internet neudává výsledky za celou skupinu, do níž patří mimochodem i český portál Foodpanda.cz, ale jen za 11 vybraných společností, které označuje za „potvrzené vítěze“.

Na velké vítězství ale jejich výkony nevypadají. Při obratu 757 milionů eur se loni tato vybraná část společnosti Rocket Internet dostala do ztráty 442 milionů. Oslnivý není ani e-shop Zalando, ve kterém Samwerové prostřednictvím fondu Global Founders drží 17 procent. Za poslední tři roky sice dokázal ztrojnásobit tržby na 1,8 miliardy eur, ani jeden rok z nedlouhé historie firmy ale neskončil v plusu.

Úpis akcií firem Rocket Internet i Zalando byl dobře načasovaný a svezl se na vlně zvýšeného zájmu o podíly internetových podniků, kterou odstartoval čínský e-shop Alibaba. Kdy a zda vůbec akcie poněkud nadhodnocených německých společností z dílny bratrů Samwerů něco vynesou, je ale velká neznámá. Noví akcionáři se tak mohou držet hesla, s nímž na trhu s obuví prorazil portál Zalando: „Zařvi štěstím, nebo pošli zpět.“

V PRVNÍ LIZE

Největší IPO evropských technologických firem od roku 2010

Vstup Celková tržní

na burzu kapitalizace

(v mld. USD)

Yandex, květen 2011 8,0

Rusko

Rocket Internet, říjen 2014 7,8

Německo

King Digital Entertainment, březen 2014 7,0

Irsko

Amadeus IT, srpen 2010 6,7

Španělsko

Mail.ru, květen 2010 5,7

Rusko

Zalando, říjen 2014 5,3

Německo

Zdroj: Bloomberg

Portfolio e-shopů a služeb, které Rocket Internet zastřešuje, není v ničem nové ani inovativní. A už vůbec ne originální.

O autorovi| BLAHOSLAV HRUŠKA hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít