Strategie na životní křižovatce - Euro.cz

Přihlášení

Strategie na životní křižovatce

, Tomáš Plhoň,
Strategie na životní křižovatce
Zdroj: Euro.cz

Finanční poradci radí, jak se jednotlivé skupiny obyvatel mají vypořádat s penzijní reformou

Rozumět penzijní reformě není zrovna snadné, přestože v poslední době jsou rady a návody na každém rohu. Hlavní problém je samozřejmě v tom, že pro každého bude strategie trochu jiná a pro každého se vyplatí něco jiného. Pro tento případ připravil týdeník Euro několik modelových profilů, s kterými se můžete identifikovat. Konkrétní strategie navrhli finanční poradci z řad největších poradenských firem v Česku.
I tak lze ale pro začátek zmínit několik obecných pravidel. > Hlavní dilema, tedy zda vstoupit do nového druhého pilíře, či nikoli, by se nemělo odvíjet jen od výše příjmů. Měli byste zohledňovat také ostatní investiční kritéria. Například likviditu, tedy kdy se k penězům doopravdy dostanete, což bude až v důchodovém věku. Důležité je také riziko. V tuto chvíli můžeme všichni jen těžko odhadovat, co politici s penzijním systémem provedou za rok, natož potom za deset nebo dvacet let. Vstup do druhého pilíře přitom není možné vzít zpět.
Kromě druhého pilíře je také důležité vlastní bydlení a splacení zbytečných dluhů. Pokud nejste skutečně zkušenými investory či nemáte po ruce odbornou radu, měli byste raději využívat standardní prostředky a dodržovat zvolenou investiční strategii. Nehledejte nástroje, které mohou krátkodobě vypadat jako „právě teď to nejlepší“, ale prostředky, které se osvědčují dlouhodobě. A především se nenechte zlákat univerzálními radami a lákavě vypadajícími nabídkami.

1. muž (20 let), příjem 17 tisíc měsíčně

Na důchod začínáte myslet poměrně brzy, a tak máte dlouhý čas na střádání úspor, které dle současných pravidel využijete až v 70. roce života, tedy za padesát let. Pokud si budete chtít uchovat své současné příjmy, stačí pravidelně spořit. „Státní důchod bude v tomto případě 11 600 korun. Se spořením začíná včas, proto bude pro zachování stávajícího příjmu stačit poměrně nízká částka,“ říká Jan Lener z Broker Consulting.
Pokud budou vaše příjmy i nadále odpovídat této úrovni, která je pod hranicí průměru v Česku, prakticky se pro vás nevyplatí vstupovat do druhého pilíře. „Vzhledem k politickým rizikům druhého pilíře nemá pro klienta smysl s penzí hazardovat a vhodnější je spořit si na penzi mimo druhý pilíř, minimálně deset procent současných příjmů,“ radí Josef Rajdl z Fincentra.
Mnohem vhodnější se tak pro vás jeví založení penzijního připojištění. Pokud si budete ukládat 300 korun měsíčně (vyšší pro vás v tuto chvíli nemá význam), můžete počítat s přibližným zhodnocením 3,2 procenta, tedy pravděpodobně lehce nad inflaci. Poradci také doporučují spořit libovolnou pravidelnou částku do otevřených podílových fondů.

2. žena (28 let), OSVČ, příjem 30 tisíc měsíčně

Vzhledem k tomu, že nejste v zaměstnaneckém poměru, ale pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná, nacházíte se v důchodovém systému ve specifické pozici, stejně jako čím dál tím větší počet Čechů. Oslovení poradci se ve vašem případě příliš neshodují, zda pro vás má význam vstup do druhého pilíře (poměr je přesně půl na půl), nacházíte se totiž přesně na pomezí. Rizika budete tedy muset zvážit sama, včetně těch politických.
Naopak s jistotou se dá říct, že se vám vyplatí střádat si na penzijním připojištění. „Maximální příspěvek by měl činit za nových podmínek transformovaného fondu 1000 korun měsíčně, tedy maximální využití státní podpory bez uplatnění daňových odpočtů,“ říká David Kučera z Partners. Rozhodně to však neznamená, že by vás takové úspory mohly na stáří zajistit. Jako OSVČ máte sice výhodu v mnohem nižších odvodech státu, ten se o vás ale v pokročilém věku o to méně postará. Výhody byste tak měla kompenzovat o to většími úsporami.
„Měla by uvažovat o tom, že bude maximum prostředků investovat či spořit ve vhodných produktech dle svého rizikového profilu. Vzhledem k nízkému státnímu důchodu by měla spořit minimálně 20 procent současných příjmů,“ říká Josef Rajdl. Stranou byste si tedy měla dávat další částku, a pokud se nerozhodnete pro druhý pilíř, nabízí se logicky právě otevřené podílové fondy.

3. rodina, muž (38 let), příjem 40 tisíc měsíčně, žena (32 let), příjem 30 tisíc měsíčně, dvě děti, hypotéka – zbývá splácet 18 let měsíčně 15 tisíc, oba penzijní připojištění, 3 roky spoří 600 měsíčně

Rozhodně děláte dobře, že při výdajích na hypotéku nezapomínáte dávat stranou úspory na stáří. V tuto chvíli je ale ideální čas šlápnout při spoření na plyn. „Doporučujeme zachovat penzijní připojištění a navýšit platby na 1500 korun měsíčně,“ radí Jan Macek z AWD.
Vstup do druhého pilíře je pro vás ovšem výrazně na pováženou. „U ženy nevidím významná pozitiva pro vstup do druhého pilíře. Bylo by to spíše hazardování s penzí. Pro muže je vhodnost na hraně. Může zvolit konzervativní fond státních dluhopisů a neměl by na tom být v penzi hůře než při využití pouze státního důchodu,“ myslí si Josef Rajdl. Každopádně stranou by ve vašem případě mělo jít přibližně deset procent všech rodinných příjmů, abyste si i na stáří zachovali životní úroveň.
Vzhledem k poměrně vysoké hypotéce by bylo dobré přemýšlet také o období těsně před důchodem, kdy obvykle poklesne osobní příjem, nemluvě o tom, že v tomto věku také hrozí mnohem větší riziko nezaměstnanosti. Také proto byste měli využít co nejvíce peněz k tomu, abyste poměrně vysokou hypotéku splatili dříve.

4. muž, single (40 let), příjem 45 tisíc měsíčně, v nájmu, stavební spoření 150 tisíc, deposita 200 tisíc

Jako někomu s nadprůměrným příjmem se vám vstup do druhého pilíře vyplatí za předpokladu, že výnos pokryje alespoň inflaci. Dívat byste se tedy měl po agresivnějších fondech. Je však třeba poznamenat, že i při příznivém vývoji bude pozitivní rozdíl v současné hodnotě činit řádově stovky korun.
Do důchodu půjdete v 66 letech se státním důchodem odpovídajícím částce 14 600 korun, a tak vám na zachování životní úrovně ještě zbývá nemálo našetřit. „Bylo by vhodné spořit na penzi alespoň 20 procent z příjmů,“ radí Josef Rajdl. Rozhodně se tedy vyplatí začít alespoň s penzijním připojištěním. „Doporučujeme založení penzijního připojištění s vkladem 300 korun měsíčně a pravidelnou investici do otevřených podílových fondů ve výši 5500 korun. Je nejvyšší čas,“ tvrdí Jan Lener.
Rozhodně byste měl vážně uvažovat o vyřešení otázky bydlení, které by pro vás mělo být prioritou číslo jedna. „Lze očekávat, že náklady na nájemní bydlení porostou výrazněji než na bydlení vlastní, proto je vhodné s těmito rezervami počítat,“ říká Kučera z Partners. Zatím nemáte k dispozici tak velkou částku, abyste si mohl vlastní bydlení dovolit, přesto byste se měl pomalu připravovat na případné zkombinování vašich úspor s hypotečním úvěrem.

5. muž (50 let), konzervativní profil, příjem 27 tisíc měsíčně, úspory 150 tisíc

Se spořením jste začal až ve vyšším věku, proto byste teď měl na zajištění důchodového věku věnovat podstatně větší úsilí. Do penze vám zbývá patnáct let, v tuto chvíli tak pro vás již nemá žádný smysl uvažovat o vstupu do druhého pilíře, pro tento krok se tedy určitě nenechte zlákat.
„Navrhli bychom vstup pouze do třetího pilíře a dále uzavření smlouvy o penzijním připojištění do 30. listopadu, tedy využít výhody garantovaného nezáporného zhodnocení,“ myslí si Jan Macek z AWD. V následujících letech pro vás má smysl také využívat odpočty ze základu daně. „Vhodné tedy je spořit na penzijní připojištění 1500 korun měsíčně,“ říká zase Rajdl.
Tím by vaše spořicí strategie rozhodně neměla končit. Další prostředky můžete vkládat například na spořicí účet, uvažovat můžete i o termínovaných vkladech, zvlášť pokud se v dohledné době zvýší úrokové sazby. Můžete také zkusit štěstí v otevřených podílových fondech, vzhledem ke kratšímu investičnímu horizontu (peníze budete potřebovat poměrně brzy) si však dejte pozor na volbu konzervativnější strategie. Tedy spíše dluhopisové fondy či fondy peněžního trhu.

6. muž (45 let), příjem 33 tisíc měsíčně, spotřebitelské úvěry ve výši 200 tisíc

Chcete-li se vyhnout výraznému propadu životní úrovně v důchodu, priorita je pro vás celkem jasná. Váš úkol číslo jedna je splatit všechny spotřebitelské úvěry. Jejich náklady jsou totiž vyšší, než kolik můžete vydělat na výnosech z vašich případných úspor. Zároveň musíte velmi rychle začít se zajištěním na důchod.
Druhý pilíř by pro vás měl význam jen v případě dynamičtějšího fondu. Už to samotné by znamenalo jisté riziko, nemluvě o tom, co politici mohou v budoucnu s druhým pilířem provést. Vzhledem k tomu, že vám zbývá ještě relativně delší čas (do důchodu dvacet let), budou pro vás tyto hrozby patrně až příliš velké.
„Do důchodu půjde tento muž v 65 letech a bude mu přiznán příjem od státu 13 600 korun. Aby se dostal na stávajících 33 000 měsíčně, doporučujeme založení penzijního připojištění na vklad 300 korun měsíčně a pravidelnou investici do otevřených podílových fondů ve výši 7100 korun měsíčně,“ doporučuje Jan Lener.

7. rodina, muž (48 let), příjem 150 tisíc měsíčně, žena (37 let) na rodičovské dovolené, 3 děti, hypotéka – zbývá splácet 10 let měsíčně 20 tisíc, oba penzijní připojištění (on 1500 + 5000 příspěvek zaměstnavatele, ona 1500 měsíčně), mají společné termínované vklady 300 tisíc

Přestože disponujete nadstandardními příjmy, vaše úspory tomu příliš neodpovídají. V důchodu, do kterého půjdete v 65 letech, vám přitom bude přiznán státní důchod pouhých 20 400 korun, což vzhledem k vašim současným rodinným financím bude razantní propad.
„Tento klient měl na svůj důchod myslet již dříve, v současné době pro něj znamená spoření na důchod zcela zásadní zásah do rodinných financí, jeho příjem však investici umožňuje,“ uklidňuje Jan Lener. Investovat byste měl až 40 procent rodinných příjmů. Otázkou samozřejmě zůstává jakým způsobem.
„Účast ve druhém pilíři lze doporučit, přestože je horizont spoření pouze 17letý. Hrubý příjem se totiž pohybuje výrazně nad celorepublikovým průměrem,“ říká David Kučera z Partners. Vaše penzijní připojištění si rozhodně zachovejte, mimoto byste si ovšem měli dávat stranou až 60 tisíc korun. Ty můžete kromě podílových fondů vložit také do nemovitosti, což zajistí diverzifikaci rizika.

8. žena (33 let), příjem 80 tisíc měsíčně, penzijní připojištění 1500 + 3000 příspěvek zaměstnavatele, hypotéka – zbývá splácet 15 let měsíčně 10 tisíc

Do důchodu máte sice ještě hodně času a máte velmi slušný příjem, přesto je ideální chvíle začít na budoucnost myslet trochu intenzivněji. Především patříte ke skupině obyvatel, které se vyplatí reálně uvažovat o vstupu do druhého pilíře. „Účast ve druhém pilíři lze doporučit nejen vzhledem k věku účastníka ale i k výši jeho hrubého příjmu, která ční vysoko nad celorepublikovým průměrem,“ myslí si Kučera z Partners.
Na penzijní připojištění sice dáváte poměrně velkou částku, přesto byste k zachování životní úrovně měla přihodit ještě něco stranou. Například Jan Lener si myslí, že v tomto případě se hodí dávat do třetího pilíře spíše méně. „Doporučujeme ponechat penzijní připojištění, ale snížit měsíční vklad na 300 korun. Do otevřených podílových fondů byste měla pravidelně investovat 9200 korun měsíčně,“ radí Lener.
Vzhledem k výdajům na bydlení lze také doporučit vytvoření dostatečné rezervy ke splácení hypotéky a mimořádných výdajů, například na spořicí účet.

9. muž (25 let), příjem 30 tisíc měsíčně, OSVČ, 30 tisíc úspory, penzijní připojištění 700 měsíčně

Jste tím, komu finanční poradci říkají středně bonitní klient, ovšem nenechte se tím příliš ukolébat. Vzhledem k vašemu věku si důchod totiž příliš neužijete, odejdete do něj až v 69 letech. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Díky tomu vám stačí spořit poměrně malé částky. Druhý pilíř pro vás jako pro OSVČ není zrovna dvakrát výhodný, pokud se do něj však rozhodnete vstoupit, bude váš důchod činit 12 328 korun státního důchodu a 3835 korun z fondového systému, celkem tedy 16 163 korun. Na dorovnání vaší současné úrovně příjmů tedy budete muset dál spořit do třetího pilíře plus ještě něco navíc.
„Doporučujeme zachovat penzijní připojištění, ovšem se sníženým měsíčním vkladem na 300 korun a k tomu pravidelnou investici do otevřených podílových fondů ve výši 500 korun měsíčně,“ doporučuje Lener.

10. žena (54 let), příjem 17 tisíc měsíčně, vdova, dospělé děti, úspory 50 tisíc

Začít nyní uvažovat nad důchodem už je bohužel trochu pozdě a na zajištění elementární životní úrovně budete potřebovat podstatnou část svých současných příjmů. Do důchodu půjdete ve svých 64 letech, tedy už za deset let. „Pokud si chce během této doby zajistit dostatek finančních prostředků pro zachování současné životní úrovně, doporučujeme založení penzijního připojištění na částku 2000 korun měsíčně a k tomu pravidelně investovat do otevřených podílových fondů,“ říká Josef Rajdl.
„V tomto případě vstup do druhého důchodového pilíře již nelze doporučit,“ upozorňuje Kučera z Partners. Spíše se vyplatí počítat s odpočty ze základu daně. Další úspory mimo zmíněného třetího pilíře byste měla alokovat na spořicí účet či termínovaný vklad.