to zkoušejí, ČNB trestá

17. června 2013, 00:00 - (ČNB)
17. června 2013, 00:00

Centrální banka dala pokutu společnosti OVB Allfinanz a D. N. A. Trading. Tresty padly za formální chyby a nekalé praktiky

Česká národní banka coby vrchní strážce nad dodržováním pravidel ve zprostředkovatelském byznysu opět ukázala svou sílu. Během jara rozdala milionové pokuty. Týdeník Euro psal už loni touto dobou o tři roky trvající kontrole ČNB ve společnosti ZFP Akademie – ta se řadí k velkým finančně zprostředkovatelským firmám na českém trhu a před rokem jí ČNB vyměřila sankci ve výši dvou milionů korun. Nyní je jasné, že tažení centrální banky proti praktikám některých obchodníků tím rozhodně neskončilo. Tresty ve výši dvou milionů korun padly letos hned dva. Další prohřešky „ocenila“ ČNB na stovky tisíc korun.

Dvacet let bez pokuty V sítích kontrolorů uvízla společnost OVB Allfinanz. Podle informací týdeníku Euro doplatila z velké části na formální prohřešky. Nejde tedy o jednoznačně podvodné praktiky, za které ČNB uděluje zvláště tvrdé sankce. Pravomocné rozhodnutí o dvoumilionové sankci pro OVB je staré jen několik dní.

Centrální bance se nelíbilo, že OVB „nevyžaduje od klientů informace, které jí umožní vyhodnotit, zda poskytnutí příslušné služby nebo rady ohledně investičního nástroje odpovídá odborným znalostem a zkušenostem potřebným pro pochopení souvisejících rizik,“ jak napsala ČNB ve svém písemném rozhodnutí o výši sankce. Kromě toho se OVB provinila tím, že její klienti nedostávali informace o společnosti OVB, na které měli ze zákona nárok, a firma nevedla ani evidenci přijatých a poskytnutých pokynů v rozsahu, který jí ukládá zákon.

„Dle šetření ČNB OVB v minulosti porušila některé své povinnosti. Orgán dohledu vyměřil OVB pokutu, stejně tak jako spoustě jiných subjektů působících na finančním trhu. Vzhledem k tomu, že věříme v nezávislost a objektivnost správního řízení a České národní banky jako centrálního orgánu dohledu, respektujeme plně toto její rozhodnutí,“ uvedla právnička OVB Allfinanz a členka dozorčí rady Bronislava Wlasáková. „K výši pokuty se nebudeme vyjadřovat, protože na finančním trhu působíme bez jakýchkoli problémů již více než dvacet let,“ dodává.

Přestože dvoumilionová pokuta od ČNB patří ve zprostředkovatelském byznysu k nejvyšším (vyšší sankci vyfasoval jen IFP Institut Finančního Poradenství před dvěma lety, a to šest milionů korun mimo jiné za to, že zajišťoval setrvání svých klientů v pojistném vztahu směnkami), vyměřená sankce souvisí nejen se závažností prohřešku, ale také s velikostí společnosti, která chybovala.

OVB v České republice patří k významným hráčům a počet jejích klientů na tuzemském trhu přesahuje jeden milion. Z výroční zprávy vyplývá, že tržby společnosti přesahují 1,5

miliardy a loni hospodařila se ziskem ve výši 150 milionů korun.

Není sankce jako sankce Stejně jako OVB odešla s dvoumilionovou pokutou společnost D. N. A. Trading, která stojí na zprostředkovatelském byznysu v pojišťovnictví. Její provinění nelze označit za porušení formálních pravidel. V pravomocném rozhodnutí ČNB píše, že D. N. A. „vyžadovala od osob, které pro ni měly v pozicích obchodních zástupců zprostředkovávat smlouvy třetím osobám, uzavření smlouvy o investičním životním pojištění“. Navíc prý společnost „nepravdivě přirovnávala investiční životní pojištění ke spoření a zamlčovala klientům informaci o způsobu určení výše odkupného v případě ukončení pojistné smlouvy“, popisuje centrální banka. Od lidí, kteří pro ni měli pracovat, vyžadovala složení vstupního poplatku jako podmínky výplaty příštích odměn za tuto činnost. Mimochodem za stejný prohřešek byla loni pokutována stejnou sankcí zmiňovaná ZFP Akademie.

Kontroloři v pravomocném rozhodnutí napsali, že se jedná o jasné porušení zákazu neMakléři kalých obchodních praktik. „Na rozhodnutí ČNB bylo naší společností reagováno rozkladem a nyní čekáme na další vyjádření ČNB. Do doby vyjádření ČNB nebudeme podávat další informace,“ sdělil týdeníku Euro jednatel D. N. A. Trading Jiří Jirman.

Tím výčet sankcí nekončí. Tučnou, i když ne milionovou pokutu za nekalé obchodní počínání udělili kontroloři firmě Česmak. Ta prý cíleně tlačila na klienty, aby vypověděli stávající pojistné smlouvy a uzavřeli nové, čímž těmto lidem způsobila finanční újmu. Za to jí vyměřila ČNB půl milionu korun.

„Společnost postupovala v rozporu s požadavky odborné péče způsobem, aby přiměla tyto klienty provést obchodní rozhodnutí, která by jinak neučinili,“ píše ČNB v pravomocném rozhodnutí. Za porušení odborné péče dostala pokutu tři sta tisíc korun firma Investment Brokers. Nezjišťovala údaje o výši pravidelných příjmů klientů, což bylo dle ČNB pro poskytnutí dané investiční služby nezbytné. Za prezentaci investičního životního pojištění coby formy spoření či šetření pokutovala ČNB také společnost AZ Makléřská. Vyjádření společností AZ Makléřská, Investment Brokers ani Česmak se týdeníku Euro nepodařilo získat.

Stížností přibývá Na českém trhu existuje 144,5 tisíce finančních a pojišťovacích zprostředkovatelů, jak ukazuje registr ČNB. Ne všichni jsou ale aktivní.

Jisté je, že centrální banka nemá šanci pohlídat úplně všechny. Ve svých kontrolách je stále důkladnější. „Lze říci, že v prvních letech převzetí dohledu, řekněme v letech 2006 až 2010, realizovala ČNB kontrolní činnost ve velmi omezené míře. Finanční distribuce, jako například zprostředkovatelé, kontrolní činnost ČNB v tomto období prakticky nepociťovala.

Teprve od roku 2010 započaly hloubkové státní kontroly,“ říká šéf Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiří Šindelář. „Zároveň se zdá, že ČNB se více soustředí na potírání vysloveně kriminálních praktik,“ dodává.

Podle něj je patrné, že ČNB se kontroly postupně učí a je důkladnější. „Dle informací, které mám od firem, je schopna se postupně více soustředit na opravdu závažné, reálné problémy, na druhou stranu, kontroly jsou často velmi formální a formalistické,“ popisuje situaci Šindelář a pokračuje: „Nadále platí, že správnost či nesprávnost,papírů‘ je při kontrole v zásadě rozhodující a některé faktické problémy typu systémového missellingu (prodej produktu, který svým charakterem neodpovídá potřebám klienta, není pro něj vhodný – pozn. red.) se ČNB úplně nedaří potlačovat.“ Loni přijala ČNB 1177 stížností, jak uvádí ve své výroční zprávě. Meziročně tedy přibylo více než 300 podnětů, zvýšená aktivita tudíž souvisí i s tímto trendem. Z celkového počtu se jich 542 týkalo pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů. ČNB prý vyhodnotila jen jednu desetinu ze všech stížností jako neoprávněnou. A rovněž říká, že sektoru zprostředkovatelů věnuje dlouhodobě zvýšenou pozornost.

Sankce, které centrální banka uloží, vybírá Generální ředitelství cel (GŘC). Z jeho dat vyplývá, že zatímco u tradičně nejvíce sankcionované oblasti, kam patří obchodníci s cennými papíry, evidují letos celníci pouze jednu pokutu ve výši jeden milion korun, kolonka s názvem pokuty uložené ostatním, kterou z drtivé většiny tvoří právě zprostředkovatelský byznys, je o poznání bohatší. Předáno k vymáhání bylo 8,5 milionu korun, z toho zaplaceno 5,1 milionu korun, ukazují data GŘC.

Loni přijala ČNB 1177 stížností na postup finančních zprostředkovatelů.

Meziročně přibylo více než 300 podnětů.

Padly dva tresty, pokaždé ve výši dvou milionů korun. Další prohřešky „ocenila“ ČNB na stovky tisíc korun. uvízli v síti Hříšníci letošního jara Společnost Výše pokuty od ČNB OVB Allfinanz 2 mil. D. N. A. Trading 2 mil. Zdroj: ČNB

144 461 tolik bylo k 12. 6. 2013 v registru České národní banky evidováno pojistných a finančních zprostředkovatelů

O autorovi| (ČNB) pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít