Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Ministerstvo průmyslu poradí, jak podnikat na vnitřním trhu EU

Ministerstvo průmyslu a obchodu zve na cyklus regionálních seminářů Vnitřní trh EU z…

Blíží se oslavy čínského nového roku 2019 ve znamení zemského vepře 25.- 28.1.2019

Široké veřejnosti se v Praze, Ostravě a Olomouci představí nevšední kultura Číny, její…

7 bodů, jak vybrat to správné MBA studium a nenaletět

Každý, koho zajímá celoživotní vzdělávání nebo jehož kariérní metou jsou manažerské…

SuperKarel

09. dubna 2018, 00:00 - RED
09. dubna 2018, 00:00

Před volbami se na pražském magistrátu utužuje koalice. A to dost specifi ckým způsobem. Jak jinak si vysvětlit informace Odposlechu o tom, že pražský sociální demokrat a známý svůdník Karel Březina má svůj nový objev. Je jím údajně sama primátorka Adriana Krnáčová (ANO). V téhle souvislosti připomeňme další ženy, které se kolem vlivného sociálního demokrata točily. V začátcích své politické dráhy coby ministr Zemanovy vlády upoutal vztahem se spisovatelkou Barbarou Nesvadbovou, později chodil s bývalou asistentkou Mirka Topolánka Gabrielou Kloudovou. Z dalších se hovořilo také o Radmile Kleslové, údajné rozvědčici StB (sama to popírá) a exšéfce pražského hnutí ANO. Čas od času také bulvár přinese snímky nových děvčat, která si KB vodí domů.

Otázkou je, jak to všechno stíhá. Až donedávna se neúspěšně soudil kvůli neoprávněnému pobírání odměn v dopravním podniku, načež mu až Ústavní soud dal jistotu, že platí podmínka, s níž předtím od nižších soudů odešel. Březina také bojuje o přežití uvnitř ČSSD, když upadl v nemilost party, která nyní buňku v hlavním městě vede, tedy pánů Pocheho a Dolínka. A kolem něj se také točí podezření v korupční kauze přidělování sportovních dotací ministerstva školství. Do toho zvládá Březina ještě podnikat.

Zdá se, že tenhle sociální demokrat oplývá netušenými superschopnostmi.

Snad je uplatní i při letošních volbách a nebude pak defi nitivně odsunutý mimo hlavní politickou linku. Protože co si budeme nalhávat, ani s těmi holkami už to potom nebude tak snadné.

Jelikož se účinkování současné pražské primátorky Adriany Krnáčové na magistrátu chýlí ke svému konci, hnutí ANO usilovně v těchto dnech hledá nového lídra své kandidátky pro podzimní komunální volby. Krnáčová má podle důvěrných informací Odposlechu už jen minimální šance na obhajobu svého postu. Její opětovnou kandidaturu si nepřeje šéf ANO Andrej Babiš ani většina zastupitelského klubu. V jednu chvíli se zdálo, že nejpravděpodobnější náhradou za Krnáčovou je nový poslanec a pražský politik ANO Patrik Nacher. Hnutí ale nakonec hledá kandidáta takzvaně zvenku. A Andreji Babišovi se nejvíce zamlouvá varianta, že se na pražské Mariánské náměstí posadí člověk z byznysu, jeho uvažování blízký. Babiš si v pozici pražského primátora vysnil osobu, která má zažité korporátní chování, nemluví na veřejnosti sprostě a umí komunikovat s médii. Podle informací Odposlechu by mohlo jít typově o vysokého manažera z mezinárodní firmy. Někteří konkrétní lidé už jsou v Babišově hledáčku, a dokonce s nimi o možné kandidatuře vyjednává.

Jasno by mělo být do 14 dnů. Ale dobře víme, jak to v hnutí ANO chodí. Před čtyřmi lety se Babišovi podařilo najít kandidáta na primátora Prahy až na třetí pokus. Tak si přece jen ještě v klidu počkejme.

Exekutorský apríl

Pokud byla před koncem března veřejně deklarovaným mottem voleb do čela Exekutorské komory snaha zbavit exekutory cejchu nenažraných supů, jejich výsledek pak vyzněl trochu jako apríl. Dvě nové členky prezidia jsou opravdu nezpochybnitelným štítem etiky a obrody profese, která má pověst horší než „šmejdi“ s hrnci a elektrickými dečkami. Ta jedna vydražila byt kvůli tisícikorunovému dluhu, aby dosáhla na okamžitou odměnu v desítkách tisíc. Že by se z toho jeden pozvracel? Právně to bylo v pořádku.

Druhá je součástí řetězce decimují chudáky, kteří skončili na plzeňské záchytce, kde za přenocování platili násobně víc než v Alcronu. Prezidentem komory se pak stal člověk, který tak trochu nikomu nevadí, nikdo neví, co si o něm myslet a ani co si myslí on sám.

Je to jen pár týdnů, co Evropská komise navrhla uvolnění pravidel pro DPH. Ta mají členským státům dát více prostoru při hrátkách se sníženými sazbami daně a v Česku už se objevují první nápady, od čeho by bylo dobré občanům ulevit.

Třeba exministr zemědělství Marian Jurečka v nové pozici místopředsedy hospodářského výboru pouvažoval o nulové DPH na čisté technologie, tedy elektromobily, fotovoltaiky na střechách, baterie a spol. Šance, že by se nápad realizoval, je mizivá. Nicméně. V zemi, kde sociálnědemokratická vláda vyčerpala prakticky celé volební období na boj za levnější pleny, kabinet v demisi v rozporu s veškerou ekonomickou logikou zavádí 75procentní slevy na jízdném a populisté ve volbách uspěli mimo jiné se slibem nulové daně u piva, se však ukazuje, že trochu bruselské přísnosti nemusí být vždy na škodu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Auta
Opel Vivaro třetí generace
Toyota připomíná víc než 60 let existence modelu Land Cruiser limitovanou Heritage Edition
Kia ProCeed chce být cenově dostupný Mercedes CLA Shooting Brake (první jízdní dojmy)
Suzuki X-90 bylo SUV, kabriolet a sedan v jednom. I proto skončilo katastrofou
Symbol svobody v ohrožení: Německo kvůli emisím zvažuje konec neomezené rychlosti
Technologie
6 zajímavých forků Firefoxu, které se snaží vyplnit mezery na trhu
Takhle by mohla vypadat nejvýkonnější konzole. Mad Box na prvních obrázcích
Xiaomi potvrdilo, že pracuje skládacím mobilu. Ohýbá se ze dvou stran
Samsung vyrobil první 4K OLED pro notebooky. Prodávat se budou ještě letos
Bitcoinu se na darknetu daří. Lidé tam utrácejí dvakrát víc než před rokem
Hry pro příležitostné hráče