Téměř neviditelný Švýcar

14. října 2013, 00:00 - JAN HRBÁČEK
14. října 2013, 00:00

Úspěch zbrojaře by nebyl možný bez dobrých známostí s politiky i takzvanými kmotry

Richard Háva je už léta tajemným stínem, který dopadá na místopředsedu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. O jeho soukromém životě a aktuálních obchodních aktivitách se toho ví velmi málo, Háva otevřená interview médiím běžně neposkytuje. Když už se čas od času nějaké objeví, jde o rozhovory vycházející z jeho popudu a touhy se k něčemu veřejně vyjádřit.

S Miroslavem Kalouskem se seznámili už v 90. letech, v době, kdy byl Kalousek náměstkem ministra obrany. Richard Háva přátelský vztah s Kalouskem přiznává, ale jak tvrdí, v byznysu se bez něj a jeho politické podpory obejde. Podle něj musí neustálé mediálně předhazované spojenectví Kalouska traumatizovat, jak se vyjádřil v jednom ze svých posledních mediálních výstupů.

„Domnívám se, že jako správní kamarádi si povídáme o celé řadě životních radostí i strastí. Od toho jsme kamarádi. Na druhou stranu už před dlouhými, dlouhými lety mezi námi vznikl zcela jasně definovaný vztah, že se v obecnější rovině informujeme o problémech, které máme ve svých branžích, ale v žádném případě se neovlivňujeme způsobem, který by byl hrou na loutky a na vůdce loutek,“ řekl v roce 2010 Hospodářským novinám.

DESET MILIARD Z ERÁRU Richard Háva se narodil v roce 1957. Dnes žije o? ciálně v Conches nedaleko švýcarské Ženevy, kde se zdržuje převážnou část roku. Od svých 33 let se pohybuje především ve zbrojařské branži, začínal ve společnosti Zenit.

S jeho jménem je spojována řada afér, policie mu však nikdy nic neprokázala.

Háva dlouhá léta vedl impérium firem s třímiliardovým obratem okolo společností Omnipol a Zenit, které představují špičku v českém obchodu se zbraněmi a jejich komponenty. Dnes jeho jméno v obchodním rejstříku nefiguruje, dle zpráv ekonomických insiderů je však aktivní v lesnictví a energetice.

Z analýzy, kterou si za svého vedení ministerstva obrany nechal v roce 2010 vypracovat Alexandr Vondra, vyplynulo, že česká armáda v předchozí dekádě vyplatila Hávově firmě Omnipol a společnostem s ní spojeným na zbrojních zakázkách přes deset miliard korun. Vondra tím Hávovi vyhlásil otevřenou válku. Nakonec sám skončil ve funkci kvůli patáliím s kauzou předraženého českého předsednictví Evropské unii (známou jako ProMoPro) skončil. Kalouskovi úředníci, převážně Finančně analytický útvar ministerstva financí, byli při dokladování úniků peněz z předsednictví mimořádně aktivní.

Ale zpět. Platby Omnipolu a spřízněným společnostem dle analýzy ministerstva obrany vzrostly zejména v době vlády Mirka Topolánka. Rekordní byly ovšem za ministryně obrany Vlasty Parkanové a jejího nástupce Martina Bartáka.

Společnostem napojeným na Omnipol platil stát miliardy korun jako prostředníkům při nákupech zbraní pro armádu. „Pro analýzu příjmů společnosti Omnipol jsme využili informace o fakturacích a projektech realizovaných se společnostmi Omnipol (staré IČO), Omnipol (nové IČO), Zenit a Poličské strojírny, které jsou s ní svázány personálně, organizačně a ekonomicky,“ mělo stát například podle serveru Aktuálně v dokumentu ministerstva. Analýza nicméně neuváděla, jak vysoké byly provize Omnipolu a spřízněných firem z jednotlivých obchodů. Tyto údaje totiž ministerstvo k dispozici nemělo.

Z výročních zpráv Omnipolu však vyplývá, že zisky z provizí dosahovaly stovek milionů korun.

Do roku 2005 vystavoval Omnipol a s ním spojené společnosti armádě faktury v rozmezí 160 až 450 milionů ročně. Za Topolánkovy vlády vyplácel stát více než miliardu ročně, v roce 2009, kdy armáda nakoupila letouny CASA a Zenit fakturoval opravy vrtulníků Sokol, činil účet 3,1 miliardy korun.

Tučná a vydatná léta na obraně už ale skončila a Richard Háva se stáhl do ústraní.

Firmu údajně předal svým synům Petrovi a Martinovi a do sídla Omnipolu prý ani nechodí. Přesto jej několik svědků v pražské Nekázance několikrát zahlédlo, kterak bez ohlášení vstoupil do kanceláře ředitele Omnipolu Michala Hona.

KMOTŘI A KMOTŘÍČCI Jako ten, který tahá za provázky, se Richard Háva zná i s takzvanými kmotry, jak pojmenoval lobbisty a různé politické podnikatele někdejší premiér ODS Mirek Topolánek.

I když bývá při svých kontaktech s nimi mimořádně opatrný, známá je například jeho účast na povolebních oslavách v pražských Žlutých lázních v roce 2010.

Háva byl na toto téma několikrát dotazován.

„Přijel jsem tam asi ve dvě hodiny odpoledne, ve čtvrt na tři jsem odjel a od té doby neustále poslouchám a zachycuji jakési tajemné rozhovory probíhající po nocích. Pokud tam cokoli takového bylo, tak toho já jsem se nezúčastnil… Proto na tom nevidím nic tak zásadního, kontroverzního, jako z toho spousta novinářů a osvícených politiků udělala,“ relativizoval účast na kmotrovské party v Hospodářských novinách.

Richard Háva měl ale zjevně velmi blízko k Marku Dalíkovi, spin doctorovi premiéra Mirka Topolánka. Spojil je například projekt paroplynové elektrárny v severočeském Užíně, který byl nakonec prodán ČEZ. Háva měl podle časopisu Týden na této transakci vydělat 50 milionů korun. O úzkém spojenectví těchto dvou mužů se mluvilo v souvislosti s nákupem letadel CASA, respektive jejich servisem. Kauzu CASA a možnou korupci dnes vyšetřuje protikorupční policie. Háva obchod hájí a tvrdí, že byl pro Českou republiku výhodný.

Méně známé je například vyšetřování vztahu mezi německou společností GIS a Zenitem vedené německou policií. V něm se pak objevovaly záhadné objemy financí v jedné švýcarské bance.

LESY, SLUNCE V posledních letech se čím dál častěji hovoří o Hávově angažmá v lesnickém byznysu a energetice. Delší čas se například spekulovalo o jeho vstupu do společnosti LST Trhanov. Háva v rozhovoru pro deník Dnes v roce 2010 kapitálový vstup do firmy popřel. Majiteli společnosti Václavu Junkovi prý jen půjčil sto milionů. Jen pro úplnost, Junek v minulosti vedl impérium Chemapol Group, kam patřil i Omnipol.

„Mám Vaška Junka velmi rád, velmi mi pomohl, když mě chtěl Pavel Musela (bývalý šéf zbrojařské firmy Pamco – pozn. red.) spolu s Milanem Černým (bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu, později generální ředitel ČEZ – pozn. red.) dostat z Chemapolu a potažmo z Omnipolu,“ zareagoval Háva na informace o LST Trhanov. V rozhovoru už ale bohužel nepadla otázka, jak se bude této společnosti dařit po schválení církevních restitucí a kolik hektarů lesů by měla po jejich schválení společnost obhospodařovat.

Háva se netají tím, že má blízko k energetice. „Já jsem se hodně zamiloval do energetiky,“ řekl listu Dnes. Striktně však odmítl, že by dělal byznys s ČEZ na poli solární energetiky, a popřel v této souvislosti zmiňovaný lobbing. Už nějaký čas se totiž spekuluje o jeho možném vztahu k solární elektrárně Vepřek nedaleko Mělníka. Společnost FVE Czech Novum spoluvlastní česká akciovka Decci, stoprocentně držená nizozemskou firmou De Barte Gerderland B. V. a další holandskou společností PH Energy B. V.

Co se týče Hávova vřelého vztahu k energetice, dostal ve zmiňovaném rozhovoru pikantní otázku, proč v předvečer rezignace šéfa společnosti ČEZ Martina Romana s ním a Miroslavem Kalouskem večeřel v Praze v hotelu Four Seasons. „Asi je možné, že jsem byl s Mirkem Kalouskem na večeři, ale rozhodně jsem neseděl u nějakého jednání. Jestli Roman odejde, nebo přijde, mně je fakt jedno,“ odpověděl tehdy Háva.

Richard Háva prostě nechce být vidět a dělá pro to maximum. Sem tam se mu to ale zkrátka nepovede.

O autorovi| JAN HRBÁČEK, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche …
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Technologie
Technologie VDC-M: ztrátová komprese obrazu mezi GPU a displejem bude i v mobilech
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Cnews FM: Kelly Family Link je v Česku, Zuckerberg byl v Evropském parlamentu [podcast]
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
Hry pro příležitostné hráče