Synátorská tlačenka

07. dubna 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
07. dubna 2014, 00:00

Rupert Murdoch se pokouší protlačit své děti do čela impéria. Znovu a opět po svém

Nástupnická linie v anglosaském světě nekomplikuje život jen britské královně Alžbětě II. Své si s ní užívá i o čtyři roky mladší Rupert Murdoch. Do čela svého mediálního impéria, kde vydavatelství zastřešuje gigantický News Corp a filmovou a televizní zábavu společnost 21st Century Fox, by opět rád dosadil někoho ze svých potomků. Že obě firmy jsou veřejně obchodovatelné a v takovém prostředí se imperiální střídání zrovna nenosí? Murdoch si zkrátka dělá věci po svém.

„Za ta léta jsem si zvykl na hlučení kritiků a odpůrců, mám tlustou kůži. Díky zkušenostem jsem odolný a vy byste měli být také,“ řekl Rupert Murdoch mimo jiné akcionářům loni, když rozvracel mýty o tom, že se společnost News Corporation rozděluje na dvě následnické firmy kvůli oslabujícímu byznysu.

A totéž by mohl Murdoch odvětit i na výhrady proti dosazování synů do vedení.

Aspoň pokud by projevil stejnou razanci, s níž na svém účtu na Twitteru předvídá pád britského premiéra, vysvětluje „únos“ malajsijského letadla či vyjadřuje nelibost vůči centrálním bankéřům.

Možná by byl raději, aby celý proces probíhal tišeji, ale to zase se společnostmi s celkovou tržní kapitalizací pohybující se okolo 80 miliard dolarů (přibližně 1,6 bilionu korun) tak úplně nejde. Zvlášť když do stáje jím ovládaných médií patří kromě studií 20th Century Fox televizní kanály v USA, Evropě, Asii i Austrálii či vlivné listy včetně amerických Wall Street Journal, New York Post či britských The Times a The Sun. Nemůže se divit tomu, že lidé sledují jeho dynastickou ságu s podobným napětím, s nímž k obrazovkám lepí diváky sága Hra o trůny.

Sám Rupert převzal nynější základ svého impéria, australské vydavatelství The News, po otci Keithovi Murdochovi v roce 1952.

Z jeho stáje začal vyjíždět mimo jiné první celostátní deník vydavatelství The Australian, ale hlavně z něj postupně vznikla nadnárodní společnost News Corporation, která se v roce 2011 stala druhou největší mediální skupinou světa. Že Ruperta jednou nahradí někdo z rodinného klanu, snad nikdo nepochyboval. Do hry teď vstoupili oba jeho synové.

„Spousta Murdochových,“ zavtipkoval kdysi na otázku, co čeká společnost v budoucnu, dlouhodobý šéf News Corporation Peter Chernin, který odešel v roce 2009.

Korunní princ A měl pravdu. Nejstarší syn Lachlan byl nedávno jmenován do role nevýkonného předsedy představenstva News Corp i 21st Century Fox, kde výkonnou pozici zastane otec. Stalo se tak devět let poté, co Lachlan z globálního rodinného byznysu odešel do Austrálie. „Sotva jsem si myslel, že jsem z toho venku, vtáhli mě zpátky,“ cituje proslov z filmu Kmotr III sloupek australských novin Sydney Morning Herald (SMH), který Lachlana přirovnává k Michaelovi Corleonemu z mafiánské ságy. (Ne, list nepatří do Murdochova vydavatelství a ano, The Australian se do zmíněného srovnání vcelku rázně opřel.)

Stejně jako byl mladý Corleone váhavým mafiánem, má být i Lachlan váhavějším Murdochem. Otcovým snahám nechat se nalákat zpět do rodinného byznysu odolával od roku 2005 tak, až si podle životopisců od Ruperta vysloužil označení „paličatý parchant“.

Své ostruhy Lachlan od osmnácti dobýval v australské divizi News Corp, aby se propracoval až k pozici náměstka provozního ředitele na globální úrovni. Na rozdíl od otce mu ale chyběly potřebné ostré lokty, vyhýbá se konfliktům a od tehdejších profesionálních hvězd společnosti Chernina a Rogera Ailese si prý vysloužil i posměšky. Talent mít může, ale prostě nevynikal.

„Když je na jednáních Rupert, všichni sledují jeho, když je na jednáních Lachlan, nikdo si jím není jistý,“ cituje SMH jednoho z bývalých manažerů News Corp.

Otec v Lachlanovu budoucnost ale věří, má prý vůdčí kvality a jeho zkušenosti pomohou byznys dál rozvíjet. Pravda je, že Lachlan Murdoch třeba prosazoval koupi telefonního operátora One. Tel, který zkolaboval, a impérium tím přišlo o miliony dolarů. Naopak se mu ale povedla investice do online realitky REA Group, kam původně vložil necelých 11 milionů dolarů a hodnota firmy se nakonec vyšplhala na 3,6 miliardy dolarů.

Váhavě možná vypadá i to, že Lachlan bude v newyorském ústředí jen jeden týden v měsíci, zbylou dobu pobývá doma v Austrálii, kde mu stále zůstává investiční fond Illyria. Pozor na telefon Zatímco Lachlan se stal jakýmsi korunním princem, Rupert Murdoch si ve stejnou dobu pojistil nástupnictví i tím, že do role provozního ředitele společnosti 21st Century Fox jmenoval svého druhého syna Jamese. Ani on v tom nebude sám, o pozici se bude dělit s dlouhodobým ředitelem Chasem Careym. Ten měl kdysi být Murdochovou manažerskou zálohou nástupnictví, ale s Jamesem se mu do spolupráce nechce a v červnu mu končí smlouva. Podle mluvčí společnosti jsou však prý blízko podpisu nového kontraktu. Ani James není v impériu nováčkem. Zkušenosti nabíral v internetovém a hudebním byznysu rodinných společností. V 28 letech dostal na starost tehdy prodělávající asijskou televizi Star TV, aby se propracoval k zodpovědnosti za televizní, novinové i internetové aktivity News Corp v Evropě, v Asii a na Středním východě. Po Lachlanově odchodu se zdál být tím korunním princem.

Pak ale přišel rok 2011 a s ním naplno rozhořelý skandál spojený s uplácením a nabouráváním telefonů bulvárem News of the World, který policie vyšetřovala od roku 2005 a soudy řeší dodnes. Odpor veřejnosti způsobený zjištěním, že Murdochovy noviny „napíchly“ i oběti bombového útoku na Londýn v roce 2005, příbuzné zemřelých britských vojáků či telefon zavražděné školačky, vedl ke konci novin po 168 letech existence.

„Úmyslně přehlížel, co se děje v jeho společnosti a publikacích,“ uvedla k Rupertu Murdochovi zpráva parlamentní komise v květnu 2012. James Murdoch se ale do kauzy zamotal více. Mimo jiné byl obviňován ze zavádějících svědectví před parlamentní komisí, kam se musel vracet několikrát. Otázky panovaly i nad tím, jestli opravdu neměl tušení, že skandál nevzešel jen z iniciativy jednoho „přehnaně aktivního“ reportéra, ale šlo o častou praxi.

Právě James Murdoch oznamoval konec News of the World, který společnost vyšel na zhruba 240 milionů liber. A to je nehezký škraloup. V Londýně pak skončil a podle životopisců byl „odklizen“ do USA, kde fungoval jako náměstek provozního ředitele bez jasnějších pravomocí.

Teď má svou roli jistou. Otázkou je, jak nadšeně s ním budou ostatní manažeři spolupracovat, prý ho berou za příklad arogance a nároků zlaté mládeže. Podle BBC je sice nejbystřejším z nové generace, občas je ale považován i za rebela. Dcery v ústraní Životopisec Ruperta Murdocha Michael Wolff poslední zvrat ve vedení impéria svérázně považuje za test následovníků. Mají ukázat, zda se už dokážou poprat s antipatiemi uvnitř organizace.

„Znovu se pouští za svým imperiálním přesvědčením, že někdo se jménem Murdoch musí zdědit řízení jeho společností, sílu spojenou s nejagresivnějším mediálním konglomerátem světa a zodpovědnost za jeho odkaz. Zároveň se zdá, že věčně soupeřící bratry staví proti sobě do konečného zápasu,“ napsal Wolff v komentáři pro Financial Times.

Je docela zvláštní, že v zatím posledním dynastickém zvratu nebyla řeč o Elisabeth Murdochové, která je leckterými považovaná za nejtalentovanější šéfku médií mezi sourozenci. Nejstarší z trojice dětí z Rupertova druhého manželství se ostatně vydala vlastní cestou, když v roce 2001 založila produkční společnost Shine, která se rozrostla tak, až ji v roce 2011 News Corp koupila za 415 milionů liber (necelých 14 miliard korun). Tou dobou měla příležitost nastoupit do předsednictva a zaujmout místo v nástupnické linii. Kvůli skandálu s odposloucháváním se ale sama rozhodla stát stranou. Její veřejná kritika praktik impéria i názorů Jamese a Ruperta její šance na převzetí trůnu neposílila.

Prudence MacLeodová, nevlastní sestra zmiňované trojice, kterou má Murdoch z prvního manželství, stojí stranou rodinného byznysu. Doplňuje ale nejstarší potomky v záchranném kruhu nástupnictví, kde i přes nynější posun pořád není jasné, kdo obsadí trůn po Rupertovi. Všichni čtyři mají hlasovací právo v rodinném trustu, který impérium kontroluje. Děti z posledního a dnes už také rozpadlého manželství ve věku 13 a 11 let mají jen finanční podíl bez hlasovacích práv.

Všechno se tak nakonec může rozhodnout bez Ruperta Murdocha, 83letý magnát má ale v plánu společnost vést ještě jednu dekádu. Tak si sám ověří, které z dětí z jeho soukromé hry o trůny nakonec vyjde vítězně.

Murdochovi synové si s profesionály otcova impéria příliš nesedli. Společnosti s hodnotou 83 miliard liber má ale podle Ruperta stejně vést Murdoch. Rupert Murdoch (83) * 79. nejbohatší miliardář světa * jeho majetek se odhaduje na 13,7 miliardy dolarů * loni se potřetí rozvedl, má šest dětí, čtyři nejstarší spolu s ním drží 40 procent kontrolních akcií mediálního impéria * rodinný byznys se loni rozdělil na vydavatelství News Corp a televizně-filmovou skupinu 21st Century Fox * za rok 2013 hodnota jeho jmění narostla o dvě miliardy dolarů * od začátku letošního roku si přičítá zatím 150 milionů dolarů Zdroj: Forbes, přehled světových miliardářů

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít