Teď můžeme splácet dluhy

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

Předchozí vedení ČSTV chtělo prodat krkonošská lyžařská střediska Hušákovým lidem, říká šéf sportovního svazu

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), s půldruhým milionem členů největší sportovní organizace v zemi, je ekonomicky zachráněn. Poté, co sportovcům vyschl penězovod v podobě stamilionových příjmů z loterijní firmy Sazka, zůstaly nejhodnotnějším aktivem majoritní podíly v lyžařských střediscích ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově. ČSTV se nedávno dohodl na pronájmu prvních dvou se soukromými společnostmi Snowhill/Tatry Mountain Resorts (Skiareál Špindlerův Mlýn) a Mega Plus (Ski Pec). Firmy slíbily platit roční nájemné v celkové výši 59 milionů korun bez DPH a proinvestovat na krkonošských sjezdovkách přinejmenším 1,15 miliardy korun. „Je to maximum hodnoty, které jsme za pronájem Špindlu a Pece mohli dostat. Kdybychom šli ještě dál, tak by zájem firem opadl,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro předseda ČSTV Miroslav Jansta.

* Co bylo během hledání nájemců a vyjednávání podmínek nájmu nejtěžší?

Nejtěžší bylo v rámci členské základny ČSTV ta lyžařská střediska vůbec uhájit, abychom o ně nepřišli – tedy abychom je nemuseli prodávat. Předchozí vedení ČSTV totiž v tichosti připravovalo prodej akciových podílů, dokonce už byly vyhotoveny znalecké posudky a transakce byla na spadnutí. To celé bylo hrou Aleše Hušáka a jeho lidí. Mého předchůdce v ČSTV Pavla Kořana tlačil k různým věcem a divným rozhodnutím, například ke snížení dividendových výnosů na minimum a umělému zadržování peněz v akciovkách.

* Hušák, jako rodilý Trutnovan, měl blízko především k Peci pod Sněžkou. Pokud by se v lednu neobměnilo vedení ČSTV, došlo by k privatizaci skiareálu právě bývalému šéfovi Sazky?

Přímo jemu ne, ale lidem, kteří k němu mají velmi blízko.

* Když jste byl zvolen předsedou ČSTV, kolik procent členské základny tehdy chtělo lyžařská střediska prodat?

Tehdy chtěli prodávat všichni, s opačným názorem nás bylo opravdu jen pár jedinců.

* Většina sportovců přitom mluví o krkonošských skiareálech jako o rodinném stříbru svazu, kterého by se sportovci neměli zbavovat…

V ČSTV byly, a částečně stále ještě jsou, obrovské dluhy. Dokonce začaly docházet i peníze na platy řadových zaměstnanců, takže sílily hlasy volající po prodeji areálů. Novému vedení se naštěstí podařilo přesvědčit členy svazu, abychom tento majetek neprodávali. Co se týká samotného pronájmu, jednání s potenciálními zájemci jsem vedl od dubna. Když se vykrystalizovali ti tři hlavní, nejtěžší bylo samozřejmě jednání o ceně a o zárukách. O nich jsme debatovali opravdu do poslední chvíle. A také jsme museli řešit právní náležitosti pronájmu, protože podobných transakcí v Česku dosud moc uskutečněno nebylo.

* Neobáváte se, že můžete být obviněni – ať některými členy ČSTV či menšími akcionáři lyžařských středisek – že jste nájemce nevybírali v otevřeném výběrovém řízení?

Rejpalové se ozvou vždy, ale já jsem přesvědčen, že jsme s nejlepšími možnými nájemci vyjednali maximum podmínek, co bylo možné. A za tím si stojím. Celou akci jsme prováděli transparentně za přítomnosti ekonomických i právních poradců (pro ČSTV pracuje Erste Corporate Finance – pozn. red.). Nájemci jsou firmy s historií a nezpochybnitelnou zkušeností v tomto oboru a lyžařská střediska opravdu provozovat umějí. Navíc smlouva bude zveřejněna na internetu, a všichni tak budou mít možnost sledovat její plnění. O výhodnosti podmínek pronájmu svědčí i spokojenost Svazu lyžařů ČR, minoritního akcionáře ve skicentrech.

* V rámci nájmu jste si dojednali i velké garance (260 milionů ve Špindlerově Mlýně a 60 milionů v Peci pod Sněžkou), aby nájemci proinvestovali peníze, které slíbili. Jsou tyto garance v hotovosti, nebo jiné formě?

V případě Pece se jedná o kombinaci písemné záruky samotné firmy Mega Plus, která má půlmiliardovou hodnotu, a šedesátimilionové osobní směnky jednatele. U pronájmu Špindlu je dopředu jako jistina složen jeden roční nájem a čtvrtmiliardovou hodnotu má společné ručitelské prohlášení firem Snowhill a Tatry Mountain Resorts. Součástí všech kontraktů jsou i ustanovení o pokutách, navíc v případě jejich neplnění můžeme smlouvy vypovědět. Pro takové momenty je tam ustanovena roční výpovědní lhůta.

* Je ve smlouvách i opce na prodloužení pronájmu, případně odprodej aktiv lyžařských středisek?

Ano, součástí je i opce na stejně dlouhou dobu, jako je současný nájem. S tím, že po prvních deseti letech fungování pronájmu máme dva roky na zhodnocení spolupráce, během kterých může každý z nás tu opci zrušit nebo budeme specifikovat, za jakých podmínek bude uplatnitelná. Stejně tak můžeme v té době říci, že po dvacetiletém pronájmu ta spolupráce skončí.

* Dozorčí rady a představenstva lyžařských středisek, stejně jako dalších dceřiných společností ČSTV, lákaly kvůli tučným odměnám a dalším prebendám sportovní bafuňáře. Zrušíte je nyní?

Odměny výrazně ořežeme a zároveň snížíme počet členů statutárních orgánů na zákonem dané minimum. Dříve byl obrovský boj o to, kdo bude sedět v představenstvu té nebo jiné firmy. I proto jsem rád, že s pronájmem tyto tlaky v lyžařských střediscích opadly. Mělo to totiž dost negativní vliv na řízení středisek. Pec je díky někdejším bafuňářům vybydlená, téměř před krachem, Harrachov se jakžtakž drží díky rozumnému managementu a Špindlerův Mlýn, který měl být jakýmsi zlatým teletem, by byl za chvíli převálcován soukromou konkurencí, protože není na investice.

* Firmy byly podle vás vedeny špatně kvůli nekompetentnosti manažerů, nebo kvůli různým zásahům ze strany majoritního akcionáře, tedy ČSTV?

To druhé, a především v Peci pod Sněžkou to zapříčinilo špatnou ekonomickou výkonnost. Pokaždé, když byl do tamního vedení nebo statutárního orgánu firmy dosazen někdo nový, zaměřil se hlavně na tantiémy a permanentky. Navíc tomuto oboru musíte rozumět, já sám bych si na to netroufl.

* Kolik by mělo z pronajatých firem plynout do ČSTV na dividendách?

Včetně Harrachova, kde jsme rovněž majoritním vlastníkem, by to mělo být 30 milionů čistého ročně.

* Přežil by samotný svaz bez příjmů z pronájmu lyžařských aktiv?

V rámci běžného provozu by mohl ČSTV nějak přežít, protože jsme hned po zvolení nového vedení učinili řadu ekonomických opatření, především další propouštění a snižování nákladů. Jinak byly ve svazové pokladně peníze na výplaty do května, maximálně června. Díky jistému příjmu si teď můžeme trochu vydechnout.

* Padlo již v rámci ČSTV rozhodnutí o využití „nových peněz“, které z pronájmů středisek budete inkasovat?

Je to velmi jednoduché: díky nájmu se dostaneme k penězům, které potřebujeme na postupné splácení dluhů, jež v ČSTV vznikly za předchozího vedení. A až všechny tyto problémy vyřešíme, tak – pokud budu mít ve sportu nějaký vliv – půjdou na investice do sportovních zařízení, především v Harrachově a Nymburce. Rozhodně se ty peníze neprojedí.

* Jaké výše dosahují aktuální dluhy svazu?

Maximální hranice je asi 220 milionů korun, ale předpokládám, že nakonec to bude výrazně méně. Přibližně 37 milionů připadá na půjčku od společnosti Gladiolus, s níž se nám snad podaří rozložit splácení dluhu do následujících dvou a půl let. Největší položkou je pak spor se Sdružením sportovních svazů (bývalý Svazarm – pozn. red.) o záruky, které mu ČSTV před časem poskytlo za platby ze Sazky. V nejhorším případě jim budeme nuceni zaplatit téměř dvě stě milionů, ale já věřím, že ten spor skončí někde na padesáti milionech, dost možná to bude i méně. Soud nebyl dosud rozhodnut ani v první instanci a určitě tam budou nějaká odvolání, takže budeme mít časový prostor se na to finančně připravit, kdybychom prohráli. Předpokládám, že celkové dluhy ČSTV jsou v optimální variantě padesát až 100 milionů.

* Zastupuje ČSTV v tomto sporu vaše advokátní kancelář?

Ne. To bych považoval za konflikt zájmů.

Miroslav Jansta (50) • Absolvent Právnické fakulty UK, spolumajitel advokátní kanceláře Jansta, Kostka. Po sametové revoluci byl dva roky poslancem Federálního shromáždění, nyní je řadovým členem ČSSD. • Bývalý basketbalista se před patnácti lety stal šéfem a později majitelem nymburského basketbalového klubu, který je v současnosti nejúspěšnějším týmem ve střední Evropě. • Od roku 2009 je prezidentem České basketbalové federace, letos v lednu byl zvolen předsedou ČSTV.

Nejtěžší bylo v ČSTV uhájit, aby se lyžařská střediska nemusela prodávat

O autorovi| Ondřej Hergesell • hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít