Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Stroj na rozsudky

07. října 2013, 00:00 - Marcela Alföldi Šperkerová
07. října 2013, 00:00

Úředník vymyslel software, který ušetří soudům spoustu času. Uživatelé si ho pochvalují

Jakkoli se to zdá naštvanému občanovi neuvěřitelné, i ve státní správě se občas něco podaří. Například ministerstvo spravedlnosti nedávno koupilo soudům užitečnou softwarovou aplikaci s krkolomným jménem Asistent pro sestavování textu rozhodnutí (APSTR) od firmy Intermotions, která se právě instaluje u okresních soudů. Příběh programu tak diametrálně odlišného například od způsobu, jakým exministr Jaromír Drábek zaváděl v roce 2012 nový informační systém na Úřad práce, je pozoruhodný. „Ministerstvo spravedlnosti ocenilo funkcionalitu aplikace a konstatovalo, že se jedná o velmi efektivní nadstavbu Informačního systému agendy soudů (ISAS) a zavedením dané aplikace lze dosáhnou snížení pracnosti soudců a vyšších soudních úředníků,“ uvedl mluvčí resortu Robert Schuster.

Jak omezit pracnost Klíčovou osobou celého příběhu je Pavel Pihera, který před pěti lety nastoupil k Okresnímu soudu v Karlových Varech do exekučního oddělení. Jak je všeobecně známo, počty exekucí rapidně rostou, jednotlivé případy se sobě značně podobají, takže řízení jsou víceméně formální. „Nejsem příliš pečlivý. Chtěl jsem zrychlit svou práci a zvyšovat přesnost.

Začal jsem se zajímat o možnosti automatizace,“ vzpomíná Pihera na první myšlenky, z nichž se později zrodil APSTR.

Absolvoval proto školení, učil se programovat a postupně vyvinul aplikaci, která mu usnadňovala tvorbu textu usnesení a dalších dokumentů. Kolegové si všimli, jak mu práce odsýpá, a postupně začali program také používat, čímž se rozšiřovala účinnost i mimo oblast exekucí. „Nakonec jsem dospěl k názoru, že nejlepší by bylo aplikaci udělat univerzální,“ popisuje její autor. Zhruba před dvěma lety z Karlových Varů začala pronikat i k soudům v Sokolově, Chebu či Rokycanech.

Aplikace, která automaticky sestaví text rozhodnutí, přičemž respektuje pohlaví a počet účastníků řízení, dokáže zapisovatelkám, vyšším soudním úředníkům či soudcům ušetřit desítky procent času při tvorbě civilních rozsudků a rozhodnutí procesního charakteru. Není proto divu, že její věhlas dospěl až na ministerstvo spravedlnosti. Jeho představitelé loni v dubnu Piheru kontaktovali, ať jim program představí. Líbil se.

„Vysoká kvalita aplikace APSTR je výrazně umocněna tím, že pan Pihera působí u soudu jako asistent soudce připravující se k justičním zkouškám. Velmi dobře tedy zná každodenní justiční práci a ví, jaké jsou potřeby praxe,“ zdůrazňuje místopředseda Okresního soudu v Sokolově Timm Šmehlík.

Pihera by však sám nebyl schopen dodat APSTR v podobě, která zaručí servis a technickou podporu. Loni v létě se proto spojil s IT společností Intermotions, která začala s resortem vyjednávat. Ten se nakonec rozhodl základní aplikaci u soudů nasadit. Za čtyřletou podporu státní úředníci zaplatí necelých třicet milionů korun.

Počítá, a bez chyb Aplikace umí automaticky zpracovávat data nejen z ISAS, ale i z dalších registrů, jako je Administrativní registr ekonomických subjektů (ARES), obchodní a živnostenský rejstřík či katastr nemovitostí. Vlastní text přizpůsobuje informacím získaným od uživatele.

Nedílnou součástí aplikace APSTR je několik kalkulaček a editor vzorů, jenž umožňuje jejich uživatelskou tvorbu. Nyní má v databázi na 250 vzorů. Aplikace je rovněž propojena s webovým serverem, který zajišťuje centrální distribuci a automatické aktualizace.

Ze své podstaty APSTR významně zkracuje dobu vyhotovení rozsudku. Nyní jej mohou soudci sestavit přímo v jednací síni a zapisovatelka ho pak rozešle účastníkům řízení. Dosavadní klasické kolečko, kdy soudce někdy po vyhlášení rozsudku nadiktoval odůvodnění, zapisovatelka je přepsala, soudce rozsudek zkontroloval a podepsal a až pak se rozesílal, zabralo třeba čtrnáct dní. Aplikace zároveň umí vypočítat náklady řízení a odůvodnit je, vypočítat výši plnění a jeho příslušenství včetně úroků a doplnit běh lhůt, a to ve vázaném textu se správným skloňováním i časováním.

Úspory času v desítkách procent přináší APSTR hlavně při tvorbě civilních rozsudků a rozhodnutí procesního charakteru. Proto aplikaci využívají soudci civilního oddělení, vyšší soudní úředníci všemožných oddělení a zapisovatelky. Vedoucí kanceláří její pomocí vypočítávají lhůty. „APSTR se v praxi ukázal jako nezbytný. Zásadní je úspora času, která se v některých případech blíží osmdesáti procentům, v průměru celý soud ušetří více než čtvrtinu dříve vynaložené doby. Rychlost je důležitá pro soudy i pro účastníky řízení. Hlavním přínosem je ale přesnost a bezchybnost. Chyby tento program v podstatě vylučuje,“ chválí předsedkyně karlovarského soudu Dagmar Mikolášová.

O tom se ostatně mohl přesvědčit soudce jednoho nejmenovaného dvora, který si po instalaci aplikaci prozkoušel na právě dokončeném rozsudku. Zjistil nemilou skutečnost – lhůty původně špatně spočítal.

Průnik k sousedům Software pohotově posloužil při lednové amnestii. Tehdy se podařilo vybavit na osm stovek vězňů propuštěných ze západočeské věznice příslušnými dokumenty, přičemž na jednoho z nich se jich muselo vytvořit tři až pět, a to během tří dnů.

Jak ale uvádějí majitelé společnosti Intermotions, jimž Pavel Pihera postoupil licence, uvedené využití softwaru je jen jedním z mnoha. Další moduly aplikace mohou dobře posloužit všude tam, kde se vyhotovují stohy dokumentů s formalizovaným zněním. Využít by je mohli například exekutoři, advokáti, státní zástupci, stavební úřady, přestupkové komise či třeba památkáři.

Firma chystá i teritoriální expanzi. „Právě pracujeme na tom, abychom APSTR rozšířili na Slovensko,“ prozradil spolumajitel společnosti Emanuel Grubner. Intermotions zároveň vyjednává s univerzitami, aby do vzdělávání zařadily seminář Nové technologie. Studenti by se tak mohli podílet na rozvoji a úpravě aplikace. Zatím se mladé firmě, která dodává i další IT služby a řešení například z oblasti businessintelligence, podařil první krok, když potkala Pavla Piheru a spolu s ním vytvořila unikátní software. Teď ho ještě prosadit do dalších oblastí státní správy a do komerční sféry.

Aplikace umí zpracovávat data z veřejných registrů, jako je například katastr nemovitostí.

O autorovi| Marcela Alföldi Šperkerová, alfoldi@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Jde česká volební účast do kopru?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)
Kam plyne zisk 76 miliard Kč z českých bank?
Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
Auta
Videodojmy: BMW 440i xDrive Gran Coupé
Od vysavače po stropní židličky: Neobvyklá funkční výbava v autech
Světla by mohla v budoucnu pomoci s parkováním nebo komunikovat s ostatními účastníky provozu
Seat Tarraco: Španělská Škoda Kodiaq se začala vyrábět. V Německu
Vypínání válců u benzinových motorů: elegantní způsob snížení spotřeby
Technologie
Raspberry Pi můžete vybavit TV tunerem. Přijimač podporuje i DVB-T2
Obchodování s bitcoiny nemůže být trestné, rozhodl soud v Berlíně
Duší Linux, vzhledem skoro macOS. Vyzkoušejte nový Elementary OS 5 Juno
T-Mobile chtěl oškubat zákazníky a vyhrožoval exekucemi. Sám teď bude platit
Jaký bude výkon architektury AMD Zen 2? IPC by se prý mohlo zlepšit o zhruba 13 %
Hry pro příležitostné hráče