Technologie a stádo - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Technologie a stádo

, Tomáš Plhoň, Euro,
Technologie a stádo

Vždycky, když se mluví o tom, že nějaká brilantní nová technologie změní lidské chování, mám se na pozoru. Ne že bych rád nepoužíval všechny ty krásné nové hračičky od smartphonů a tabletů až po komunikaci přes sociální sítě, jen jsem se vždycky držel přesvědčení, že lidský život a život společnosti determinují z větší části jiné faktory.

Pravda ale je, že příchod webů jako je Kickstarter.com nebo Prosper.com je zajímavé sledovat. Pokud jste se s nimi ještě nesetkali, tak jen pro jistotu: Kickstarter je platforma pro podporu kreativních projektů, kde tvůrci žádají o finanční podporu. Filmy, hudba, literatura, to všechno získalo za minulý rok 320 milionů amerických dolarů. Nijak závratná částka, ale oproti předchozímu roku zaznamenal web nárůst o více než sto procent. Oproti tomu Prosper.com je web zprostředkující mikropůjčky. Zkrátka propojuje věřitele a dlužníky v malých částkách. Jakási sociální banka.

Oba principy nejsou samozřejmě v jádru nové, ale jejich vzrůstající úspěch budí pozornost světových médií. Může to znít na první pohled nebezpečně, ale Prosper má velmi sofistikované hodnocení rizika. Standardně se tam poskytují půjčky s úrokem okolo deseti procent, což není tak moc pro lidi, kteří by v bance tak malé úvěry nikdy nezískali.

Stádní chování

Stane se Prosper.com nebo jeho obdoba v budoucnosti náhradou bankovních domů? Bude Kickstarter.com novým způsobem financování filmů či hudebních nahrávek, který obejde velké produkční společnosti? Tipnul bych si, že spíš ne. Ale ekonomické chování lidí propojených podobnými sítěmi bude fascinující studovat s tím, jak počet jejich uživatelů bude postupně růst.

Týdeník Economist, který obě sítě sleduje dlouhodobě, například nedávno informoval o ekonomických studiích zabývající se přesně tímto tématem. Došel k tomu, že investoři na obou stránkách jeví známky stádního chování. Spolu s tím, jak nějaký projekt nebo dlužník získá větší podporu, vzrůstá šance, že ho podpoří tím víc anonymních dárců (věřitelů). Zjednodušeně řečeno: tohle zajímá hodně lidí, tak to asi bude dobré. Zároveň není žádným tajemstvím, že na Kickstarteru mají největší šanci projekty využívající slavná jména, už promleté mlýnkem showbyznysu.

Oba druhy chování známe dostatečně dobře z našeho každodenního života a nemusíme kvůli nim pozorovat nové druhy sociálních sítí. Že lidstvo technologie nespasí, není žádná nová myšlenka. Ale způsob, jakým je společnost využívá, nám může dát odpověď na řadu otázek.

Přeji vám krásný, pokud možno apolitický víkend.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Rasový jižanský lynč

Tomáš Plhoň: Krize kvality a levné cetky z Číny

Ekonomická apatie a svalování viny