Strojírenský výprodej - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Strojírenský výprodej

, Vadim Fojtík,
Strojírenský výprodej
Zdroj: Euro.cz

Škoda Holding

PRAHA (foj) – Česká strojírenská jednička – Škoda Holding zveřejnila strategii rozvoje pro příští léta. Z dokumentu, který má týdeník EURO k dispozici, vyplývá, že se firma v budoucnu soustředí především na obory s nejvyšší přidanou hodnotou. Tedy klasickou energetiku a dopravní techniku. Uvedené obory představují zhruba sedm dceřiných firem společnosti a na celkových tržbách holdingu se podílejí polovinou.
Vlastník strojíren Appian Group počítá s tím, že ve skupině ponechá především dceřiné firmy Škoda Energo, Škoda dopravní Technika, Škoda Ostrov, Škoda TVC a Škoda Výzkum. Generální ředitel Škody Holding Martin Roman k tomu dodává: „Stanovená strategie potvrdila, že i nadále zůstaneme téměř jedinou velkou českou strojírenskou firmou s vlastním finálním produktem.“ Zdroj blízký vedení firmy však upozornil, že ve struktuře dcer lze očekávat další změny. „Tak aby lépe vyhovovala soustředění se na dva klíčové obory podnikání. Nelze vyloučit ani sloučení několika z nich,“ řekl zdroj.
Z oznámení strategie vyplynulo, kterých dceřiných firem se firma naopak zbaví. Strategického investora bude hledat pro Škoda Gear, Škoda JS, Škoda Steel – Hutě a Kovárny, Škoda Machine Tool a Škoda TS. „Máme enormní zájem najít pro tyto společnosti strategického investora, který se bude starat o jejich další rozvoj,“ řekl týdeníku EURO člen představenstva majitele strojíren – Appian Group – Petr Pudil. Příchod strategického partnera hodlá firma oznámit ihned po podpisu kupních smluv. Strategie počítá s tím, že první jména budou známa již počátkem příštího roku.
Škoda Holding však nechce jen prodávat ovládané firmy, ale počítá rovněž s dalšími akvizicemi. V současné době se v rámci rozvoje hlavních oborů uchází například o koupi ČKD Vagonka.