Štědře dotovaný czexit

10. července, 12:00 - Jan Novotný
10. července, 12:00

Nové hnutí proti EU získává statisíce z neznámých zdrojů. Točí se kolem něj hlavně lidé od Svobodných

Pokud se člověk projede okolo velkých českých měst, musí nabýt dojmu, že czexit je skoro nevyhnutelný. Zemi v posledních týdnech oblepily billboardy s heslem „Rozhodněte“, které propaguje nový plebiscit o setrvání v Evropské unii. Zadavatelem poutačů je nové hnutí Referendum o EU bývalých členů Strany svobodných občanů.

Hnutí založené na začátku dubna jde do říjnových sněmovních voleb s ambiciózním plánem obsadit alespoň několik křesel v dolní komoře parlamentu a nakonec dosáhnout odchodu Česka z Evropské unie. K tomu bude mít letos k dispozici na politického nováčka poměrně slušný rozpočet. Za kampaň plánuje utratit až 30 milionů korun.

Financování nového euroskeptického hnutí je však do značné míry zahaleno tajemstvím.

Dosavadní příjmy dosahují řádově milionů korun. Zhruba tři čtvrtě milionu korun hnutí získalo od spolku Czexit, personálně propojeného s novou politickou silou. Ani jeho financování ovšem není úplně transparentní. Spolek dosud v obchodním rejstříku nezveřejnil žádné hospodářské výsledky. Lidé ve vedení obou sdružení odmítají odtajnit skutečné dárce, kteří už na billboardy přispěli statisíci korun.

„Pokud jde o spolek, bohužel nemohu posloužit. Jde o soukromoprávní subjekt. To myslím zcela vážně, je to mé morální přesvědčení,“ uvedl František Matějka, předseda hnutí aještě do letošního jara místopředseda Strany svobodných občanů. Z té Matějka podle svých slov odešel letos na jaře sám, protože se chtěl soustředit výhradně na vyvolání nového referenda o vystoupení Česka z EU.

Celkový přehled dárců spolku Czexit podle Matějky není možné zveřejnit kvůli neochotě sponzorů. „Bez souhlasu druhé strany to není možné. Na to, aby někdo něco chtěl, musejí být dva,“ vysvětluje Matějka.

Objektivní spolek

Známý je jen jeden z dárců Czexitu, Pavel Chleborád, který je zároveň členem předsednictva hnutí a oficiálně daroval Referendu milion korun. Stal se tak zatím jeho největším sponzorem. „Dohodli jsme se s panem Matějkou na založení spolku Czexit, abychom mohli veřejnost informovat objektivněji,“ tvrdí Chleborád, který se osobně zná s několika současnými a bývalými členy Strany svobodných občanů, ale sám do ní nikdy nevstoupil. Evropská unie se podle něj vyvíjí autoritářským směrem, proto se teď rozhodl politicky angažovat a stal se jedním ze zakladatelů a sponzorů nového hnutí.

Chleborád má za sebou bohatou kariéru v polostátní firmě ČD - Telematika, kam ho vroce 2009 nominoval majoritní vlastník České dráhy. Společnost narychlo opustil v roce 2013. Krátce poté byl vedením zadán forenzní audit, který odhalil vynášení informací o nabídce do více než miliardového tendru na zajištění provozu a správy drážních telekomunikací. Podle zjištění obsažených v auditu od KPMG byl z vynášení informací konkurenci podezříván právě Chleborád. Před čtyřmi lety to zveřejnila redaktorka Jana Klímová, která tehdy pracovala v deníku Dnes.

Člověk jménem Ivo

Tendr nakonec vyhrála konkurenční Telefónica O2, s jejímiž lidmi a subdodavateli se Chleborád opakovaně scházel.

Podle auditu se ale Chleborád v letech 2011 a 2012 stýkal ještě s jednou zajímavou osobou. U Prašné brány si domlouval schůzky „s člověkem jménem Ivo“. „Ivo Rittiga jsem párkrát v životě viděl. Myslím, že většina lidí, kteří působili v určitých kruzích byznysu, se s ním potkávala,“přiznává Chleborád styky s tehdy vlivným lobbistou.

ČD - Telematika sice kvůli vynášení klíčových informací podala trestní oznámení na neznámého pachatele, ale Chleborád nikdy obviněn nebyl. „Policie případ odložila,“ uzavírá nynější člen předsednictva Referenda o EU.

U miliardového tendru z roku 2013 byl ještě další ze zakladatelů spolku Czexit a nového hnutí Referendum o EU Richard Hartmann. Dodnes je ředitelem společnosti TTC Marconi, jedné z tehdejších subdodavatelských firem Telefóniky O2. Hartmann je taktéž bývalým členem Strany svobodných občanů, zastával dokonce funkci předsedy ústeckého krajského sdružení.

Nové hnutí očekává v příštích týdnech čtyři velké dary v celkové hodnotě deset milionů korun. Sponzory opět nechce zveřejnit. Hnutí má nyní zhruba 25 členů a několik desítek přihlášek. „Pečlivě zvažujeme, koho přijmeme, abychom předešli tomu, že nás budou infiltrovat jiné, konkurenční politické strany,“ říká předseda Matějka.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má…
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Technologie
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít