Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Století s dobrým koncem

16. dubna 2018, 00:00 - Alexander Grubmayr
16. dubna 2018, 00:00

Obzvláště se těšíme rostoucímu zájmu českých investorů v Rakousku, říká rakouský velvyslanec v Praze Alexander Grubmayr

V roce 2018 slaví Česko a Rakousko své sté výročí jakožto samostatné republiky, což je důvod pro uspořádání celé řady společných aktivit, ale také se na chvíli zastavit a podívat se na věci v širší historické souvislosti.

Začátek nebyl pro obě republiky jednoduchý. Čtyři a půl roku světové války zlomily ekonomickou sílu i přeživší, vznik nového řádu demokratických vlád a mezinárodních smluv potřeboval určitý čas, stejně tak jako vytváření nových hospodářských vztahů po rozpadu společného trhu.

Teprve po další světové válce, která byla ještě likvidačnější a vražednější než ta první, se zničená Evropa s pomocí Ameriky vzchopila k dlouhodobé mírové spolupráci. Přitom mohla navázat na existující myšlenky a hnutí, mimo jiné Panevropské unie Richarda Coudenhoveho-Kalergiho, jehož rodina pochází ze západočeských Poběžovic. Historie evropského sjednocování začala – a úspěšně mohla pokračovat po pádu komunistické diktatury a železné opony v roce 1989. V roce 1995 vstoupilo do EU Rakousko, v roce 2004 pak Česká republika.

Od vstupu do EU Česká republika téměř nepřetržitě dohání ekonomický průměr EU. V současné době dosahuje téměř 90 procent HDP a výrazně přesahuje 80 procent HND na hlavu a očekává se, že tento proces růstu bude dokončen v nadcházejících letech. Česko pak bude patřit k zámožnější části EU a už teď lze často slyšet, že se z čistého příjemce stane čistým plátcem do pokladny Unie. A to by mělo být považováno za pozoruhodný úspěch, kterým skutečně je.

Též naše bilaterální hospodářské vztahy nesmírně těží z evropského sjednocení.

Od roku 2004 se objem vzájemného obchodu více než zdvojnásobil.

Česká republika je třetí nejvýznamnější investiční cílovou zemí pro rakouské společnosti, investiční objem činil v roce 2016 12,6 miliardy eur, což je téměř deset procent všech rakouských investic v zemích EU. Již řadu let je Česká republika nejdůležitějším hospodářským partnerem Rakouska v celé střední a východní Evropě, od roku 2015 je třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem v EU. Obzvláště se těšíme rostoucímu zájmu českých investorů v Rakousku.

Rakousko nabízí českým turistům jak v létě, tak v zimě perfektní podmínky pro přírodní a outdoorové aktivity. Vloni Česká republika s celkovým počtem 865 300 příjezdů a 2 847 500 noclehů obsadila šesté místo ve statistice přenocování a obyvatelé Česka byli největší turistickou skupinou ze zemí střední a východní Evropy.

V minulém roce na podzim 2017 proběhly v obou našich zemích nové volby.

Přesto byla bilaterální výměna návštěv politiků velmi intenzivní. Vyzvednu první oficiální návštěvu nového rakouského prezidenta Van der Bellena u prezidenta Zemana a předsedy vlády Sobotky koncem června, která též zahrnovala vystoupení rakouského prezidenta na Česko-rakouském obchodním fóru.

Velmi významná byla i návštěva ministra dopravy Leichtfrieda u ministra Ťoka, při níž byla podepsána dohoda o připojení rakouské dálnice S10 a české dálnice D3 na státní hranici. Na dálničním spojení Praha–Linec a Vídeň–Brno se nadále pracovalo a byly otevřeny významné úseky. Tématu dopravní infrastruktury se budeme nadále pravidelně věnovat, aktuálně například při návštěvě zemského hejtmana Horního Rakouska v Praze.

Parlamentní volby v Česku i Rakousku spustily výrazné politické změny a vedly k vytvoření nových vlád. S potěšením ale konstatuji, že zájem o pokračování úzké spolupráce je na obou stranách velký. V Rakousku doufáme, že v České republice co nejdříve vznikne vláda, která získá důvěru Poslanecké sněmovny, a těšíme se na pokračování bilaterálních výměnných návštěv.

Zároveň se Rakousko intenzivně připravuje na převzetí předsednictví EU v druhé polovině roku. Jako spravedlivý zprostředkovatel se pokusíme dokončit co nejvíce otevřených legislativních plánů, než bude zvolen nový Evropský parlament na jaře roku 2019. Největšími výzvami budou brexit a víceletý finanční rámec období 2021 až 2027.

Závěrem bych si vám dovolil popřát, vážené čtenářky a čtenáři, inspirativní četbu rakouské přílohy a zejména doporučit rozhovor s novým rakouským ministrem financí Hartwigem Lögerem.

Česká republika je třetí nejvýznamnější investiční cílovou zemí pro rakouské společnosti, investiční objem činil v roce 2016 12,6 miliardy eur.

O autorovi| Alexander Grubmayr, velvyslanec Rakouské republiky v České republice


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Test: Co víte a nevíte o dni svatého Valentýna
Auta
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s…
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Nvidia měla loni tržby skoro 12 miliard dolarů, GeForce a Tegra teď ale klesly o 45 %
NASA se rozloučila s vesmírným rekordmanem Opportunity
Největšími slídily roku 2018 jsou Facebook, vysavač a politik
Hry pro příležitostné hráče