Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

System error XP

04. listopadu 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
04. listopadu 2013, 00:00

Microsoft do pěti měsíců ukončí podporu nejpopulárnějšího operačního systému, potíže by mohla mít třetina firem

Nejpopulárnější operační systém pro počítače Windows XP se po 13 letech společně se sadou programů Office 2003 odebírá na odpočinek. Od 8. dubna příštího roku přestane Microsoft své dítko podporovat, i když je stále druhým nejpoužívanějším operačním systémem po Windows 7. Je nainstalovaný na 31,4 procenta počítačů, což je zhruba 570 milionů strojů. V Česku Windows XP stále používá zhruba čtvrtina domácností a 32 procent firem, celkem jde přibližně o 1,37 milionu PC.

Vzhledem k tomu, že nový operační systém zpravidla vyžaduje také pořízení výkonnějších pracovních stanic, odchod Windows XP do věčných lovišť může pomoci skomírajícím prodejům počítačů. Není to ovšem jisté. Prodeje během letošního třetího čtvrtletí klesly o 7,6 procenta na 81,6 milionu kusů.

„Dá se očekávat, že i po ukončení podpory pro Windows XP zůstane zhruba 15 procent českých uživatelů na jeho starších verzích,“ říká Lukáš Křovák, ředitel produktové skupiny Windows Client v tuzemském Microsoftu.

To neznamená, že by Češi v technologiích zaostávali. Zkombinuje-li se dosavadní rychlost přestupování k novějším operačním systémům s oblíbeností „ixpéček“, bude na nich i po 8. dubnu fungovat zhruba desetina počítačů v USA a více než 65 procent v Číně.

Všichni tito uživatelé se však vystavují bezpečnostním rizikům.

Zase aktualizace Známe to všichni. Když počítač zahlásí „aktualizace jsou připraveny k nainstalování“, většinou to znamená otravné čekání a restartování PC. Někteří uživatelé Windows XP se zaradují, že je podobný proces už nepotká. Zároveň s ním ale přijdou o nové ovladače pro různá zařízení, podporu pro aplikace Office 2003, a především bezpečnostní záplaty pro samotný operační systém. Je pravdou, že podle různých bezpečnostních expertů, včetně Josepha Sweeneyho z výzkumné společnosti IBRS, kyberútoků na XP ubývá. Možná se ale jen čeká na konec podpory.

„Až bude docházet k opravám Windows 7 a 8, mohou útočníci provést zpětnou analýzu záplat a odhalit slabiny Windows XP. Ty už se spravovat nebudou,“ upozorňuje Křovák. Tak by se teoreticky mohly otevřít brány k citlivým datům v počítačích nebo jejich možnému ovládnutí.

Najdou se firmy, které se spoléhají na to, že Microsoft podporu pro XP neutne, když na něm stále funguje tak velké množství počítačů. Softwarový gigant se ale obměkčit nedá – už tak podporoval Windows XP o dva roky déle, než je u jeho produktů běžné.

Proč by na něm firmy neměly zůstávat, když si myslí, že jim útoky nehrozí? Ti, kdo s operačním systémem fungujícím od roku 2001 pracují, ale znají i odvrácenou stranu jeho úspěchu. Rapidně měnícím se technologiím už nestačí. Podporuje například maximálně Internet Explorer 9, přičemž aktuální verze je o tři čísla dál. Je-li počítač stejně starý jako operační systém, vystavují se věčnému čekání i při pouhém přepínání oken.

Podle průzkumu společnosti IDC ve Spojených státech tráví lidé v průměru na počítači více než 21 hodin týdně. Mají-li počítač starší než čtyři roky, takřka 91 minut z toho pročekají. S přechodem na novější operační systém tak lidé ušetří hlavně čas a s ním i peníze zaměstnavatelům, jejichž pracovníci využijí čas produktivněji. Podle Křováka mohou zaměstnanci ušetřit i dva pracovní týdny ročně, pro firmu by se to podle něj dalo přeložit jako úspora i 15 tisíc korun na režijních nákladech na člověka.

Zpátky do minulosti „I když bude přechod pro uživatele možná náročný, opravdu to chápeme jako příležitost.

Otevírají se možnosti pro daleko širší využití moderních technologií,“ tvrdí Křovák ve shodě s celosvětovou komunikací Microsoftu.

Firma doporučuje uživatelům XP posunout se k nejnovějšímu operačnímu systému Windows 8 nebo jeho poslední verzi 8.1. Ta v kombinaci s nejnovějšími (a stále levnějšími) počítači s dotykovými obrazovkami umožňuje úplně jiné využití počítačů. To Microsoft opakuje pořád, a možná i proto je mu vyčítáno, že se rok starý operační systém neuchytil až tak dobře. V Česku ho používá asi šest procent uživatelů, ve světě jen o dvě procenta více.

Navíc se podle zkušeností zdá, že když už firmy počítače vyměňují, obracejí se spíše k Windows 7 – podle analýz společnosti Gartner se tak děje v devíti z deseti případů.

„Typická organizace začíná využívat nový operační systém až poté, co je zhruba dva roky na trhu,“ říká analytik Michael Silver z Gartneru. A tyto závěry potvrzují lidé z firem, jako je Dell či Toshiba. Ono je to i logické, „sedmičky“ jsou Windows XP podobnější než „dlaždicové osmičky“.

Když už se firmy posunují vstříc novým technologiím, jdou spíše zpátky do blízské minulosti. Windows 7 už jsou přece jen na trhu čtyři roky (a jejich podpora skončí v roce 2020). Přitom Windows 8 podle Microsoftu nabízí spolu s využitím cloudových kancelářských aplikací Office 365 daleko lepší možnosti, včetně úspor.

Hlavně ušetřit Něco to ovšem stojí. Podle konzultační společnosti Computer Help, která nabízí i pomoc s přechodem na novější operační systém, vyjde firmu s malou sítí o deseti počítačích přechod na „osmičky“ (s možností downgradu na „sedmičky“) takřka na 70 tisíc korun. I tady se ovšem nabízí více možností.

„Samozřejmě se ukončením podpory vystavujeme riziku, že uživatelé přejdou ke konkurenci. Ale na druhou stranu jsou naše produkty stále nejvyužívanější, a navíc vypadly z přehledu deseti bezpečnostně nejohroženějších programů. Už dávno neplatí populární historka, že jsme v centru zájmů hackerů, zatímco Applu se to netýká,“ podotýká Křovák z Microsoftu.

Zdá se ale, že třeba Google tuší příležitost – podporu prohlížeče Chrome pro Windows XP protáhl až do roku 2015. Podobně postupuje Mozilla s prohlížečem Firefox i konkurenční Opera. „Ixpéčkáři“ si tak mohou zvyknout na jiné prohlížeče a v roce 2015 upřednostnit operační systémy stejných výrobců. Třeba Chrome OS od Googlu.

Další variantou je systém Ubuntu od Linuxu. Pro spotřebitele je zdarma. A levněji by mohl vyjít i pro firmy.

„Odhadujeme, že tříletý multilicenční program v rámci balíku Microsoft Windows a Microsoft Office by nás vyšel na 25 tisíc eur. Přechod od Microsoftu nám snížil náklady o 70 procent,“ uvedl po loňské migraci Martin Anděl, systémový administrátor radnice ve slovenské Skalici.

Ušetřit se ale dá i koupí nového hardwaru. Nové počítače jsou energeticky úspornější, od procesorů až po monitory. „Dělali jsme podrobnou kalkulaci u firmy s 50 počítači, která přešla na nový hardware a Windows 7, jen na energiích ušetřila za rok sto tisíc korun,“ tvrdí Křovák.

Nejistá vzpruha Microsoft si ve srovnání s konkurencí věří.

Čísla mu prozatím dávají za pravdu. Rodina jeho operačních systémů v Česku obsazuje zhruba 88,9 procenta trhu, konkurence od Googlu se blíží šesti procentům, systémy od Applu a Linuxu se u každého pohybují okolo procenta.

„Nemyslím si, že by uživatelé přecházeli na jiné operační systémy, Windows je natolik populární, až si to nedovedu představit,“ potvrzuje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Neočekává ale, že by prodeje licencí a nových počítačů s produkty Microsoftu pomohly růstu akcií firmy. Trh podle něj už se změnami počítá. Nevěří ani tomu, že by ukončení migrace na nové produkty Microsoftu do budoucna pomohlo globálním prodejům počítačů.

To potvrzuje i analýza společnosti Gartner, podle níž ty největší firmy nové stroje už pořídily nebo pořizují. To je podle přehledu Microsoftu i případ Česka – největší firmy mají nejmenší podíl Windows XP. Na druhou stranu, v počtech instalací je menší firmy pětkrát převyšují. To by nahrávalo odhadu analytiků IDC, podle nichž je komerční cyklus pomalejší a firmy se k nákupu nových strojů odhodlávají déle. Nárůst prodejů PC by se tak měl projevit až po roce 2014.

Kdo z analytiků umí budoucnost na trhu odhadnout nejlépe, se teprve ukáže. Jisté je jen to, že ti uživatelé, kteří budou tou dobou stále hledat informace na Windows XP, se to dozvědí později než ostatní. l •

Okna do firem

Kolik českých společností stále používá Windows XP

Velikost Windows na Podíl Win XP na

firmy (počet počítačích Win XP počítačích

zaměstnanců) (v tisících) (v %) (v tisících)

Velká (nad 500) 431 19 82

Střední 218 35 76

(250–499)

Malá – střední 469 38 178

(25–249)

Malá (5–24) 519 35 182

Celkem 1637 32 518

Zdroj: Microsoft

Světová nadvláda Windows

Přehled nejpoužívanějších operačních systémů na světě

(v %)

Windows 7 46,39

Windows XP 31,42

Windows 8 8,02

Windows Vista 3,98

Mac OS X 10,8 3,69

Mac OS X 10,6 1,68

Mac OS X 10,7 1,66

Ostatní 3,16

0 10 20 30 40 50

Zdroj: Netmarketshare.com

Češi nejsou pozadu

Přehled deseti nejpoužívanějších operačních systémů

v Česku podle přístupu na internet ze vzorku 1,9 miliardy

zobrazených webových stránek (v %)

Windows 7 47,61

Windows XP 28,54

Windows Vista 6,77

Windows 8 6,0

Android 5,75

iOS 2,15

Mac OS X 0,99

Linux 0,98

Symbian 0,44

Windows Phone 7 0,17

Ostatní 0,18

0 10 20 30 40 50

Zdroj: Rankings.cz

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Platíte víc za vlak kvůli slevě pro studenty a důchodce?
Za černý odběr elektřiny jsou vysoké pokuty. Jak se mu vyhnout?
Kdy vzroste rodičovská o 40 tisíc? A koho se zvýšení bude týkat?
Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
Práva poškozených při dopravní nehodě: kdy se nevyplatí policii nevolat?
Auta
Škoda Octavia G-Tec je rychlejší. Tisíc kilometrů s ní ale…
IAA Hannover 2018: Budoucnost užitkových aut? Hybridní, elektrická a autonomní
Euro NCAP: Volkswagen Touareg a Audi A6 za pět, Tourneo za čtyři a Jimny pouze za tři
Kvíz: Víte, kolik dostanete bodů za tyto přestupky?
Za volantem Alpine A110: Svezli jsme se autem, které v ČR jen tak nepotkáte
Technologie
Další kontroverze CCleaneru. Aktualizoval se, ačkoli jste mu to zakázali
Renault, Nissan a Mitsubishi nahradí svůj infotainment Androidem
Nový ARM procesor pro servery jde na trh: 32jádra Ampere eMAG budou v serverech Lenovo
Nové aktualizace od Microsoftu. Ve Windows 10 v1803 bylo opraveno 54 chyb
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Teď sestoupil do Slow ringu
Hry pro příležitostné hráče