Temelín je pro Česko příležitostí

18. března 2013, 00:00 - Ing. Miroslav Fiala
18. března 2013, 00:00

Projekt pomůže udržet kontinuitu rozvoje našeho průmyslu a obnovit domácí dodavatelský řetězec

Na podzim se očekává rozhodnutí, kdo získá zakázku na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. V poslední době se média zaměřují na střety mezi konkurenty, které nabývají na intenzitě. Zaznívají však také pochybnosti, zda jsou české firmy schopné podílet se na dostavbě dodávkami sofistikovaného zařízení. Jinak řečeno, zda nebudou v případě vítězství kteréhokoli z uchazečů jen přívěskem, který bude dodávat ty nejjednodušší díly a pomocné stavební práce bez velké přidané hodnoty.

Jaderné energetice jsem zasvětil celý profesní život. Do plzeňské firmy Škoda JS jsem nastoupil v roce 1968. Zažil jsem výstavbu všech patnácti jaderných reaktorů v Česku i na Slovensku, vizionářské debaty o rozvoji jaderné energetiky či úvahy o jejím útlumu v 90. letech a po Fukušimě. Jako technicky a ekonomicky orientovaný člověk jsem tyto úvahy podroboval kritickému racionálnímu pohledu. Stejně kriticky přistupuji k dnešnímu zpochybňování kvalifikace českých firem.

Málokdo si uvědomuje, že Česká republika, respektive Československo, si prakticky sama, jen s malou pomocí zvenčí, postavila české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a slovenské Mochovce a Jaslovské Bohunice. Naše firmy vyrobily většinu technologicky náročných komponentů a jsou schopny tak složité zařízení i úspěšně provozovat, udržovat a modernizovat. A to na tak špičkové úrovni, že například Dukovany se z hlediska radiační bezpečnosti řadí dlouhodobě mezi nejbezpečnější elektrárny na světě. Naše firmy překonaly kritická devadesátá léta a získaly – bez zájmu médií – řadu zakázek v zahraničí, kde se prosadily v ostré konkurenci. Podniky jako Vítkovice či Sigma jsou špičkami ve svém oboru, jejich výrobky je možné najít v jaderných elektrárnách po celém světě.

Proto říkám, že české firmy umějí, mohou a chtějí. Dokončení Temelína může být pro domácí strojírenské firmy významnou vzpruhou v době, kdy řada zakázek spojených s údržbou a modernizací elektráren dobíhá.

Temelínský projekt pomůže udržet kontinuitu rozvoje našeho průmyslu a obnovit domácí dodavatelský řetězec. Ve spolupráci se zahraničními partnery získáme přístup ke světovému technologickému know-how a na základě úspěšné reference i nové zakázky v zahraničí. Česká republika by za nějakých dvanáct let mohla mít nejen dva nové zdroje dodávající elektřinu bez ohledu na rozmary počasí, ale také silnou konkurenční výhodu na globálním trhu – vyspělý strojírenský průmysl s kvalifikovanými odborníky. Umožnit českým firmám dostavět Temelín je proto otázkou racionální volby.

O autorovi| Ing. Miroslav Fiala předseda představenstva a generální ředitel Škoda JS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít