Svolali hromadu - Euro.cz

Přihlášení

Svolali hromadu

, Vadim Fojtík,
Svolali hromadu
Zdroj: Euro.cz

Paramo

PRAHA (foj) – Kvůli nespokojeným minoritním akcionářům svolala společnost Paramo na 5. října mimořádnou valnou hromadu. Menšinoví vlastníci si již několik týdnů stěžují, že Paramo nepřípustně zvýhodňuje svého většinového akcionáře, firmu Unipetrol. Kupříkladu nizozemská společnost Middle Europe Investments tvrdí, že má obavy týkající se především nákupu surovin, odbytu, plateb za údajně poskytované služby či neúčelného využívání výrobních provozů. Z toho má profitovat již zmíněný Unipetrol, potažmo jeho většinový vlastník, polský koncern PKN Orlen. Paramo loni skončilo ve ztrátě přesahující 170 milionů korun.
Middle Europe Investments kromě toho již v minulosti vyslovila podezření, že PKN Orlen hodlá v budoucnu uzavřít jednu z prosperujících částí Parama a výrobu posléze převést na jinou firmu, která je součástí polského koncernu. Vedení Parama reagovalo na obavy nizozemských fondů prohlášením, v němž uvedlo, že firma jedná v souladu se svými stanovami, které zneužívání menšinových vlastníků zakazují.
Nizozemské fondy, které ovládají patnáct procent Parama, dokonce před nedávnem požádaly Českou národní banku, aby přezkoumala, zda rafinerie neporušují své zákonné povinnosti. Mluvčí podniku Jana Iovlevová v této souvislosti uvedla: „Smlouvy, jejichž účelem je znevýhodnění jakéhokoliv akcionáře na úkor společnosti, jsou neplatné. Firma je připravena hájit svoji dobrou pověst a proti nepravdivým tvrzením se bránit dostupnými právními prostředky.“

Diskuze