Tady je Google

01. února 2016, 00:00 - Luboš Heger
01. února 2016, 00:00

V curyšské centrále odběhnete na kávu do některého z proslulých „kávových koutků“, kdykoli máte nějaký nápad

Než se do kanceláří firmy dostanete, projdete vstupní halou, kde se jen tak válí kytara. O patro výš je pak hudební místnost s bicími nástroji a klávesami. Ve vedlejším křídle je praktický lékař a také masážní místnost.

Google ale své zaměstnance rozmazluje hlavně v jídle. Snídaně, obědy, večeře – všechno je zdarma. Vybíráte si z desítek pokrmů. A večer vám kurýrní služba připraví nákup domů. K tomu máte samozřejmě mzdu, která odpovídá švýcarskému standardu. Google přispívá na zdravotní pojištění celé rodiny, na dopravu, financuje různé místní průkazky.

Večeře jsou společné a sejde se u nich celá firma. Lidé z vyšších pater na ni sjíždějí po skluzavce, jedné z proslulých googlovských „hračiček“. Sednete na ni, a jste–li slabší povaha… vyjeknete. Jízda je to celkem ostrá, ale je to nejrychlejší cesta ke švédskému stolu plnému jídla. Je výtečné. A je zdarma.

Mítink na stojáka

Podle zaměstnanců, kteří tu léta pracovali, bylo nejchytřejším nápadem Googlu zřídit malé pracovní týmy. V těch velkých se prý všechno ztratí. „Ve srovnání třeba s Microsoftem či jinými velkými korporacemi je Google mnohem méně organizovaný. Řeknu příklad. Když děláme čtvrtletní plány, stanovíme si priority sami. Dáme to na papír, čtvrt roku na tom děláme a na konci čtvrtletí si to sami zhodnotíme,“ říká mi produktový manažer Jaroslav Bengl, jeden z Čechů, kteří zde léta pracují. „Sdělíme vedení, co bychom chtěli dělat. Vedení nám dá zpětnou vazbu. Celé to funguje odspodu nahoru,“ popisuje.

Procházím typickou kanceláří. Lidé běhají z rohu do rohu. Co to dělají? Říká se tomu „stand-up meeting“. Probíhá to jednou denně. Na deset minut si všichni stoupnou a řeknou, co ten den vlastně řeší. Vývojářské týmy mají deset až dvanáct inženýrů. Důvod? Jakmile tým začne expandovat, nikdy nevíte, kdo na čem pracuje.

Šéfem je produktový manažer, který má za úkol silou argumentů inženýry přesvědčit, že jeho nápad je nejlepší. Inženýři dbají na to, aby technologie byly co nejpokročilejší, produktový manažer se zase snaží, aby to přineslo něco pro zákazníka. Je vlastně zástupce uživatelů. Kdyby bylo vše řízeno jen manažerem, pouštěly by se ven nové a nové funkčnosti.

Jenže pak by se to třeba z technických příčin zhroutilo.

Google v Curychu je babylon národů. Pracují tu vedle sebe vývojáři z Peru, Íránu, Jižní Afriky nebo třeba Polska. Nejčastěji řeší zapeklité problémy u kávy. Máte nějaký nápad? Řeknete kolegům: Pojďme si o tom promluvit. Ve všech těch slavných googlovských kávových koutcích jsou také tabule, slidy, pastelky, fixy. Pijete kávu a čmáráte na tabuli.

Řádově jednou za měsíc se jde do města na pivo.

Žádoucí je, aby vývojář při práci nepřeskakoval z jedné věci na druhou, ale soustředil se na svůj projekt. Jsou géniové, kteří se projeví už za měsíc, ale je těžké ukázat, co ve vás je, za kratší dobu než za rok a půl. Někteří na projektech dělají řadu let.

Slovenský nadšenec

V Googlu existuje cosi, čemu se říká „dvacetiprocentní projekt“. Jeden den v týdnu může zaměstnanec věnovat čas něčemu, na čem mu osobně záleží. Docela jinému, než na co si jej společnost najala. Za Google Translate pro češtinu stojí Marián Dvorský. Ve skutečnosti je to Slovák, pracoval v Norsku a později v USA. V Googlu měl na starost vývoj softwaru na zpracovávání dat, ale tehdy prakticky neexistující český překladač Google Translate si přibral jako svůj „dvacetiprocentní projekt“. Češi tedy ironií osudu za svůj překladač vděčí slovenskému nadšenci. A nenarušuje jeden den v týdnu, kdy člověk pracuje na něčem jiném, běžný pracovní proces? „Záleží na týmu,“ odpovídá Bengl.

Jednu ze stěn konferenčních místností pokrývá skála. Kdekdo ve vývojářském centru spekuluje, zda je skutečná. Odpočinkové kabinky slouží k vyřízení osobních záležitostí, dole se nachází skutečné podzemí plné společenských místností. Architektonický ateliér Züst Gübeli Gambetti tu vytvořil i vinotéku, jejíž hlavní výhodou je, že hosté při poradě doslova perlí nápady. Je to patrně tím, že švýcarská vína bývají lehčí a s bublinkami. l

Jsou géniové, kteří se projeví už za měsíc, ale je těžké ukázat, co ve vás je, za kratší dobu než za rok a půl. Někteří na projektech dělají řadu let.

O autorovi| Luboš Heger, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít