Tak slez, Bohouši

05. ledna 2015, 00:00 - VADIM FOJTÍK
05. ledna 2015, 00:00

Premiér Sobotka nemá dostatek odvahy rozlousknout několik let trvající debatu o prolomení limitů

Tak co? Tak nic. Dvě věty, do kterých lze shrnout další pokus vlády o schválení aktualizované Státní energetické koncepce. Ani zhruba po osmi letech snažení nevyšel další pokus schválit Státní energetickou koncepci, klíčový dokument určující směr, kterým se vydá česká energetika v následujících desetiletích. Zatím všechny pokusy o schválení koncepce, včetně toho posledního, dopadly stejně. Nejprve příslušný ministr s velkou slávou oznámil, že má hotovo a předává ke schválení. Posléze se čtrnáct dní v médiích probíralo, jak že to bude v sektoru v následujících letech vypadat, aby materiál o pár dní později vláda vrátila autorům k dalšímu dopracování. Buď proto, že byl moc projaderný, dramaticky se změnila situace na trhu nebo prostě jen přišly předčasné parlamentní volby.

Kabinet se k dokumentu vrátí v polovině února. Do té doby má ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek předložit materiál, který se bude zabývat tím, zda se mají, nebo naopak nemají zachovat územní těžební limity v Ústeckém kraji. Tedy hranice, která udává, kam až se může těžit hnědé uhlí.

Pro energetiky, kteří čekají na schválení koncepce jako na spásu, je to špatná zpráva. Pokud stojí schválení nové verze Státní energetické koncepce jen na rozhodnutí o prolomení či neprolomení limitů, a vypadá to, že ano, nového upraveného dokumentu se hned tak nedočkáme. Už teď je vidět, že premiér Bohuslav Sobotka nemá dostatek odvahy rozlousknout několik let trvající debatu o prolomení limitů. U bezvýrazného Sobotky, který se již léta vyhýbá jakémukoli kontroverznějšímu rozhodnutí, které by jej mohlo připravit o přízeň části voličů, se nelze ani divit. Vždyť rozřešení limitů se úspěšně vyhýbali jinačí střelci, třeba Mirek Topolánek.

Již nyní se údajně ve vládě vymýšlí, jak verdikt o limitech přehodit na někoho jiného.

Velmi oblíbená má být varianta, která počítá s tím, že nepopulární rozhodnutí přehodí kabinet na místní územní samosprávu, tedy Ústecký kraj. Obětovat pár krajských politiků je přece lepší, než si udělat průšvih na celostátní úrovni.

Zatím poslední verze Státní energetické koncepce obsahuje šest základních variant vývoje tuzemské energetiky do roku 2040.

Nejpravděpodobnější scénář je obsažen ve variantě pojmenované jako optimalizovaný scénář. Ten mimo jiné počítá s tím, že primárním zdrojem by se mělo stát jádro, doplněné především zemním plynem a ropou. Počítá se i s využitím obnovitelných zdrojů. Všimněte si, o uhlí tam toho moc není. Energetici tvrdí, že státní koncepce je pro ně důležitým dokumentem, ke kterému budou přihlížet při rozhodování, kam investovat, do kterých zdrojů a podobně. Jak se ale ukazuje v posledních letech, jde to i bez něj. A vůbec, na trhu je stejně tak špatná situace, že se nevyplácí investovat takřka do ničeho.

O autorovi| VADIM FOJTÍK, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít