Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Tělocvik s ČSSD, závody s ODS

14. října 2013, 00:00 - Petr Weikert
14. října 2013, 00:00

Tomio Okamura chce rozeznávat náboženské fanatiky, SPOZ zdaňovat luxusní zboží v obchodech

Až budou do uren padat volební lístky, voliči nebudou rozhodovat pouze o tom, kteří poslanci nově zasednou ve sněmovně, ale také o automatech na sladkosti ve školách nebo o stopadesátce na dálnici. Týdeník Euro prošel volební programy a předvolební sliby, které politici voličům dávají. I z pohledu zavedených stran, kolem nichž se budou tvořit vládní koalice, jsou to mnohdy taháky s vůní populismu.

Přes švihadlo s ČSSD Sociální demokraté chtějí přidat hned tři ministry. Vedle ministryně pro rodinu nebo vědu to má být také ministr sportu. Ministři by naštěstí neměli mít vlastní velké budovy a úřady, ale o to vlastně ani nejde. Jde o sliby. Sociální demokraté skrze tuto svoji kapitolu volebního programu chtějí na školách zavést třetí hodinu tělocviku nebo třeba omezit automaty na sladkosti, jak řekl na tiskové konferenci stínový ministr školství Marcel Chládek. Sport má dostávat ročně tři miliardy korun a olympijští medailisté rentu 20 tisíc měsíčně. Stínovým ministrem sportu je sociální demokrat a zakladatel taekwonda v Česku Petr Hulinský. Muž, který se coby opoziční pražský zastupitel dokázal před lety dobře živit ve firmách s městskou účastí.

Sportovci nejsou jediní, o koho se chce ČSSD postarat. Slibuje přidat učitelům, lékařům, pravidelně důchodcům (od roku 2015), zvýšit minimální mzdu na 12 tisíc v roce 2018, vyplácet první tři dny nemocenské a zrušit zdravotnické poplatky s výjimkou platby za stravu v nemocnici. Strana by také ráda prosadila porodné na druhé a třetí dítě. Uvažuje i o úplném zrušení DPH na knihy.

Zrušení zdravotnických poplatků by přitom znamenalo podle dřívějších odhadů ministerstva zdravotnictví výpadek přibližně dvou miliard korun ročně. Škrty, které vymyslela Topolánkova vláda v roce 2009 ohledně nemocenské, dodnes ušetří přibližně tři miliardy ročně. Kde vezme ČSSD tolik peněz na své sliby, v předvolebním programu podrobněji nerozebírá.

S cigaretou za volantem Občanští demokraté mají také svou dávku cukru pro voliče. Na jedné z předvolebních konferencí navrhli, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit stopadesátkou. Na kterých, to neuvedli. Podle prorektora pražské ČVUT a experta na dopravu Petra Moose to však není dobrý nápad a doufá, že jde jen o typický předvolební slib. Dálnice jsou podle něj konstruovány pro rychlost 130 kilometrů v hodině. „Jsou sice úseky, kde by parametry umožňovaly rychlejší jízdu, ale jen za předpokladu ukázněné jízdy. To zkušenosti s ukázněností českých řidičů vylučují, navíc je takových míst velmi málo,“ míní.

Zvyšování rychlosti by bylo nebezpečné i kvůli průměrnému stáří aut, v Česku dosahuje 14 let.

ODS na sebe také před volbami prozradila, že se s ní nebude bojovat proti kouření a nabízí ruku voličům kuřákům. Strana tvrdě kritizuje protitabákovou směrnici EU, kterou schválil minulé úterý Evropský parlament.

„Postoj ODS je dlouhodobě a konstantně takový, že nepodporujeme žádnou legislativu, která narušuje hospodářskou soutěž, vnitřní trh a ohrožuje zaměstnanost. Protitabáková směrnice je typickým případem hloupé legislativy, která má chránit lidi před nimi samými,“ říká šéf europoslanců ODS Jan Zahradil.

Hlavní lákadlo ODS připravila pro mladé.

Lidi do 30 let, kteří si pořizují první nemovitost k trvalému bydlení do osobního vlastnictví v hodnotě do tří milionů, chce osvobodit od daně z převodu nemovitosti. Kolik peněz to odsaje z rozpočtu, strana neuvádí. Mladým má pomoci i podpora podnikatelů, pro něž má být výhodné je zaměstnat. Na rozdíl od ČSSD, která hodlá seniorům zvyšovat důchody, je chce ODS podpořit v tom, aby šli do práce. Má je motivovat sleva na dani.

Strana chce stejně jako ČSSD podporovat učitele, a to rovnou třemi miliardami korun, na rozdíl od svého rivala ale nemluví o nepedagogických pracovnících, jako jsou uklízečky, kuchařky nebo školníci. Lehkým blufem na voliče je tvrzení ODS, že se zasadí o potravinovou soběstačnost Česka. I kdyby chtěla, nemůže to dokázat, protože tato pravidla určuje EU. Typickým příkladem je kdysi tradiční česká komodita, jako je cukrová řepa.

Občanští demokraté chtějí zbrojit, rozpočet ministerstva obrany slibují vytáhnout do čtyř let na padesát miliard korun ze současných zhruba dvaačtyřiceti. Uvažují o sloučení ministerstva dopravy a průmyslu plus životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje. Plány bývalá koalice představila ještě před svým koncem, nikdy ale nepřinesla relevantní čísla, která by dokázala, že slučování přinese úspory.

Daň za luxus Pohled do programů ostatních stran, zejména těch mimo dosavadní strukturu sněmovny, vypadá jako festival populismu. Na rozdíl od ostatních není třeba hledat, stačí zapíchnout prst do programů. ANO Andreje Babiše má v úmyslu, podobně jako ČSSD, vynulovat DPH na knihy a tiskoviny. Lídrovi strany by to pomohlo, sám jedno vydavatelství kupuje. ANO se chlubí tím, že chce snížit DPH na 10 procent, a tím zlevnit potraviny. To by opět potravinovému magnátu Babišovi pomohlo. Strana šmahem slibuje zajistit peníze na dobudování dálnic, vodních cest a železničních koridorů. Jen dálnic chybí přitom v Česku dobudovat skoro tisíc kilometrů. Když se počet vynásobí půlmiliardou za kilometr, nebude to mít Babiš se sháněním peněz právě lehké. Nehledě na to, že naplánovat dálnici trvá aspoň deset let, o stavbě nemluvě.

Strana má políčeno na majetek všech obviněných, kteří neprokážou, jak k němu přišli. Tím je velmi blízká Úsvitu Tomia Okamury.

Ten žádá, aby prokázal majetek každý, kdo má více než 20 milionů. Pokud ne, přišel by o něj. Okamura je pro snížení DPH a zlevnění benzinu a nafty prostřednictvím nižší spotřební daně. Je zároveň blízký hnutí Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, zejména v názorech na menšiny a evropskou integraci. Tomio Okamura chce referendum pokaždé, když bude Česko předávat pravomoci EU, a zabránit přísunu nepřizpůsobivých emigrantů a „náboženských fanatiků“. Jak je chce strana rozpoznávat, v programu neuvádí.

Jana Bobošíková rovnou volá po převodu evropské pravomoci zpět do Prahy a má za to, že by se nikdy nemělo přijmout euro. Bojuje proti pozitivní diskriminaci menšin, tedy upřednostňování těch znevýhodněných.

SPOZ si přeje zlikvidovat hazard prohibitivním zdaněním, což podobně jako Okamurovo stoprocentní danění majetku přinejmenším zavání kolizí s ústavou. Zemanovci v programu nabízejí také více zdaňovat luxusní zboží, ovšem zase neříkají, kdo by určoval, co je a co není luxus. Strana bez bližšího vysvětlení nabízí snížení administrativní zátěže podnikatelů o jednu třetinu od roku 2018. Ráda by vytvořila ceník průměrných cen v obchodě a následně zdaňovala podezřele nízké ceny, aby zamezila dumpingu. Zemanovci vábí voliče jízdným zdarma v osobních vlacích mimo špičku na určitých tratích. Jsou pro obnovení civilní obrany.

Před letošními předčasnými volbami to prostě vypadá, že strany jako by svými vizemi naplňovaly myšlenku někdejšího vůdce Sovětského svazu Nikity Chruščova, že politik je člověk, který slíbí, že postaví most i tam, kde není řeka.

Blufem ODS je, že prosadí potravinovou soběstačnost Česka. I kdyby chtěla, nedokáže to. Pravidla určuje EU.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak vypadají SPZ na autech v Evropě?
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Nový výrobce pamětí Flash pro SSD. Macronix chystá 3D NAND, která bude o 30 % levnější
Asus ROG Strix Fusion 700: bezdrátová sluchátka pro hráče (uživatelská recenze)
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Hry pro příležitostné hráče