Tenisem k milionům

16. března 2015, 00:00 - Michal Půr
16. března 2015, 00:00

V tenise se točí velké peníze, ale šance, že si na ně váš potomek „sáhne“, je zhruba stejná, jako že vyhrajete jackpot v loterii

Andre Agassi ve svém životopise popisuje, co stojí za jeho úctyhodnou kariérou profesionálního tenisty: „Můj otec se přestěhoval z Chicaga (do Las Vegas), jen aby mohl hrát tenis 365 dní v roce. Hráli jsme každý den. Hráli jsme před mým odchodem do školy, hráli jsme po návratu ze školy. Vzbudili jsme se. Hráli jsme tenis. Pak jsme si čistili zuby.“ Pokud ve svém potomkovi vidíte budoucího grandslamového šampiona, Agassiho knihu Open čtěte obzvlášť pozorně. Je v ní vše, co potřebujete vědět. Tenis je možná elegantní, ale ještě více je nemilosrdný, drahý a velmi osamělý. Šance na úspěch jsou takřka nulové.

Náklady na výchovu špičkového hráče překračují i rozpočet domácností s nadstandardními příjmy. Šéf prostějovského tenisového klubu Miroslav Černošek v rozhovoru s týdeníkem Euro (viz str. 18) odhaduje, že jen do Petry Kvitové a Tomáše Berdycha investoval zhruba deset až patnáct milionů korun. Tito dva navíc měli štěstí, že si jich sponzoři všimli dostatečně brzy a náklady na jejich trénink nezruinovaly rodinný rozpočet.

Ani postup do profesionálního okruhu však automaticky nezaručuje úspěch. Mezinárodní tenisová federace před několika týdny zveřejnila studii, podle níž jen 1,3 procenta mužských profesionálních tenistů a 3,1 procenta ženských profesionálních tenistek zaznamenalo v roce 2013 zisk. Průměrné náklady na celou sezonu (cestování, ubytování, trénink a vybavení) přitom činí nezanedbatelných 160 tisíc dolarů, tedy 4,1 milionu korun.

Celkem 45,5 procenta mužů během celého roku nevidělo z prize money ani jeden dolar, u žen to bylo 43,9 procenta. V tenise je přitom peněz dost, jen jejich rozdělení je značně nerovnoměrné. Z úhrnných 162 milionů dolarů v roce 2013 jedno procento nejlepších hráčů bralo celkem 62 procent těchto finančních prostředků. U žen je to 51 procent při objemu 120 milionů dolarů. Celkem 95 procent hráčů přiznalo, že se jim nepodařilo pokrýt všechny své výdaje, ani když k prize money přičetli peníze od sponzorů.

čekání na sponzory Jaké jsou náklady u jednotlivých věkových kategorií? Výhodou tenisové školky, která začíná zhruba mezi pátým až šestým rokem, je, že se poplatek za trenéra rozpouští mezi více dětí. Hodina hraní vašeho potomka vás tak může vyjít i na 150 korun, ale u prestižnějších klubů i na 400 korun. Měsíčně trénink může stát 1500 i 4000 korun.

U babytenisu (od sedmi do devíti let) roste finanční náročnost sportu s tím, jak počet dětí ve skupině klesá. Pokud chcete mít ze svého potomka profesionála, měl by v tomto věku už trénovat alespoň pětkrát týdně a měl by mít vlastního trenéra. Má-li se sportu věnovat jen rekreačně, budou vám stačit i 3000 korun měsíčně. Pokud chcete, aby svoje úsilí směřoval ke vstupu do profesionálního okruhu, vyjde vás také na 3000 korun, ale týdně. Strop samozřejmě neexistuje. Každopádně špatné návyky, které ve věku sedmi až devíti let získá, už pravděpodobně nikdy úplně neztratí. Kvalita tréninku je proto velmi důležitá.

U žákovského a dorosteneckého tenisu rodinný rozpočet ještě více zatíží cestování po turnajích. Některé rodiny zaměstnávají trenéry na částečný či plný úvazek. Trenér na „full time“ stojí zhruba od 50 tisíc korun měsíčně výše. Nabízí se i trénink v zahraničí, jen rok na prestižní Bollettieriho akademii však stojí zhruba 70 tisíc dolarů, tedy asi 1,8 milionu korun. Lze ale získat i stipendium na některé z amerických sportovních škol a nejlepší české tenisové kluby ČLTK Praha, Sparta Praha či Prostějov výchovu nejtalentovanějších mladých sportovců finančně také podporují. Celková výše finančních prostředků nutných pro výchovu profesionálního tenisty se liší, ale nikterak významně. Britská tenisová asociace odhaduje, že výchova budoucího špičkového hráče stojí 400 tisíc dolarů (zhruba deset milionů korun) od jeho pěti do 18 let. Patrick McEnroe, který má na starost rozvoj hráčů v americké tenisové asociaci, zase předpokládá, že příprava dorostence pro profesionální tenisový okruh stojí 150 tisíc dolarů ročně, tedy takřka čtyři miliony korun.

Pokud se hráč nedostane do nejlepší stovky v okruzích ATP a WTA, jsou jeho výdělky stále velmi nejisté, protože nedostává pravidelně startovné, které dokáže pokrýt náklady. Ani v první stovce však nemá zaručeny astronomické částky. Od začátku letošního roku jen 70 hráčů v okruhu ATP vydělalo více než 100 tisíc dolarů, hráček v okruhu WTA dokonce jen 52.

kolem 700 Kč stojí raketa pro děti do 5 let kolem 900 Kč stojí raketa pro děti do 7 let (minitenis) 1000 až 2000 Kč stojí raketa pro děti do 9 let (babytenis) 3000 až 7000 Kč stojí raketa pro závodní hráče 150 až 500 Kč tojí výplety na jednu raketu (včetně ceny za vypletení) 900 až 1600 Kč stojí dětská tenisová obuv 800 až 3000 Kč stojí tenisová obuv pro dospělé

O autorovi| Michal Půr, pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít