Tepláková atmosféra na radnici

04. března 2013, 00:00 - Hana Boříková
04. března 2013, 00:00

TOP 09 vyvolala dohadovací řízení s ODS, se kterou vládne Praze Pár měsíců zdánlivého klidu po letní „válce“ o Dopravní podnik to v pražské pravicové koalici zase doutná. Minulý týden vyzvala TOP 09 svého partnera k dohadovacímu řízení. Ani jedna ze stran ovšem nepřipouští, že by výsledkem mohl být rozpad koalice. „Každá jiná varianta by byla horší,“ říká náměstek primátora Tomáš Hudeček, první muž magistrátní TOP 09. Strana prý jen chce, aby se problémy – kterých má Praha požehnaně – řešily rychleji a razantněji.

Občanští demokraté na magistrátu by si měli zároveň vyřešit svoje interní problémy. Těmi má být kulantně řečeno váznoucí komunikace mezi primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) a radním pro dopravu Josefem Noskem (ODS). Není totiž jisté, kdo má „hasit“ jedny z největších průšvihů. Vyloučeny nejsou ani personální změny, i když se o nich otevřeně nemluví. Rošáda rok a půl před volbami by porušila už tak křehké vztahy obou stran, uvnitř nichž proti sobě bojují různé frakce. V kuloárech občas zaznívají jména radní pro majetek Aleksandry Udženije (ODS) a radní pro školství Heleny Chudomelové (TOP 09). Výměny se přesto dají spíše očekávat v případě některých vlivných úředníků magistrátu. Zrušení tří pražských oblastních sdružení ODS včetně vlivné buňky Prahy 4 by nemělo mít na dění na Mariánském náměstí dopad. Pozici primátora spíše posílilo.

Zase ta Blanka TOP 09 oficiálně označila čtyři témata, o nichž chce s ODS intenzivně jednat. Jsou jimi tunel Blanka, emise dluhopisů – respektive právní služby, které ji provázejí – pomalý přísun peněz pro Dopravní podnik hlavního města Prahy a váznoucí nákup podílu v Pražské plynárenské.

Už více než rok se ví, že tunel Blanka bude stát 36 místo 28 miliard. Nikdo se ale příliš nezabýval tím, že jen těžko může být u této stavby dodržen zákonný dvacetiprocentní limit víceprací. A to tím spíše, že už před lety změnil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže metodiku klasifikace změn během výstavby. Zjednodušeně řečeno, už není možné vzájemně odečítat vícepráce a méněpráce. Cokoli se provede jinak, než bylo zadáno v soutěži, je třeba započítat do povoleného limitu, byť by třeba změny nebo jiná řešení vyšly levněji. Tím se ovšem rozplývá i teoretická naděje, že by se Blanka mohla do povolené hranice vejít.

Letos v létě přestal ředitel odboru městského investora Jan Beránek, považovaný za primátorova muže, podepisovat stavební firmě faktury. Problém eskaloval před koncem loňského roku, kdy Metrostav poslal na Mariánské náměstí výhrůžný dopis, že by mohl stavbu, která má být otevřena v dubnu 2014, zastavit. Praha mu totiž v té době dlužila už 1,5 miliardy korun. Zakonzervování tunelu by ale stálo pravděpodobně stamiliony a stavba by se do voleb jistě nestihla dokončit.

Hodil by se čaroděj Rada města ještě před koncem roku rozhodla, že nechá všechny práce na stavbě takzvaně kategorizovat, aby město vůbec tušilo, jak si stojí a zda postupuje v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Proto politici souhlasili, aby město zadalo v časové tísni zakázky firmám bez soutěže. Nápad primátora, že Praha stavební firmě poskytne zálohu 2,5 miliardy za dosud neprovedené práce, nakonec rada zamítla. Obávala se, že by se tak mohla dopustit nedovolené podpory a riskovala by vysokou pokutu. „Tady je každé rozhodnutí špatné. Rozdíl je jen v trestní sazbě,“ komentuje možnosti politiků vybruslit z problému jeden z radních.

Časopis Týden zveřejnil nahrávku ze zasedání rady z konce ledna, kdy si primátor Svoboda s Noskem přehazují odpovědnost za tunel jako horký brambor. „V tuhle chvíli má pan ředitel OMI problém, protože když to podepíše, poruší zákon. Pane řediteli, vy to nepodepíšete, to je logika, přece nepůjdete sedět. Já v té Ruzyni byl, není to tak špatný. Musíte tedy udělat jedinou věc, musíte odstoupit,“ vyzval na nahrávce Beránka radní Tomáš Hudeček (TOP 09). V sázce není málo. Pokud by Praha zákonný limit překročila a porušila zákon o veřejných zakázkách, mohla by dostat od finančního úřadu mastnou pokutu. Podobně jako brněnský krajský soud, který obdržel dvoumiliardový „flastr“ za zpackanou výstavbu justičního paláce.

Porovnat všechny stavební práce i technologie (dodavatelem je ČKD DIZ) na Blance se zadávací dokumentací stavby dostali za úkol prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění projektant Blanky – společnost Satra – za 9,8 milionu, liberecká společnost Valbek za 9,2 milionu a právní kancelář Weil, Gotshal & Manges. Právníkům přiklepla Praha zakázku za šest milionů korun i proto, že mají „bohaté zkušenosti s kategorizací prací i na jiných projektech ve veřejném sektoru“. To skutečně mají. Weil, Gotshal & Manges spolupracovali například s Ředitelstvím silnic a dálnic na problému Pražského okruhu, kde nakonec vícepráce na dvou úsecích dosáhly téměř 80 procent. Faktury tam odmítli podepsat čtyři ředitelé, státní investor dlužil stavebním firmám přes miliardu korun více než dva roky a uhrazení dluhu musela loni posvětit až vláda. Nikdo nepochybuje, že několikamiliardová pokuta od finančního úřadu bude následovat. Trestní oznámení od opozice Média v minulých týdnech hojně propírala jinou práci pro vlivné advokáty. Kancelář Weil, Gotshal & Manges dostala bez tendru zakázku za 20 milionů korun na právní poradenství při jednorázové emisi dluhopisů Prahy na evropských kapitálových trzích a při realizaci směnečného programu Prahy. A v tomto případě se TOP 09 na primátora naštvala.

Radní Lukáš Manhart, který má na starost právní služby, se prý o zakázce dozvěděl až z novin. Tato smlouva totiž na rozdíl od té na Blanku neprošla standardně radou. „Já jsem prosadil, aby se výdaje na externí právníky snížily z obvyklých 150 milionů na 100 milionů, a 20 je pryč,“ říká Manhart. Snad v létě by měla být uzavřena rámcová smlouva s právními kancelářemi, které vzejdou ze soutěže. Ta ukončí roky zaběhnutý systém, kdy byly zakázky po dvou milionech, od dubna po jednom, přihrávány „spřáteleným“ kancelářím přímo. Soutěž na právní služby od počátku prosazoval právě primátor Bohuslav Svoboda. V březnu by měla rada projednat vyloučení 35 uchazečů ze 72, kteří nesplnili kvalifikační kritéria.

Smlouvu s Weil, Gotshal & Manges na 20 milionů, kterou podepsala úřednice Zdena Javornická, bude v té době zřejmě šetřit policie. Klub sociálních demokratů totiž nelenil a minulý týden podal kvůli zakázce trestní oznámení. Nebude to poprvé, co se policie bude zabývat děním na magistrátu. Všichni radní včetně primátora už byli podávat vysvětlení ohledně smlouvy s tvůrcem opencard – společností Haguess, z jejíhož područí se Praha dosud nevymanila – z dubna loňského roku na provoz kartového centra, kterou firma získala bez výběrového řízení. Mezi radními se šíří panika, že by si měli v této souvislosti brzy vyslechnout obvinění.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít