Teplé místo pro rebely

08. října 2012, 00:00 - Petra Pelantová
08. října 2012, 00:00

Plán na výměnu vedení České exportní banky a pojišťovny EGAP začíná dostávat vážné trhliny

Nepřehledná personální situace ve státem vlastněných institucích na podporu českého exportu pokračuje. Sice už nepadají hlavy, ovšem hledání nového vedení České exportní banky (ČEB) a Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) provází řada nejasností.

Jen pro připomenutí: šéfové zmiňovaných firem, které spravují miliardy korun na podporu českého exportu, podali třetí zářijový týden svou rezignaci. Tomáš Uvíra coby šéf ČEB ani Karel Pleva za EGAP nechtěli svůj odchod komentovat. Skončil i Plevův náměstek Jiří Skuhra.

Ministr financí Miroslav Kalousek za svůj resort coby akcionáře obou institucí prohlásil, že všichni odešli na vlastní žádost. Pravdou ale je, že Pleva, Uvíra i Skuhra dostali z ministerstva financí již připravenou rezignaci pouze k podpisu. Skuhra ji dokonce obdržel „na uvítanou“ ihned po svém návratu ze služební cesty ve Vietnamu.

Loajalita především V ČEB vygradovala situace letos v létě, kdy Uvíra poslal na ministerstvo financí návrh na odvolání svého kolegy z představenstva Michala Bakajsy, který v bance vede sekci obchodu. Jejich vztah se začal zhoršovat začátkem letošního roku. Na spoustu věcí měli jiný názor a rozhodně nešlo jen o to, že Uvíra odvolal dlouholetého šéfa risku Karla Tlustého a na jeho místo chtěl protlačit Františka Jakuba, nechvalně proslulého kontroverzním řízením Komise pro cenné papíry. Uvíra přišel do vedení ČEB začátkem roku 2011. Jeho kvalifikací pro vstup do světa bankovního byznysu bylo pouze to, že v devadesátých letech pracoval jako zaměstnanec První slezské banky a posléze ČNB. Po přelomu tisíciletí pracoval pro Středočeskou plynárenskou či Aero Vodochody. V roce 2007 nastoupil na ministerstvo financí a vybudoval si pověst loajálního státního úředníka. Když ho Kalousek loni začátkem roku vyslal do vedení ČEB, zejména v centrální bance, která musí nového šéfa ČEB schválit, bylo rušno. A rušno bude i nyní. ČNB totiž bude mít pří výběru nového vedení opět poslední slovo.

Špatné úvěry? Jen výmluva Uvíra přišel do banky v době, kdy se velký objem úvěrů přidělených za éry předcházejícího dostal do problémů. Toho nový šéf šikovně využil. Po svém nástupu řekl, že hodlá v ČEB udělat pořádek a nastavit novou strategii, aby se nesplaceným půjčkám předešlo. Jakkoli vypadal objem klasifikovaných půjček hrozivě, nešlo o žádnou časovanou bombu, jak bylo prezentováno.

Jejich podíl vychází nyní u ČEB na dvanáct procent, tehdy to bylo ještě méně. Průměr komerčních bank za korporátní segment činí zhruba osm procent. A vzhledem k tomu, že exportní banka se na rozdíl od bank zaměřuje výhradně na projekty v rizikových regionech, nejedná se o katastrofu.

Super alibi Uvírovy změny byly tolerovány do doby, než se začal míchat do obchodu. Tuto sekci měl totiž na starost výhradně Bakajsa. „Jestliže Uvíra za jeho zády jednal s klienty, nelze se divit, že se od začátku letošního roku jejich vztahy zhoršovaly,“ říká zdroj z banky.

Uvírovo angažmá vygradovalo letos v létě.

V červenci zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zprávu o stavu ČEB a nešlo o žádné lichotky.

Banka prý v minulosti chybovala u úvěrů v objemu přesahujícím osm miliard korun. A tudíž je přidělila neoprávněně, napsal NKÚ.

Kontrolní akci, kterou úřad provedl v ČEB, vedl bývalý poslanec za ODS Daniel Reisiegel. Ve svém životopise Reisiegel píše, že v minulosti pracoval jako auditor pro společnost HZ Praha. Z obchodního rejstříku plyne, že tato firma dřív vlastnila spolu s Uvírovým otcem společnost HZ Ostrava, kde je nyní Alfred Uvíra jediným majitelem. Uvíra odmítá, že by se s Reisiegelem nějak blíže znal. Když ale probíhala kontrola, lidé z ČEB prý měli přísný zákaz s kontrolory komunikovat a na starost si to vzal sám Uvíra. Divné je i to, že po zveřejnění ostré kritiky ze strany NKÚ její ředitel exportní banku vůbec nebránil.

Jen řekl, že závěry NKÚ čekal, a na jejich základě chystá rozsáhlé personální změny včetně výměny Bakajsy coby šéfa obchodní sekce. Závěry kontrolorů přitom stály na velmi slabých základech.

Většina z úvěrů, o kterých úřad tvrdí, že byly přiděleny neoprávněně a ČEB při jejich přidělování porušila zákon o bankách, měla jen formální chyby. Například některé dokumenty byly v termínu dodány jako kopie a originály přišly až dva týdny po požadované lhůtě. Jinými slovy, i kdyby chyby kritizované kontrolory z NKÚ ČEB neudělala, neznamená to, že úvěr by nezkolaboval. Uvíra ovšem použil závěry NKÚ jako alibi, aby mohl v ČEB udělat čistku.

Výběrové řízení, nebo fraška?

Pokud by spolu s Uvírou neodešel i Pleva, celá situace mohla vypadat tak, že Uvíra to přehnal a začal vládnout na úkor obchodu. Na rozdíl od Uvíry byl ale Pleva coby dlouholetý generální ředitel EGAP považován v oboru za experta.

Ne všechny kroky, které dělal, měly pozitivní ohlas, jenže politiku do byznysu Pleva nikdy nemíchal. Stejně jako Bakajsa.

Zda nešlo o plán, jak připravit půdu pro loajálnější vedení nakloněné politickým, či dokonce některým soukromým kruhům, ukáže až způsob výběru nového vedení. Například jméno Kamila Zieglera, o kterém se minulý týden spekulovalo, tomu nasvědčuje. Ziegler coby vládce Sazky byl v minulosti vysokým manažerem skupiny PPF. A je otázkou, zda by nehájil zájmy svého bývalého chlebodárce, který jak známo, je velmi štědrý k lidem s kontakty na správném místě. Ostatně i v případě Uvíry se spekulovalo o jeho napojení na skupinu J&T.

Ani jméno exministra zemědělství Ivana Fuksy, které se v souvislosti s novým vedením neoficiálně skloňovalo, není úplně z odborných kruhů. Fuksa by ale měl šanci, neboť v minulosti šéfoval dozorčím radám v ČEB i EGAP.

Vazby na ČEB má i Alena Očková, o které se také mluví. Šéfka exportního financování HSBC v exportní bance v minulosti pracovala.

Rozhodující budou kritéria výběrů i složení výběrové komise. Podle informací týdeníku Euro ale ministr Kalousek volal koncem minulého týdne Bakajsovi, aby se do výběrového řízení nepřihlašoval. I to by naznačovalo, že půjde o frašku a nikoli o seriózní hledání nového šéfa.

EGAP i ČEB tvoří základní pilíř státní podpory českého exportu na rizikové trhy. Zatahovat je do politické hry se může vývozu, na kterém je tuzemská ekonomika tolik závislá, vymstít. Zvlášť když o akceschopnosti státní agentury CzechTrade lze pochybovat. O situaci v aférami zmítaném CzechInvestu ani nemluvě.

O kom se mluví

Michal Bakajsa člen představenstva ČEB

Tomáš Uvíra bývalý generální ředitel ČEB

Jiří Skuhra bývalý náměstek generálního ředitele EGAP

Alena Očková šéfka exportního financování HSBC, v minulosti už v ČEB pracovala

Kamil Ziegler šéf Sazky, dřív vysoký manažer ve skupině PPF, exšéf Konsolidační banky

Ivan Fuksa poslanec za ODS, bývalý ministr zemědělství a v minulosti šéf dozorčích rad ČEB a EGAP

Karel Pleva bývalý generální ředitel EGAP

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít