Teď už má čas na Himálaj - Euro.cz

Přihlášení

Teď už má čas na Himálaj

, Kateřina Menzelová,
Teď už má čas na Himálaj
Zdroj: Euro.cz

Začínal ve dvou lidech se sto tisíci korunami

Dušan Kunovský (32) je absolventem pražské Právnické fakulty UK. Stejný obor vystudoval i na Cambridge University v Anglii. Logicky by se proto dalo očekávat, že má před sebou slibnou kariéru právníka či advokáta. Zdánlivě nepatrná náhoda ho však přivedla ke zcela jinému oboru. Před devíti lety založil společnost Central Group, která je lídrem na trhu rodinných domů a parcel. „Naše rodina zdědila vilu, kterou bylo potřeba opravit. Z jednání se stavebními firmami jsem měl tak špatný pocit, že jsem si říkal, proč nevyužít takového potenciálu na trhu a nedělat tyto věci jinak,“ popisuje svou cestu od práva ke stavebnictví ředitel a předseda představenstva Central Group.

Sto tisíc od celé rodiny.

Po dvou letech studia v Anglii se Kunovský vrátil do Česka. V roce 1994 založil společnost s ručením omezeným Central Group se základním jměním sto tisíc korun, na něž se složila od celá rodina. Během jediného roku však firmu transformoval na akciovku a zvýšil základní jmění na milion. „Kromě několika brigád to bylo mé vůbec první zaměstnání. U založení společnosti jsem sice stál já, počáteční vklad byly moje peníze, ale s některými kolegy pracuji již od roku 1994, takže podnikání považuji za naši společnou věc,“ tvrdí.
„Začínali jsme ve dvou lidech a to se skutečně jinak řídí než dnes, kdy je ve firmě bez dělnických profesí na stavbách kolem dvou set lidí. Vybudovali jsme určité postupy řízení a vyvinuli jsme specifickou firemní kulturu. Všichni si mezi sebou tykáme. Myslím, že vztahy ve společnosti jsou velmi neformální,“ uvádí Kunovský.

Bez úvěru.

Ani během dalších let podnikání si Dušan Kunovský nevzal bankovní úvěr. „Je to možná trochu selský přístup, chtěli jsme však vystačit s vlastními zdroji, budovat firmu postupně,“ vysvětluje. Je přesvědčený, že se tato strategie osvědčila i za cenu, že společnost ztratila spoustu příležitostí uzavřít lukrativní obchody. „Zároveň bychom taky nemuseli dávno existovat podobně jako spousta firem, které zpracovaly záměr, k jehož realizaci použily úvěru. V developmentu se často stane, že se při schvalování zpomalí nějaký proces, například kvůli soudním sporům nebo restitucím. Tím mohou kroky místo šesti měsíců trvat rok dva. Pokud firma pracuje s úvěrem, je to věc, jež ji může stáhnout ke dnu,“ objasňuje Kunovský svůj vztah k půjčování od bank.
Do budoucna ovšem nevylučuje, že k některým projektům bankovního úvěru využije, hlavně kvůli nízkým úrokovým mírám. Kunovský se domnívá, že využívat až doposud pouze vlastních zdrojů byla dobrá škola. „Člověk se spoléhá víc na sebe, každou korunu několikrát obrátí, než ji investuje, a má zodpovědnější přístup, než když je v bance otevřený účet,“ tvrdí šéf Central Group.

Mimopražské začátky.

První lokalitou, v níž společnost Dušana Kunovského působila, byl jih Prahy. „Zakoupili jsme asi osmdesát parcel v Psárech, v Jesenici a v Říčanech. Začínali jsme mimo Prahu, jelikož vstup do menších obcí byl pro nás jednodušší. Aby se firma prosadila v Praze, musí mít spoustu kontaktů, financí a také musí na trhu určitý čas působit. Mimo Prahu jsme se vše naučili,“ říká Kunovský.
Během devíti let působení na českém trhu se firma Central Group stala lídrem v oblasti rodinných domů a parcel. Loňský rok uzavřela s obratem dvě miliardy korun a ziskem 130 milionů korun. V letošním roce se firma chystá i na výstavbu bytů. „Metodiku pilujeme na dvou menších projektech s přibližně dvěma sty byty,“ prohlašuje Kunovský a přiznává, že v tomto segmentu trhu je konkurence hodně tvrdá. Přesto věří, že uspěje. „Podařilo se nám prosadit na trhu rodinných domů a parcel s minimem peněz. Vedle nás působily v té době takové veličiny, jako H-Systém, Harby, Atrium a spousta dalších. Mohli jsme jen tiše doufat, že je někdy dohoníme. Ukázalo se, že nebyli tak silní, jak se zdálo,“ konstatuje Kunovský.

Pražská elita.

Ředitel a majitel společnosti vidí v příštích letech největší potenciál ve velkých českých městech. „Praha bude do budoucna malá, proto si připravujeme působnosti mimo hlavní město. Máme pobočku v Brně, kde jsme vykoupili již několik lokalit, otevřeli jsme také v Ostravě, Hradci Králové, Plzni a Českých Budějovicích. Praha je ale fenoménem, je magnetem. Nejenže je v ní nejvyšší životní úroveň a spousta cizinců, kteří rovněž vytvářejí poptávku, avšak hlavní město samozřejmě přitahuje lidi, představující určitou intelektuální a sociální elitu. Jsou tam nejlepší pracovní příležitosti. Z toho plyne, že se zdejší trh bude i v budoucnu rozvíjet, je to nejperspektivnější místo,“ soudí Kunovský.
Central Group však neomezuje svoji působnost jen na Česko a v loňském roce expandovala do Bratislavy. Slovensko získává na důvěryhodnosti hlavně díky schválení vstupu do Evropské unie a navíc, jak tvrdí Kunovský, je hodně podobné s Českou republikou. Rozdíl je v tom, že v některých oblastech, jako je development, je na Slovensku stále oproti Česku patrné několikaleté zpomalení. Výhodou je však menší konkurence a větší roztříštěnost tamního trhu.
Další rozšíření do Evropy v nejbližší době Dušan Kunovský neplánuje. „Chceme postupovat v rámci regionu. Za nějaký čas začneme monitorovat možnosti v Maďarsku a v Polsku a samozřejmě i na západ od našich hranic. K tomu ale zatím konkrétní harmonogram nemáme,“ říká.

Nevadí se zadlužit.

Společnost Central Group působí na českém trhu devátým rokem. Během nich se významné změnil přístup lidí, kteří si pořizují bydlení. „Lidé se v současnosti nebojí zadlužit. Dříve byly hypoteční úroky vysoké, hypotéku bylo velmi těžké získat a banky neuměly lidem vysvětlit, proč si brát úvěr. Z minula zde navíc převládala tradice, že je problém se zadlužit a že je to ostuda. V tom vidím zásadní posun,“ popisuje Kunovský vývoj chování zákazníků. V dnešní době se snížily úrokové míry a vyřídit si hypotéku se stalo běžnou záležitostí. Jak tvrdí ředitel firmy, je možná hřích si ji nevzít i v případě, že člověk má peníze na to, aby si bydlení pořídil za vlastní. „Poslední trend je takový, že si lidé kupují jeden byt pro vlastní potřebu a druhý, který budou pronajímat, nebo ho po dokončení prodají. Výnosnost z nemovitostí se v současnosti pohybuje mezi deseti až 25 procenty. V lokalitách, kde nabízíme domy, je to mezi patnácti až dvaceti procenty,“ konstatuje Kunovský.
V následujících letech realitní kanceláře předpokládají další růst cen. Ten Kunovský vysvětluje třemi aspekty: „Očekávaný vstup do Evropské unie, snížení úrokové míry, které posunulo hypotéky až na třetinovou úroveň ve srovnání s úrovní na počátku devadesátých let, a očekávaná deregulace nájemného. Lidé ztrácí jistotu, že budou bydlet za pár set korun na exkluzivním místě a musí se postarat sami o sebe,“ říká. Deregulaci považuje za zcela nutnou věc, jež měla proběhnout dávno. A to i přes silný sociální a politický dopad. „Mělo se postupovat v určitých krocích, aby nedošlo k šoku. Dnes jsme třináct let po revoluci a během té doby se v tomto směru udělalo velmi málo. Je určitým alibismem státu žít za peníze majitelů domů. Přestože naše společnost žádné bytové domy nevlastní, takže nejsme v záležitosti angažováni, je to pro mě jako liberála věc, s níž se nemůžu vyrovnat,“ rozčiluje se majitel Central Group.

S batohem do hor.

Vystudovaný právník připouští, že obor, v němž působí, je na hony vzdálený jeho specializaci. „Je pravda, že právo nemá se stavebnictvím a developmentem nic společného, ale jsem rád, že jsem přešel k tvůrčím věcem. Myslím, že to byl správný krok,“ myslí si Kunovský. „Když jsem začínal, hrozně mě to bavilo. Snažil jsem se dělat maximum, protože jsem dal do podnikání nejen všechny své peníze, ale i svých blízkých. Byly doby, kdy jsem pracoval čtrnáct až šestnáct hodin denně. Teď, když už je vybudovaný tým lidí, moje každodenní působnost ve firmě není nutná. Rád cestuji, nejlépe s batohem na zádech do Himálaje. Několikrát za rok, když mám čas, podniknu pár takových cest.“