Světák s doutníkem

30. března 2015, 00:00 - Ondřej Hergesell
30. března 2015, 00:00

Zemřel lobbista, který se rád kamarádil s politiky a vynikal schopností prodat i vlastní neúspěch

Předminulý týden, zřejmě po pádu ve své koupelně, zemřel Peter Kovarčík.

Byl obratným marketérem ve sportu a showbyznysu, vlivným lobbistou, ale především přeborníkem v sebeprezentaci. Jeho schopnost dělat z minusů plusy byla naprosto výjimečná. Byl rozšafným společníkem, bonvivánem, který si dopřával přízeň žen, dobré jídlo, kvalitní pití a obří doutníky.

Rád a často se chlubil svými VIP kontakty na politiky i byznysmeny, přitom na krku i na rukou nosil masivní zlaté řetězy. Vlastnil vilu na Mallorce, 300metrový apartmán na Floridě, ve Vídni celé patro domu v diplomatické čtvrti, kanceláře v Praze na Vinohradech zase měly luxusní výhled do Havlíčkových sadů. Sám přitom bydlel v 3+1 v obyčejném paneláku v Kunraticích, kde ho však vyzvedával řidič s limuzínou. Jako rodilý Slovák žijící převážně v Praze mluvil zvláštní kombinací obou řečí. Po rozdělení země se slovenského občanství vzdal.

Top 10 světového marketingu Kovarčík se narodil začátkem roku 1954 v Nitře, po absolvování zahraničního obchodu na bratislavské VŠE – kde se mimo jiné potkal s Andrejem Babišem – pracoval v podniku Incheba, specializovaném na veletrhy a výstavy. Ještě za minulého režimu získal licenci pro zastoupení marketingové společnosti Telemundi z Monte Carla pro východní Evropu. Po osamostatnění založil Teleaxis Group, která v dobách největšího rozmachu měla pobočky v osmi zemích, mimo jiné v USA. „Neskromně si myslím, že jsem velkou osobností světového marketingu. Patřím mezi deset nejlepších na světě. Mám majetek za tři čtvrtě miliardy, ale kdybych byl Američan, jsou mé peníze o nulu větší, a ještě v dolarech,“ sebevědomě prohlásil v roce 2001 pro týdeník Euro.

Základ jeho byznysu v 90. letech ležel v péči o marketingová práva českého tenisového a později i hokejového svazu. Na vlastní „triko“ pořádal velké tenisové turnaje: vedle bohatě dotovaného ostravského Czech Indoor, kde v roce 1998 triumfoval Andre Agassi, i Czech Open na pražské Štvanici, odkud pochází snad nejrozšířenější (černobílá) fotografie s Václavem Klausem a Viktorem Koženým. „Snažím se mít kolem sebe lidi, kteří ve společnosti znamenají více než vy, aby vás vytáhli nahoru. Ale i já jsem Klausovi řekl spoustu věcí, které by jinak nevěděl – z hlediska mikroekonomiky, marketingu či v osobních záležitostech,“ řekl k tomu Kovarčík.

S Klausem na Mallorce Expremiéra Klause do jeho pádu v ODS označoval za dobrého přítele, který s ženou jezdí trávit dovolenou do Kovarčíkovy rezidence na Mallorce. Otevřeně hovořil i o současném prezidentovi: „Týden bych tam strávil i s Milošem Zemanem. Sice není jako Klaus, který chce pořád něco dělat, ale nemám nic proti tomu, když si někdo dá alkohol. Pokud by mu bylo jedno, že zůstane na zahradě sám u pivka, zatímco já půjdu na tenis, tak by mi tam nevadil.“ Po volbách v roce 2002, kdy Klausova ODS neuspěla, přepřáhl Kovarčík směrem k ČSSD. O šéfovi vlády Špidlovi mluvil s respektem, nového „kamaráda“ vicepremiéra Rychetského dokonce označoval za vzor čestnosti a poctivosti.

S postupující privatizací však začal vysychat příliv sponzorských peněz ze státních a polostátních firem… a lobbistův vliv slábl. Spolupráci s Teleaxisem ukončili nejprve tenisoví bafuňáři, hokejový svaz pak Kovarčíkovi vypověděl exkluzivní smlouvu necelý půlrok před mistrovstvím světa v nově vybudované Sazka areně (dnešní O2 arena). Rozhořel se oboustranný spor o desítky milionů korun, který ukončil dodnes se táhnoucí konkurz Teleaxisu.

Založil novou agenturu s podobným jménem, Czech Teleaxis, začal organizovat politickolobbistická setkání Dny USA a Dny EU.

Později hledal uplatnění v kultuře a showbyznysu, rád připomínal svůj manažerský podíl na muzikálech Galileo, Mamma Mia a Bídníci. „Franta Janeček se pět let neúspěšně snažil získat jejich licenci pro Česko, tak jsem se do toho zapojil se svými lidmi v Británii a najednou to šlo,“ řekl týdeníku Euro s tradiční rozšafností.

Pro velká a silná slova nikdy nešel daleko.

Když se po několikaletém vztahu rozešel s herečkou Kateřinou Brožovou, podle deníku Blesk prohlásil, že s více než desetimilionovými náklady byla jeho nejdražším eskortem života.

Klausovi řekl spoustu věcí, které by jinak nevěděl, například o mikroekonomice.

O autorovi| Ondřej Hergesell, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít