Stroj na rozsudky

07. října 2013, 00:00 - Marcela Alföldi Šperkerová
07. října 2013, 00:00

Úředník vymyslel software, který ušetří soudům spoustu času. Uživatelé si ho pochvalují

Jakkoli se to zdá naštvanému občanovi neuvěřitelné, i ve státní správě se občas něco podaří. Například ministerstvo spravedlnosti nedávno koupilo soudům užitečnou softwarovou aplikaci s krkolomným jménem Asistent pro sestavování textu rozhodnutí (APSTR) od firmy Intermotions, která se právě instaluje u okresních soudů. Příběh programu tak diametrálně odlišného například od způsobu, jakým exministr Jaromír Drábek zaváděl v roce 2012 nový informační systém na Úřad práce, je pozoruhodný. „Ministerstvo spravedlnosti ocenilo funkcionalitu aplikace a konstatovalo, že se jedná o velmi efektivní nadstavbu Informačního systému agendy soudů (ISAS) a zavedením dané aplikace lze dosáhnou snížení pracnosti soudců a vyšších soudních úředníků,“ uvedl mluvčí resortu Robert Schuster.

Jak omezit pracnost Klíčovou osobou celého příběhu je Pavel Pihera, který před pěti lety nastoupil k Okresnímu soudu v Karlových Varech do exekučního oddělení. Jak je všeobecně známo, počty exekucí rapidně rostou, jednotlivé případy se sobě značně podobají, takže řízení jsou víceméně formální. „Nejsem příliš pečlivý. Chtěl jsem zrychlit svou práci a zvyšovat přesnost.

Začal jsem se zajímat o možnosti automatizace,“ vzpomíná Pihera na první myšlenky, z nichž se později zrodil APSTR.

Absolvoval proto školení, učil se programovat a postupně vyvinul aplikaci, která mu usnadňovala tvorbu textu usnesení a dalších dokumentů. Kolegové si všimli, jak mu práce odsýpá, a postupně začali program také používat, čímž se rozšiřovala účinnost i mimo oblast exekucí. „Nakonec jsem dospěl k názoru, že nejlepší by bylo aplikaci udělat univerzální,“ popisuje její autor. Zhruba před dvěma lety z Karlových Varů začala pronikat i k soudům v Sokolově, Chebu či Rokycanech.

Aplikace, která automaticky sestaví text rozhodnutí, přičemž respektuje pohlaví a počet účastníků řízení, dokáže zapisovatelkám, vyšším soudním úředníkům či soudcům ušetřit desítky procent času při tvorbě civilních rozsudků a rozhodnutí procesního charakteru. Není proto divu, že její věhlas dospěl až na ministerstvo spravedlnosti. Jeho představitelé loni v dubnu Piheru kontaktovali, ať jim program představí. Líbil se.

„Vysoká kvalita aplikace APSTR je výrazně umocněna tím, že pan Pihera působí u soudu jako asistent soudce připravující se k justičním zkouškám. Velmi dobře tedy zná každodenní justiční práci a ví, jaké jsou potřeby praxe,“ zdůrazňuje místopředseda Okresního soudu v Sokolově Timm Šmehlík.

Pihera by však sám nebyl schopen dodat APSTR v podobě, která zaručí servis a technickou podporu. Loni v létě se proto spojil s IT společností Intermotions, která začala s resortem vyjednávat. Ten se nakonec rozhodl základní aplikaci u soudů nasadit. Za čtyřletou podporu státní úředníci zaplatí necelých třicet milionů korun.

Počítá, a bez chyb Aplikace umí automaticky zpracovávat data nejen z ISAS, ale i z dalších registrů, jako je Administrativní registr ekonomických subjektů (ARES), obchodní a živnostenský rejstřík či katastr nemovitostí. Vlastní text přizpůsobuje informacím získaným od uživatele.

Nedílnou součástí aplikace APSTR je několik kalkulaček a editor vzorů, jenž umožňuje jejich uživatelskou tvorbu. Nyní má v databázi na 250 vzorů. Aplikace je rovněž propojena s webovým serverem, který zajišťuje centrální distribuci a automatické aktualizace.

Ze své podstaty APSTR významně zkracuje dobu vyhotovení rozsudku. Nyní jej mohou soudci sestavit přímo v jednací síni a zapisovatelka ho pak rozešle účastníkům řízení. Dosavadní klasické kolečko, kdy soudce někdy po vyhlášení rozsudku nadiktoval odůvodnění, zapisovatelka je přepsala, soudce rozsudek zkontroloval a podepsal a až pak se rozesílal, zabralo třeba čtrnáct dní. Aplikace zároveň umí vypočítat náklady řízení a odůvodnit je, vypočítat výši plnění a jeho příslušenství včetně úroků a doplnit běh lhůt, a to ve vázaném textu se správným skloňováním i časováním.

Úspory času v desítkách procent přináší APSTR hlavně při tvorbě civilních rozsudků a rozhodnutí procesního charakteru. Proto aplikaci využívají soudci civilního oddělení, vyšší soudní úředníci všemožných oddělení a zapisovatelky. Vedoucí kanceláří její pomocí vypočítávají lhůty. „APSTR se v praxi ukázal jako nezbytný. Zásadní je úspora času, která se v některých případech blíží osmdesáti procentům, v průměru celý soud ušetří více než čtvrtinu dříve vynaložené doby. Rychlost je důležitá pro soudy i pro účastníky řízení. Hlavním přínosem je ale přesnost a bezchybnost. Chyby tento program v podstatě vylučuje,“ chválí předsedkyně karlovarského soudu Dagmar Mikolášová.

O tom se ostatně mohl přesvědčit soudce jednoho nejmenovaného dvora, který si po instalaci aplikaci prozkoušel na právě dokončeném rozsudku. Zjistil nemilou skutečnost – lhůty původně špatně spočítal.

Průnik k sousedům Software pohotově posloužil při lednové amnestii. Tehdy se podařilo vybavit na osm stovek vězňů propuštěných ze západočeské věznice příslušnými dokumenty, přičemž na jednoho z nich se jich muselo vytvořit tři až pět, a to během tří dnů.

Jak ale uvádějí majitelé společnosti Intermotions, jimž Pavel Pihera postoupil licence, uvedené využití softwaru je jen jedním z mnoha. Další moduly aplikace mohou dobře posloužit všude tam, kde se vyhotovují stohy dokumentů s formalizovaným zněním. Využít by je mohli například exekutoři, advokáti, státní zástupci, stavební úřady, přestupkové komise či třeba památkáři.

Firma chystá i teritoriální expanzi. „Právě pracujeme na tom, abychom APSTR rozšířili na Slovensko,“ prozradil spolumajitel společnosti Emanuel Grubner. Intermotions zároveň vyjednává s univerzitami, aby do vzdělávání zařadily seminář Nové technologie. Studenti by se tak mohli podílet na rozvoji a úpravě aplikace. Zatím se mladé firmě, která dodává i další IT služby a řešení například z oblasti businessintelligence, podařil první krok, když potkala Pavla Piheru a spolu s ním vytvořila unikátní software. Teď ho ještě prosadit do dalších oblastí státní správy a do komerční sféry.

Aplikace umí zpracovávat data z veřejných registrů, jako je například katastr nemovitostí.

O autorovi| Marcela Alföldi Šperkerová, alfoldi@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Daňová poradna
Předdůchod a daně: kdo, co, jak a kolik?
Sever proti Jihu I: ekonomické srovnání Korejí
Kdy musí studenti odevzdat daňové přiznání?
10 příkladů, kdy můžete, nebo nemůžete uplatnit slevu na manželku
Auta
Nové generace Porsche 911 budou mít volant a udrží si…
Škoda Kodiaq vs. Hyundai Santa Fe: Zatopí korejská novinka českému bestselleru? Asi ne
Diesel se do Porsche Cayenne přeci jen vrátí. Zatím se ale neví, kdy
Život po životě: 70 let repasí a výroby výměnných náhradních dílů (nejen) na škodovky
Mitsuoka Himiko je japonské retro postavené na prodloužené Mazdě MX-5
Technologie
Cnews FM: Jaké české služby preferujeme nad zahraničními? [podcast]
Sony za tři dny ukáže revoluční Xperii XZ2: opustí hranatý design, Compact zvětší na 5″ a zruší 3,5mm jack
Asus vydává VR brýle. Mají sklápěcí hledí a k snímání pohybu nepotřebují majáky
Airbank spustí mobilní NFC platby „v nadcházejících týdnech“
Z Opery Max je teď Samsung Max. Nový šetřič vám už možná nepojede
Hry pro příležitostné hráče