Tajná zbraň Angličanů - Euro.cz

Přihlášení

Tajná zbraň Angličanů

, Karel Greif,
Tajná zbraň Angličanů
Zdroj: Euro.cz

Sponzoři mohou vhodně hráče motivovat

Během golfového turnaje Mauritius Open na přelomu letošního roku se týdeníku EURO podařilo získat rozhovor s talentovaným Angličanem Nickem Daughertym. Poskytl nám ho před závěrečným kolem uvedeného turnaje.

EURO: V současné době prochází vaše kariéra zlomovým obdobím. Posun k lepšímu odstartoval porážkou Američanů ve Walker Cupu (nejvyšší světová soutěž amatérských družstev, obdoba Ryder Cupu – pozn. red.)

Daugherty: Účast ve vítězném týmu Walker Cupu byla skvělým zakončením sezony, pro mě velice důležité. Vítězství a moje kvalitní hra mi dala dostatečnou inspirující dávku sebevědomí, které je nezbytné pro mou budoucí snahu proniknout do profesionální světové špičky. Samozřejmě to byla skvělá zkušenost. Hru pod takovým tlakem nelze ničím v tréninku nahradit. Hmatatelným výsledkem je několik pozvánek na významné profesionální turnaje v nadcházející sezoně.

EURO: Spatřujete nějaké rozdíly v přístupu špičkových amatérů a profesionálů?

Daugherty: Zatím nijak výrazné. Nasazení a tréninková píle amatérů na světové úrovni je srovnatelná s přístupem nejlepších soutěžních profesionálů. Jediný rozdíl možná je v intenzitě takzvané zimní přípravy, kdy amatéři z pochopitelných důvodů nemají takové možnosti jako jinými povinnostmi nevázaní profesionálové.

EURO: A co se hry týče ?

Daugherty: Pokud nějaké, tak mají amatéři rezervy ve strategické úvaze při útoku do greenu. I když špičkoví amatéři mají ve většině případů velmi dobrou krátkou hru. Nejlepší profesionálové počítají vždy s rizikem minutí greenu a do přípravy rány je zahrnuta i úvaha o tom, kde je nejlepší daný green minout, tak, aby v případě nouze, byla záchrana paru reálná.

EURO: Kdo z velkých hráčů má na vás největší vliv ?

Daugherty: Určitě musím jmenovat Nicka Falda. Věnuje se mi bez přestávky již od mých patnácti let a i na tento turnaj připravoval. Stal se pro mě víc než jen koučem. Jeho největší přínos by se dal shrnout do jedné věty – naučil mě při hře myslet jako profesionál. Jako zdroj turnajových zkušeností je neocenitelný. Výborné také je, že se ze mě nesnažil vychovat nového Nicka Falda.

EURO: V prvním kole jste hrál v paru a dnes tři pod. Jste spokojen?

Daugherty: V podstatě ano. V prvním kole jsem měl na ránu, několikrát jsem musel od rány poodstoupit, protože se mi jí nepodařilo správně vizualizovat. Naštěstí jsem se z toho vyspal. Dnes na rány do greenu neměl a navíc se mi poměrně dařilo dobře puttovat. Hrál jsem solidně na první devítce – v paru. Na druhé se mi podařilo dostat skóre pod par. Za celý den jsem minul jenom dva greeny, které jsem minout neměl. Vzhledem k tomu, že jsem hrál celé kolo ve velké psychické pohodě, zvládl jsem obě dvě situace dobře a ani jedna mě nenaštvala

EURO: Odborná veřejnost se domnívá, že Británie dominuje špičkovému amatérskému golfu. Co si o tom myslíte?
Daugherty: Nevím, nikdy jsem o tom nepřemýšlel. Je to ale asi důsledek velice propracovaného systému práce s mládeží u nás doma. Už od malička se u talentovaných jedinců trenéři zaměřují na všechny aspekty potřebné k tomu, aby se z nich stal kvalitní hráč : mentálně, fyzicky i technicky. Zároveň se při přípravě věnuje pozornost odlišnostem hry na různých typech hřišť. Myslím si, že je to opravdu to nejdůležitější pro budoucího profesionála. Posledních pár let se do všech zmíněných oblastí vložila i věda. Úspěchy našich amatérů jsou pro budoucnost ostrovního golfu dobrým znamením.

EURO: Se vstupem mezi profesionály se u výjimečných hráčů, jako jste vy, objeví zájem sponzorů. Už vás někdo kontaktoval?

Daugherty: Ano, dostal jsem několik nabídek. Momentálně jsem v jednání s výrobcem puttu Odyssey. Líbí se mi jejich přístup, protože mé finanční odměny budou vázány na můj další vývoj a dosažené úspěchy. Myslím si, že je to tak správné, a stává se to proto další složkou motivace.

EURO: Co vaše golfové začátky.

Daugherty: Můj otec je vášnivým golfistou, a tak jsem se na hřišti pohyboval od svých prvních krůčků. Hůl jsem vzal poprvé do ruky ve čtyřech letech a svojí první jamku jsem odehrál, když mi bylo šest. Golfu jsem se začal vážně věnovat až kolem jedenácti. Hodně jsem o něm četl, protože golf je jeden z mála sportů, o němž najdete v knížce skoro úplně všechno. Pokud v něm chcete něčeho dosáhnout, musíte se mu věnovat možná o trochu víc než jiným sportům. Díky lidem, jako je Tiger Woods nebo Sergio Garcia, učinil golf za posledních pár let ohromný krok kupředu především v popularizaci mezi mládeží.

EURO: Golf se v poslední době těší velkému zájmu sponzorů. Myslíte si, že prožívá boom právě díky jim?

Daugherty: Spíš se domnívám, že je to tím, že o golfu víme víc než kdykoliv předtím. A tak trenéři a učitelé mohou vychovávat další talenty mnohem systematičtěji než v minulosti, kdy byli špičkoví hráči ti nejtalentovanější a byli uzavřeni do určitého vakua. Proto také měla každá generace jednoho až dva hráče, za nimiž byla výkonnostní mezera, zatímco dnes je špička jak amatérská, tak profesionální široká a velice vyrovnaná. Celou zimní přípravu jsem například věnoval pouze mentálnímu přístupu a psychologii, která je pro vstup mezi ty absolutně nejlepší posledním nezbytným prvkem. Myslím, že něco takového bylo v minulosti víceméně nemožné.

EURO:V České republice funguje dětská tour. Jak je to u vás?

Daugherty: Je to důležité, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé děti získají turnajové zkušenosti, a pokud chcete golf v Česku rozvíjet, musíte svou pozornost v první řadě věnovat práci s mládeží. V Británii máme několik juniorských turnajových okruhů, což je lepší přístup než v minulosti, protože se ke hře dostane skutečně každý, a ne jen vyvolený, jak bývalo zvykem. Hraje-li dítě pouze s rodiči v klubu, jeho šance na proniknutí mezi nejlepší je mnohem menší. Děti musí cestovat, poznávat a zvykat si na nové prostředí. Je také dobře hrát pod turnajovým tlakem. Jen ze široké základny vzejde dostatek opravdu kvalitních hráčů.