Tady je Nadellovo

24. listopadu 2014, 00:00 - Jan Sedlák
24. listopadu 2014, 00:00

Nový šéf Microsoftu Satya Nadella začíná firmu otáčet směrem, který by byl dříve jen těžko představitelný

Co dělat, když je budoucnost systému Windows nejistá, pozice v mobilních operačních systémech okrajová a celkový podíl u koncových zařízení vlivem chromebooků a právě dotykových placek menší a menší? Microsoft začal realizovat plán jménem cloud a aplikace dostupné úplně všude. Je to plán, se kterým přišel nový šéf Satya Nadella. Ten jasně ukazuje, že do Microsoftu přichází změna myšlení a že pod jeho vedením se věci budou dělat jinak.

Pozice Windows je skutečně nalomená, respektive už vlivem mobilních strojů nemá a zřejmě nikdy nebude mít takové postavení. Předchozí hlavoun Redmondu Steve Ballmer s tímto problémem bojoval po svém – vyhlásil strategii Jeden Microsoft a snažil se všechny produkty propojit tak, aby se z jeho podniku stal takový druhý Apple. Zašel až tak daleko, že koupil mobilní divizi Nokie a rozjel výrobu tabletů Surface.

Ruce pryč od osmiček Jenže to se tak úplně nepovedlo. Z velké míry i kvůli tomu, že Windows 8 nesplnil to, co se od něj čekalo, a pozici ostatních mobilních platforem nedokázal rozbít. Obecně špatné přijetí osmiček vedlo i k tomu, že Microsoft novou verzi pojmenoval Windows 10 a už se k Windows 8 nebude chtít příliš hlásit.

Přístup vše postavit kolem Windows byl vidět třeba na Ballmerově strategii, jak prodávat stěžejní softwarový balík Office. Ballmer tvrdil, že tyto aplikace lze skutečně pořádně využívat zejména na běžném desktopu s Windows, a právě skrze Office chtěl tento systém držet ve hře. Nadella na to jde odjinud. Windows se v rámci verze 10 samozřejmě bude snažit dostat co nejdále, už ale netvoří středobod jeho vesmíru.

Nový a čím dál oblíbenější šéf Redmondu siamská dvojčata Windows a Office rozděluje. Microsoft před pár dny oznámil, že Office pro iPhony a iPady bude dostupný zcela zdarma a stejně tak se stane, až vyjde finální verze pro Android. Office navíc přímo spolupracuje s Dropboxem, a ne pouze s OneDrivem. Lze očekávat, že další podobné změny budou přicházet i v mnoha dalších případech.

Microsoft bude své aplikace vydávat, kde to jenom půjde, a napojovat, na co jenom půjde.

Firma totiž našla nové pojítko místo Windows. Platformou budoucnosti je jeho cloud Azure. Když Microsoft dokáže dostat své aplikace na „všechny“ druhy zařízení a platformy, budou minimálně v základní verzi zdarma a lidé je budou chtít používat, bude moci naplno zapojit právě svůj cloud, na který tyto programy budou napojeny. Například do Office 365 nyní mohou vývojáři psát vlastní rozšíření a aplikace. Tam se rýsuje nový obchodní model a přibývat budou další. Mobilní a další aplikace už v budoucnu nebudou základním prostředkem pro přímé vydělávání peněz, tím se stane cloud a vše, co na něm běží. Aplikace budou pouze přístupový bod a prodloužená ruka.

„Azure a Office 365 jsou platformou pro naši vlastní transformaci,“ líčil nedávno Satya Nadella na setkání s vybranými novináři. „Musíme mít nové koncepty a dělat nové věci, ne jenom žít z konceptů minulosti. Je nutné se neustále transformovat a nestát se pohodlnými, jinak to znamená konec,“ dodal jasně. Kontrast s Ballmerovým opevňováním nemůže být větší.

Nudné slovíčkaření Nadellova slova je nutné občas trochu dekódovat. Nyní například často mluví o takzvaných „productivity apps“. Jak sám přiznává, je to poněkud nudný termín, za kterým se ale skrývá mnohem více zajímavých věcí. Jsou to právě výše zmiňované „všechny aplikace na všech systémech“, se kterými je možné „něco“ dělat. „To je teď jádro Microsoftu,“ vzkazuje Nadella, „a jediná cesta, jak toho dosáhnout, je skrze cloud.“

Cloud je v Microsoftu Nadellovo dítko, které sehrálo velkou roli v tom, že tento indický inženýr křeslo výkonného ředitele získal. Není tedy divu, že aktivity firmy nyní směřuje právě tímto směrem. Cloud už začíná tvořit zajímavou část byznysu Softies – aktuálně si sahá na 4,5 miliardy dolarů ročně.

„V cloudu jsme jednoznačně chytili trend.

Samozřejmě, 4,5 miliardy dolarů z celkových tržeb 70 miliard je pouze malá část, ale naskočili jsme včas a tento byznys bude nadále růst,“ říká Nadella. Souhlasí s tím i oslovení analytici, kteří Microsoft v tomto ohledu řadí mezi absolutní špičku po bok Amazonu a Googlu. Pro srovnání, Amazon z cloudu ročně generuje zhruba čtyři miliardy dolarů.

Azure je nyní na spanilé jízdě a každý týden sbírá deset tisíc nových zákazníků.

Microsoft má po celém světě 19 datových center a 11,4 milionu serverů. Díky této velikosti si Microsoft může dovolit neustále snižovat ceny (předplatitelé Office 365 například mají neomezený prostor na OneDrive) a činit tak i do budoucna.

„Myslím, že pokud už nyní neinvestujete čtyři až pět miliard dolarů ročně do rozvoje cloudu, je celkem pozdě vstoupit do této hry. V cloudu je vysoká vstupní bariéra a je nás málo, kteří dokážeme cloud dělat v takových rozměrech,“ popisuje Nadella. Opět má kromě Microsoftu na mysli Google a Amazon.

Nadella ale zároveň souhlasí s tím, že v cloudu nebude existovat jeden vítěz, který „bere vše“.

Podporujeme rakovinu Satya Nadella se od svého předchůdce liší také v dalších věcech. Už například neoznačuje Linux za rakovinu, a naopak se ho (a další otevřené technologie) snaží co nejvíce podporovat. Cynikové to označují za způsob, jak získat více peněz z licenčních a patentových poplatků, ten hlavní důvod je ale mnohem prozaičtější – zákazníci prostě Linux a další nástroje používají a chtějí toto všechno provozovat i v cloudu Azure.

Kolem 20 procent systémů běžících na Azure je v současné době Linux. To je velké číslo a potenciálně velká ztráta zákazníků.

Microsoft začal podporovat i další žádané technologie. Stejně prozíravě se z tohoto pohledu jeví také zpřístupnění Office na mobilních přístrojích zdarma. Pokud by tak Microsoft neučinil, na síle by získávaly jiné dostupné alternativy.

Podle mnoha lidí z Microsoftu, se kterými týdeník Euro průběžně komunikuje, se pod Nadellou atmosféra ve firmě postupně začíná měnit k lepšímu. Zlepšuje firemní kulturu. Zároveň je ale třeba na dalších věcech neustále pracovat, zejména na vylepšení vzájemné spolupráce. Naopak nepříjemné je probíhající propouštění 18 tisíc lidí. A dost zaměstnanců matou změny priorit.

„To, co Satya za těch pár měsíců ve funkci dokázal, je skutečně velká věc. Stačí se podívat, jak byl Microsoft nastavený a uzavřený za Ballmera a jak se nyní vše mění,“ shodují se oslovení zaměstnanci z centrály v Redmondu.

Myslím, že pokud už nyní neinvestujete čtyři až pět miliard dolarů ročně do rozvoje cloudu, je celkem pozdě vstoupit do této hry. Obecně špatné přijetí osmiček vedlo i k tomu, že Microsoft novou verzi pojmenoval Windows 10 a už se k Windows 8 nebude chtít příliš hlásit.

O autorovi| Jan Sedlák • sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít