Století s dobrým koncem

16. dubna 2018, 00:00 - Alexander Grubmayr
16. dubna 2018, 00:00

Obzvláště se těšíme rostoucímu zájmu českých investorů v Rakousku, říká rakouský velvyslanec v Praze Alexander Grubmayr

V roce 2018 slaví Česko a Rakousko své sté výročí jakožto samostatné republiky, což je důvod pro uspořádání celé řady společných aktivit, ale také se na chvíli zastavit a podívat se na věci v širší historické souvislosti.

Začátek nebyl pro obě republiky jednoduchý. Čtyři a půl roku světové války zlomily ekonomickou sílu i přeživší, vznik nového řádu demokratických vlád a mezinárodních smluv potřeboval určitý čas, stejně tak jako vytváření nových hospodářských vztahů po rozpadu společného trhu.

Teprve po další světové válce, která byla ještě likvidačnější a vražednější než ta první, se zničená Evropa s pomocí Ameriky vzchopila k dlouhodobé mírové spolupráci. Přitom mohla navázat na existující myšlenky a hnutí, mimo jiné Panevropské unie Richarda Coudenhoveho-Kalergiho, jehož rodina pochází ze západočeských Poběžovic. Historie evropského sjednocování začala – a úspěšně mohla pokračovat po pádu komunistické diktatury a železné opony v roce 1989. V roce 1995 vstoupilo do EU Rakousko, v roce 2004 pak Česká republika.

Od vstupu do EU Česká republika téměř nepřetržitě dohání ekonomický průměr EU. V současné době dosahuje téměř 90 procent HDP a výrazně přesahuje 80 procent HND na hlavu a očekává se, že tento proces růstu bude dokončen v nadcházejících letech. Česko pak bude patřit k zámožnější části EU a už teď lze často slyšet, že se z čistého příjemce stane čistým plátcem do pokladny Unie. A to by mělo být považováno za pozoruhodný úspěch, kterým skutečně je.

Též naše bilaterální hospodářské vztahy nesmírně těží z evropského sjednocení.

Od roku 2004 se objem vzájemného obchodu více než zdvojnásobil.

Česká republika je třetí nejvýznamnější investiční cílovou zemí pro rakouské společnosti, investiční objem činil v roce 2016 12,6 miliardy eur, což je téměř deset procent všech rakouských investic v zemích EU. Již řadu let je Česká republika nejdůležitějším hospodářským partnerem Rakouska v celé střední a východní Evropě, od roku 2015 je třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem v EU. Obzvláště se těšíme rostoucímu zájmu českých investorů v Rakousku.

Rakousko nabízí českým turistům jak v létě, tak v zimě perfektní podmínky pro přírodní a outdoorové aktivity. Vloni Česká republika s celkovým počtem 865 300 příjezdů a 2 847 500 noclehů obsadila šesté místo ve statistice přenocování a obyvatelé Česka byli největší turistickou skupinou ze zemí střední a východní Evropy.

V minulém roce na podzim 2017 proběhly v obou našich zemích nové volby.

Přesto byla bilaterální výměna návštěv politiků velmi intenzivní. Vyzvednu první oficiální návštěvu nového rakouského prezidenta Van der Bellena u prezidenta Zemana a předsedy vlády Sobotky koncem června, která též zahrnovala vystoupení rakouského prezidenta na Česko-rakouském obchodním fóru.

Velmi významná byla i návštěva ministra dopravy Leichtfrieda u ministra Ťoka, při níž byla podepsána dohoda o připojení rakouské dálnice S10 a české dálnice D3 na státní hranici. Na dálničním spojení Praha–Linec a Vídeň–Brno se nadále pracovalo a byly otevřeny významné úseky. Tématu dopravní infrastruktury se budeme nadále pravidelně věnovat, aktuálně například při návštěvě zemského hejtmana Horního Rakouska v Praze.

Parlamentní volby v Česku i Rakousku spustily výrazné politické změny a vedly k vytvoření nových vlád. S potěšením ale konstatuji, že zájem o pokračování úzké spolupráce je na obou stranách velký. V Rakousku doufáme, že v České republice co nejdříve vznikne vláda, která získá důvěru Poslanecké sněmovny, a těšíme se na pokračování bilaterálních výměnných návštěv.

Zároveň se Rakousko intenzivně připravuje na převzetí předsednictví EU v druhé polovině roku. Jako spravedlivý zprostředkovatel se pokusíme dokončit co nejvíce otevřených legislativních plánů, než bude zvolen nový Evropský parlament na jaře roku 2019. Největšími výzvami budou brexit a víceletý finanční rámec období 2021 až 2027.

Závěrem bych si vám dovolil popřát, vážené čtenářky a čtenáři, inspirativní četbu rakouské přílohy a zejména doporučit rozhovor s novým rakouským ministrem financí Hartwigem Lögerem.

Česká republika je třetí nejvýznamnější investiční cílovou zemí pro rakouské společnosti, investiční objem činil v roce 2016 12,6 miliardy eur.

O autorovi| Alexander Grubmayr, velvyslanec Rakouské republiky v České republice


Čtěte také

Dopravní prostředky jsou klíčovou položkou českého vývozu do Ruska, ilustrační foto

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří česko-ruskou ekonomickou spolupráci

Ačkoli se může zdát, že hodnota českého vývozu do Ruska není příliš vysoká, je pro naši…

před 1 hodinou

 Prostitutky, ilustrační foto

Česko na cestě k legální prostituci: regulace je nejblíž od roku 1989

Na regulaci prostituce stát může vydělat stovky milionů ročně. Šance na její prosazení je…

21. května 2019

 Veba Broumov, ilustrační foto

Věřitelé a soud schválili reorganizaci textilky Veba Broumov, podnik získá Otakar Moťka

Věřitelé a soud schválili reorganizační plán firmy Veba Broumov, která patří k největším…

21. května 2019

 Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové na Václavském náměstí

Počtvrté proti Benešové a Babišovi. Na demonstraci na Václavské náměstí přišlo 50 tisíc lidí

Na pražském Václavském náměstí protestuje proti vládě podle organizátorů asi 50 tisíc…

21. května 2019

Události  Ilustrační foto

Úplná obnova přepravy ropy Družbou potrvá dva měsíce, tvrdí v Bělorusku

Plné obnovení přepravy ropy ruským ropovodem Družba po znečištění suroviny potrvá dva…

21. května 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Co je třeba pro vyřízení prvního občanského průkazu
Nemějte o kvalitní kolo zbytečný strach…
Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
Jak na vyřazení auta z registru vozidel
Auta
DKV radí: neodkládejte registraci na nové české mýto
Nové nákladní pneumatiky Goodyear
Nové plug-in hybridní Audi Q5 slibuje nejvyšší rychlost 239 km/h a spotřebu 2,1 l/100 km
Svět F1 přišel o jednoho ze svých legendárních jezdců. Niki Lauda zemřel
Další neoficiální fotky potvrzují, že facelift Škody Superb žádnou designovou revoluci nepřinese
Hry pro příležitostné hráče