Ten, který hraje golf

17. června 2013, 00:00 - Viliam Buchert
17. června 2013, 00:00

Tiger Woods je opět nejlépe vydělávajícím sportovcem světa. A výsledek na U. S. Open na tom nic nezměnil

Starověký čínský lyrik S’-ma Siang-žu napsal, že „neštěstí vypukne často v době, kdy to člověk nejméně čeká“. Americký golfista Tiger Woods znal od malička jen samé úspěchy. Nic jiného si ani nepřipouštěl. Pak se ale koncem roku 2009 dostaly na světlo jeho aféry s prostitutkami a milenkami. Ty měly devastující účinky na Woodsův soukromý život i sportovní kariéru. Opustili ho někteří sponzoři a rázem přišel až o 50 milionů dolarů za jediný rok. A přestal vyhrávat.

Woods je však letos silnější než kdy dříve. Během prvních pěti měsíců roku vyhrál čtyři turnaje z osmi, kterých se zúčastnil, a vydělal na nich necelých šest milionů dolarů.

Nejrychleji za jakýkoli rok v jeho předchozí kariéře. Začátkem června pak Forbes oznámil, že Woods je opět nejlépe vydělávajícím sportovcem světa. Od června 2012 si podle odhadů amerického časopisu přišel na 78,1 milionu dolarů. Předstihl tak švýcarského tenistu Rogera Federera (71,5 milionu dolarů) a amerického basketbalistu Kobeho Bryanta (61,9 milionu). Není to 110 milionů dolarů ročně jako před několika málo lety, ale žít se s tím dá.

Už zase ví, co chce „Nenormální život Tigera Woodse a s ním i jeho dílo jsou opět v normálních kolejích,“ napsal o Američanovi před několika týdny český golfový publicista Čeněk Lorenc. Normálními kolejemi se tentokrát myslí i to, že Woods občas na turnaji zcela vybouchne, jako se mu to stalo počátkem tohoto měsíce na turnaji Memorial. To bylo v dobách minulých nemyslitelné.

Jednoduché vysvětlení, proč je opět první ve světovém žebříčku, nabízí bývalý Woodsův trenér Butch Harmon: „Protože je to nejlepší hráč všech dob.“ Sám Woods vysvětluje zlepšení tvrdým tréninkem. Jenže ten podstupoval vždy. Hlavní důvod jeho návratu na výsluní lze spíše hledat v tom, že si začal prostě opět věřit. „Několik letošních turnajů jsem hrál opravdu dobře. Byl jsem si hodně jistý v tom, co jsem dělal. Věděl jsem přesně, co chci,“ říká.

Na první pohled stačí málo. Woodsův způsob hry je však po psychické i fyzické stránce nesmírně náročný. „Úplně mi nesedí jeho styl – být neustále na 100 procent soustředěný. Rád na chvíli vypnu, rozhlédnu se kolem sebe a prohodím s někým pár slov,“ tvrdí například český golfista Marek Nový. Právě soustředěnost a zarputilost však dělají z Woodse světovou golfovou jedničku.

Tigeru Woodsovi pomohlo, že někteří blízcí ho podrželi i v nejtěžších chvílích a věrnost mu zachovala také značka Nike, výrobce sportovního oblečení a výstroje. Ta ihned po Woodsově březnovém vítězství na turnaji v Orlandu rozjela masivní reklamní kampaň na golfové hole. Akce se jmenuje příznačně: Vítězství se postará o vše. Golfová divize Nike jen loni zvýšila své tržby o deset procent na 726 milionů dolarů a ví, že spojení funguje. Pokud hrál v posledních pěti letech Woods finálové kolo jakéhokoli turnaje série PGA, stoupla sledovanost televizních přenosů většinou o dvouciferné, či dokonce trojciferné číslo. Nike teď připravuje pro nejlepšího golfistu světa novou víceletou smlouvu. „Myslím si, že u této společnosti už stráví zbytek kariéry,“ řekl pro server ESPN.com hráčův agent Mark Steinberg. Ročně by měl Woods dostávat deset až dvanáct milionů dolarů.

Čekání na major Vzhledem k tomu, že Tiger Woods už pokořil většinu golfových rekordů, všichni se ptají, jakou ještě může mít motivaci. Vyhrál čtrnáct „major championships“, těch nejprestižnějších turnajů. Naposledy to ovšem bylo U. S.

Open už v roce 2008. Tehdy si většina lidí myslela, že letitý rekord jiného famózního amerického hráče, Jacka Nicklause, s 18 tituly na „majors“ brzy padne a pak léta nebude v tomto směru o co soutěžit. Nestalo se.

I kdyby Woods nezvítězil na letošním U. S. Open (výsledky byly pochopitelně známy až po uzávěrce tohoto čísla), má čas na své straně. Zatímco Nicklausovi je 73 let, nejlepšímu golfistovi světa bude letos teprve osmatřicet.

Tiger Woods připadá mnoha lidem odtažitý, až nepřístupný. Je to ale jen ta jeho neuvěřitelná soustředěnost na hru, svět kolem sebe vnímá při golfu méně než ostatní. I když v poslední době lze na něm přece jen pozorovat změnu. Působí uvolněněji a po několikaleté krizi se mu opět daří. Dokonce se při tom i více usmívá, což předtím téměř nedělal. Opět ví, co chce, a také zřejmě už tuší, co bylo chybou v dobách, kdy mu spousta věcí nevycházela. „Lidé se mě ptají, jestli jsem překvapený Tigerovými výsledky. Jsem snad jediný, kdo chápe, koho vidí hrát golf?“ ptá se Woodsův trenér Sean Foley.

O autorovi| Viliam Buchert, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
6 tipů na nejlepší přehrávače do obýváku [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče