To bude překvapení

16. června 2014, 00:00 - (red)
16. června 2014, 00:00

Palubní deník nenašel odvahu otevřít sázky na to, kdo se stane novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Uchazeči o tuto pozici jsou podle našich informací dva.

Favoritem je současný šéf ústavu Zdeněk Blahuta, dosazený ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem coby krizový manažer po bleskovém odvolání předchozího vedení. Má vzdělání v oboru farmacie a podle svého životopisu splňuje i druhou, přísnou podmínku deseti let v řídicích funkcích. I kdyby nepřesvědčil ministerskou výběrovou komisi, která měla v přísně tajném složení zasedání v pátek 13., její hlas je pro ministra v tomto jen poradní. Pro Blahutu hraje to, že ministru Němečkovi v oblasti farmacie radí někdejší šéf SÚKL Martin Beneš, muž s pověstí schopného dravce s dobrými kontakty v severomoravské politické líhni a Blahutův známý.

Na SÚKL stihl Blahuta odvést už jako krizový manažer velký kus práce. Po auditu, který zadalo předchozí vedení ústavu a který naznačoval významná pochybení exředitele Beneše, nechal udělat audit nový, který naopak přinesl vážné pochybnosti o činnosti Benešova nástupce. A pár dní před zasednutím výběrové komise prezentoval na tiskové konferenci po boku ministra Němečka, že již dokázal uspořit miliardu z veřejných prostředků. Však jej také ministr pochválil slovy, jak dnes máme „velmi funkční a dobře fungující“ lékový ústav, a prozradil, že Blahutu dokonce nechává psát jednu novelu zákona.

Palubní deník nicméně nezná totožnost Blahutova vyzývatele ani jeho případné nadpřirozené schopnosti, a nemohl tedy seriózně odhadnout jeho šance. Vyhlášení vítěze v souboji o vedení ústavu, který hospodaří téměř s miliardou korun ročně a rozhoduje o desítkách miliard dalších, očekáváme s napětím.

KŮROVEC DO SENÁTU Nejsou to ani dva měsíce od vyhazovu a někdejší šéf Národního parku Šumava Jiří Mánek ohlašuje kandidaturu do Senátu v barvách ODS. Za zády má bývalého mluvčího parku Pavla Pechouška.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že je to taková kůrovcová kalamita, která se do Senátu chystá. Oba muži budou mít v době kampaně co dělat, třeba když se jich budou voliči ptát, jestli správa parku nepřihrávala zakázky firmám napojeným na Pavla Dlouhého, muže v pozadí ODS s velkým vlivem. Stín Pavla Dlouhého už pohřbil politickou kariéru třeba bývalému úřadujícímu předsedovi ODS Martinu Kubovi, který se neprobojoval v jižních Čechách do sněmovny. O Mánkově potvrzení bude nicméně ještě hlasovat výkonná rada ODS. Schválně, jestli se někdo zeptá.

ZNÁSILNĚNÍ BLANKY Za mimořádného zájmu pouze odborné právnické veřejnosti připravuje vláda novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Nově by se na firmy, školy, nemocnice a další právnické osoby mohly vztahovat veškeré trestné činy, kterých se mohou doposud dopustit lidé – jako je například vražda nebo znásilnění, s výjimkou těch taxativně vyjmenovaných v zákoně. S touto novelou má však problém nejen Svaz průmyslu a dopravy, ale i zdravý rozum.

Je nepochybně možné uznat, že těch trestně stíhaných firem je zatím trestuhodně málo. Tak ukujme paragrafy a hrr na to! Odstíháme Metrostav za znásilnění Blanky a dopravní podnik za týrání svěřené osoby při dopravě lidí neklimatizovanými tramvajemi v dobách globálního oteplování. Palubní deník přeje mnoho úspěchu vládním legislativcům při budování rozvinutého právního státu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít