Téměř neviditelný Švýcar

14. října 2013, 00:00 - JAN HRBÁČEK
14. října 2013, 00:00

Úspěch zbrojaře by nebyl možný bez dobrých známostí s politiky i takzvanými kmotry

Richard Háva je už léta tajemným stínem, který dopadá na místopředsedu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. O jeho soukromém životě a aktuálních obchodních aktivitách se toho ví velmi málo, Háva otevřená interview médiím běžně neposkytuje. Když už se čas od času nějaké objeví, jde o rozhovory vycházející z jeho popudu a touhy se k něčemu veřejně vyjádřit.

S Miroslavem Kalouskem se seznámili už v 90. letech, v době, kdy byl Kalousek náměstkem ministra obrany. Richard Háva přátelský vztah s Kalouskem přiznává, ale jak tvrdí, v byznysu se bez něj a jeho politické podpory obejde. Podle něj musí neustálé mediálně předhazované spojenectví Kalouska traumatizovat, jak se vyjádřil v jednom ze svých posledních mediálních výstupů.

„Domnívám se, že jako správní kamarádi si povídáme o celé řadě životních radostí i strastí. Od toho jsme kamarádi. Na druhou stranu už před dlouhými, dlouhými lety mezi námi vznikl zcela jasně definovaný vztah, že se v obecnější rovině informujeme o problémech, které máme ve svých branžích, ale v žádném případě se neovlivňujeme způsobem, který by byl hrou na loutky a na vůdce loutek,“ řekl v roce 2010 Hospodářským novinám.

DESET MILIARD Z ERÁRU Richard Háva se narodil v roce 1957. Dnes žije o? ciálně v Conches nedaleko švýcarské Ženevy, kde se zdržuje převážnou část roku. Od svých 33 let se pohybuje především ve zbrojařské branži, začínal ve společnosti Zenit.

S jeho jménem je spojována řada afér, policie mu však nikdy nic neprokázala.

Háva dlouhá léta vedl impérium firem s třímiliardovým obratem okolo společností Omnipol a Zenit, které představují špičku v českém obchodu se zbraněmi a jejich komponenty. Dnes jeho jméno v obchodním rejstříku nefiguruje, dle zpráv ekonomických insiderů je však aktivní v lesnictví a energetice.

Z analýzy, kterou si za svého vedení ministerstva obrany nechal v roce 2010 vypracovat Alexandr Vondra, vyplynulo, že česká armáda v předchozí dekádě vyplatila Hávově firmě Omnipol a společnostem s ní spojeným na zbrojních zakázkách přes deset miliard korun. Vondra tím Hávovi vyhlásil otevřenou válku. Nakonec sám skončil ve funkci kvůli patáliím s kauzou předraženého českého předsednictví Evropské unii (známou jako ProMoPro) skončil. Kalouskovi úředníci, převážně Finančně analytický útvar ministerstva financí, byli při dokladování úniků peněz z předsednictví mimořádně aktivní.

Ale zpět. Platby Omnipolu a spřízněným společnostem dle analýzy ministerstva obrany vzrostly zejména v době vlády Mirka Topolánka. Rekordní byly ovšem za ministryně obrany Vlasty Parkanové a jejího nástupce Martina Bartáka.

Společnostem napojeným na Omnipol platil stát miliardy korun jako prostředníkům při nákupech zbraní pro armádu. „Pro analýzu příjmů společnosti Omnipol jsme využili informace o fakturacích a projektech realizovaných se společnostmi Omnipol (staré IČO), Omnipol (nové IČO), Zenit a Poličské strojírny, které jsou s ní svázány personálně, organizačně a ekonomicky,“ mělo stát například podle serveru Aktuálně v dokumentu ministerstva. Analýza nicméně neuváděla, jak vysoké byly provize Omnipolu a spřízněných firem z jednotlivých obchodů. Tyto údaje totiž ministerstvo k dispozici nemělo.

Z výročních zpráv Omnipolu však vyplývá, že zisky z provizí dosahovaly stovek milionů korun.

Do roku 2005 vystavoval Omnipol a s ním spojené společnosti armádě faktury v rozmezí 160 až 450 milionů ročně. Za Topolánkovy vlády vyplácel stát více než miliardu ročně, v roce 2009, kdy armáda nakoupila letouny CASA a Zenit fakturoval opravy vrtulníků Sokol, činil účet 3,1 miliardy korun.

Tučná a vydatná léta na obraně už ale skončila a Richard Háva se stáhl do ústraní.

Firmu údajně předal svým synům Petrovi a Martinovi a do sídla Omnipolu prý ani nechodí. Přesto jej několik svědků v pražské Nekázance několikrát zahlédlo, kterak bez ohlášení vstoupil do kanceláře ředitele Omnipolu Michala Hona.

KMOTŘI A KMOTŘÍČCI Jako ten, který tahá za provázky, se Richard Háva zná i s takzvanými kmotry, jak pojmenoval lobbisty a různé politické podnikatele někdejší premiér ODS Mirek Topolánek.

I když bývá při svých kontaktech s nimi mimořádně opatrný, známá je například jeho účast na povolebních oslavách v pražských Žlutých lázních v roce 2010.

Háva byl na toto téma několikrát dotazován.

„Přijel jsem tam asi ve dvě hodiny odpoledne, ve čtvrt na tři jsem odjel a od té doby neustále poslouchám a zachycuji jakési tajemné rozhovory probíhající po nocích. Pokud tam cokoli takového bylo, tak toho já jsem se nezúčastnil… Proto na tom nevidím nic tak zásadního, kontroverzního, jako z toho spousta novinářů a osvícených politiků udělala,“ relativizoval účast na kmotrovské party v Hospodářských novinách.

Richard Háva měl ale zjevně velmi blízko k Marku Dalíkovi, spin doctorovi premiéra Mirka Topolánka. Spojil je například projekt paroplynové elektrárny v severočeském Užíně, který byl nakonec prodán ČEZ. Háva měl podle časopisu Týden na této transakci vydělat 50 milionů korun. O úzkém spojenectví těchto dvou mužů se mluvilo v souvislosti s nákupem letadel CASA, respektive jejich servisem. Kauzu CASA a možnou korupci dnes vyšetřuje protikorupční policie. Háva obchod hájí a tvrdí, že byl pro Českou republiku výhodný.

Méně známé je například vyšetřování vztahu mezi německou společností GIS a Zenitem vedené německou policií. V něm se pak objevovaly záhadné objemy financí v jedné švýcarské bance.

LESY, SLUNCE V posledních letech se čím dál častěji hovoří o Hávově angažmá v lesnickém byznysu a energetice. Delší čas se například spekulovalo o jeho vstupu do společnosti LST Trhanov. Háva v rozhovoru pro deník Dnes v roce 2010 kapitálový vstup do firmy popřel. Majiteli společnosti Václavu Junkovi prý jen půjčil sto milionů. Jen pro úplnost, Junek v minulosti vedl impérium Chemapol Group, kam patřil i Omnipol.

„Mám Vaška Junka velmi rád, velmi mi pomohl, když mě chtěl Pavel Musela (bývalý šéf zbrojařské firmy Pamco – pozn. red.) spolu s Milanem Černým (bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu, později generální ředitel ČEZ – pozn. red.) dostat z Chemapolu a potažmo z Omnipolu,“ zareagoval Háva na informace o LST Trhanov. V rozhovoru už ale bohužel nepadla otázka, jak se bude této společnosti dařit po schválení církevních restitucí a kolik hektarů lesů by měla po jejich schválení společnost obhospodařovat.

Háva se netají tím, že má blízko k energetice. „Já jsem se hodně zamiloval do energetiky,“ řekl listu Dnes. Striktně však odmítl, že by dělal byznys s ČEZ na poli solární energetiky, a popřel v této souvislosti zmiňovaný lobbing. Už nějaký čas se totiž spekuluje o jeho možném vztahu k solární elektrárně Vepřek nedaleko Mělníka. Společnost FVE Czech Novum spoluvlastní česká akciovka Decci, stoprocentně držená nizozemskou firmou De Barte Gerderland B. V. a další holandskou společností PH Energy B. V.

Co se týče Hávova vřelého vztahu k energetice, dostal ve zmiňovaném rozhovoru pikantní otázku, proč v předvečer rezignace šéfa společnosti ČEZ Martina Romana s ním a Miroslavem Kalouskem večeřel v Praze v hotelu Four Seasons. „Asi je možné, že jsem byl s Mirkem Kalouskem na večeři, ale rozhodně jsem neseděl u nějakého jednání. Jestli Roman odejde, nebo přijde, mně je fakt jedno,“ odpověděl tehdy Háva.

Richard Háva prostě nechce být vidět a dělá pro to maximum. Sem tam se mu to ale zkrátka nepovede.

O autorovi| JAN HRBÁČEK, hrbacek@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní naše mobilní operátory?
Kam se pohne cena elektřiny? A je lepší fixace, nebo aukce?
Chcete si pořídit zbrojní průkaz? Musíte zvládnout přísné testy
Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
Auta
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce…
Dvojitá premiéra: Berlingo Van a Partner
Modernizovaná Škoda Superb prozrazena. Podívejte se, jak jí to sluší s novými světly
Nové BMW 7 dostalo v rámci faceliftu o 40 % větší masku a o 25 koní slabší dvanáctiválec
Škoda v Ženevě představí malý crossover. Bude to sériový Vision X křížený se Škodou Scala
Technologie
Japonci vyrobili robota s cílem zničit člověka… v ping-pongu
LHC možná dostane nástupce. Nový urychlovač CERNu bude dlouhý 100 km
Turing bez ray tracingu vyjde jako GeForce GTX 1660 Ti. Ponese 1536 shaderů a GDDR6
Stell SHO 8055 Pro: pověste na zeď i ten největší televizor (vyzkoušeno)
Apple představil další batoh pro iPhony. Bateriové pouzdro stojí 3500 Kč
Hry pro příležitostné hráče