Švédská obrana - Euro.cz

Přihlášení

Švédská obrana

, Vladimír Piskáček,
Švédská obrana
Zdroj: Euro.cz

Cash-back

PRAHA (vlp) – Po sérii loupežných přepadení transportů peněz odmítly odbory největší švédské bezpečnostní agentury Securitas převážet hotovost do bankomatů a poboček bank bez policejního doprovodu. Švédská policie ovšem nemá dostatek policistů, kteří by ostrahu transportů zajistili. Ve švédských bankomatech kvůli tomu uplynulý týden docházely peníze a banky vyzývaly své zákazníky, aby z nich nevybírali. Hotovost chyběla v 70 procentech bankomatů.
Teoreticky měl nastat run na banky a hromadné vybírání hotovosti na pobočkách, Švédové však mají jiné řešení: cash-back. Pokud by došlo k podobné „krizi likvidity“ v České republice, banky by zatím k podobným výzvám sáhnout nemohly. Možnost vybrat si v českých obchodních řetězcích peníze zatím nenabízí žádná z nich.
V České republice tuto službu propagují především karetní asociace, banky o ni zájem příliš nemají. Před nedávnem člen představenstva ČSOB Jan Lamser uvedl, že banka zvažuje, zda by cash-back s nějakým parterem nespustila. Z informací týdeníku EURO vyplývá, že ČSOB se projektem vážně zabývá, a maximálně do konce třetího čtvrtletí příštího roku jej spustí, pravděpodobně pod hlavičkou Poštovní spořitelny. Jejím prvním partnerem by měla být společnost Ahold, která v České republice provozuje obchody Hypernova a Albert. ČSOB totiž s Aholdem dlouhodobě spolupracuje. Informaci potvrdil mluvčí Aholdu Libor Kytýr. „Služba Money Cash Back je v tuto chvíli ve stádiu vyjednávání obchodních podmínek mezi naší společností a finanční institucí. Rádi bychom byli první, kdo s touto službou přijde na trh. Předpokládáme, že služba by byla zavedena v obou našich sítích prodejen – Albert a Hypernova,“ uvedl Kytýr.
Důvodem, proč banky dosud tuto jinde oblíbenou službu nenabízejí, je pokles příjmů z poplatků za výběry z bankomatu. Například Česká spořitelna, jež v České republice vydala nejvíce platebních karet a vlastní největší množství bankomatů, se zatím ke cash-back staví odmítavě. Ředitel karetního centra spořitelny Miroslav Křečan týdeníku EURO před nedávnem řekl, že cash-back je vhodné spustit až ve chvíli, kdy budou tuto službu ochotné nabízet všechny banky.