Stavbaři na lovu

30. března 2015, 00:00 - Jan Novotný
30. března 2015, 00:00

Pražští podnikatelé v realitách patřili loni před komunálními volbami k největším sponzorům TOP 09, KDU-ČSL i Babišova hnutí ANO

Některé politické strany s předstihem poskytly týdeníku Euro přehled svých sponzorů a výsledky financování za loňský rok. Z dat lze vyčíst, že obrovský zájem na podobě politiky měli loni před komunálními volbami pražští developeři. Několik z nich darovalo loňskému favoritovi pražských voleb TOP 09 částku, která se v souhrnu blíží třem milionům. Největším sponzorem strany byla loni společnost Karlín Group developera Serge Borensteina. Na úspěch dnes již bývalého pražského lídra TOP 09 Tomáše Hudečka si Borenstein vsadil 600 tisíc. „Mohu potvrdit, že Karlín Group v loňském roce TOP 09 podpořila,“ sdělil stručně Borenstein. Na další dotazy ke své motivaci sponzorovat stranu už neodpověděl.

Borenstein má velmi blízko ke Zdeňku Bakalovi, dlouholetému příteli předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga a také tradičnímu sponzorovi strany. Borensteinova Karlín Group před čtyřmi lety prodala Bakalovi bývalé průmyslové haly v Karlíně, které Bakala v minulých letech přestavěl na sídlo vydavatelství Economia a multifunkční objekt Forum Karlín. Karlín Group s Bakalou spolupracovala na rekonstrukci hal jako manažer projektu.

S Borensteinem a s Bakalou v minulosti spolupracoval i další velký sponzor TOP 09 Jan Dobrovský. Syn exministra obrany a disidenta Luboše Dobrovského, novinář samizdatových Lidových novin, někdejší lobbista a bývalý spoluvlastník Czech Coalu, daroval loni straně půl milionu. Dobrovský je dnes jedním z nejbohatších Čechů, jeho majetek je odhadován na více než čtyři miliardy korun. I on se dnes pohybuje v pražských realitách. Spolu s bývalými partnery z Czech Coalu, Vasilem Bobelou a Petrem Pudilem připravuje v pražských Dejvicích kancelářský projekt The Blox, do něhož se mu podařilo přilákat americký internetový gigant Amazon.

Dobrovský už dříve radil Schwarzenbergovi v prezidentské kampani a pomáhal mu s financováním. „Já si svůj development umím zařídit i bez toho, abych platil politickým stranám. Naše projekty jsou zcela bez vlivu politických rozhodnutí. Kupovali jsme je ve stadiu, kdy nepotřebovaly žádná rozhodnutí politiků ani úřadů,” odmítá Dobrovský jakékoli spojování svého byznysu s darem. Straně prý přispěl čistě kvůli svému přátelství s Karlem Schwarzenbergem. Kromě realit dnes vlastní podíl ve společnosti Renpower, která provozuje několik fotovoltaických elektráren i větrných parků.

Za územní plán Dobrovský ovšem nebyl příliš nadšený, když se dozvěděl, kdo další z pražských developerů ještě TOP 09 přispěl. Jedním z dalších sponzorů je totiž Pražská správa nemovitostí podnikatele Václava Skaly. Schwarzenbergově partaji poslala firma před loňskými volbami 300 tisíc. Skalův bankovní dům, který v 90. letech přišel o licenci, spolykal podle tehdejšího ministra financí Ivana Pilipa státní podporu ve výši tří miliard korun. Skala také spoluzakládal investiční fond Trend. V současnosti žije trvale v Monaku a vlastní nemovitosti po celém světě. V Praze si loni pořídil například Tančící dům a rekonstruuje také secesní Grandhotel Evropa na Václavském náměstí. Skalův syn Maximilian, jednatel Pražské správy nemovitostí, přiznává, že darem chtěla společnost podpořit TOP 09 v přípravě nového územního plánu. „Nám se líbilo, co do té doby dělali s Prahou. Přišlo nám, že to mělo hlavu a patu. Věřili jsme, že pod vedením TOP 09 se konečně dotáhne nový územní plán,” uvedl Maximilian Adam Skala.

Vedení TOP 09 nechce spekulovat o důvodech, proč se tak významná skupina pražských developerů rozhodla stranu sponzorovat. „Nezkoumáme, z jakého oboru jsou dárci. Zajímáme se jen o to, jestli je dárce důvěryhodný, jestli to není jen prázdná skořápka. Jelikož většinou ty sponzory neznám, neumím odhadnout jejich motivaci,“ tvrdí generální sekretář TOP 09 Pavel Severa, který má financování strany na starost. Možné vysvětlení nabízí jeden z dárců Jan Dobrovský. „Možná přispěli proto, aby se změnil současný systém spolupráce developerů s politiky. Vím, že v Praze svého času fungoval nějaký algoritmus, podle

něhož se platily úplatky například za změny územního plánu a tak dále. I proto se měly změnit pražské stavební předpisy, aby tento systém zanikl,“ říká otevřeně Jan Dobrovský. Peníze chybět nebudou Zájem podnikatelů v realitách se však loni neomezil pouze na TOP 09. I konkurenční lidovci mají svého věrného developera. Luděk Sekyra sponzoruje lidovce už od roku 2011, dosud jim věnoval více než čtyři miliony korun. I loni otevřel svou peněženku a KDU-ČSL poslal rovný milion. Sekyra už se ke svému sponzoringu nechce příliš vyjadřovat.

Jeho dřívější vyjádření i spekulace o jeho vlivu na lidoveckou politiku ale vyvolaly uvnitř KDU-ČSL negativní reakce. Zejména u druhého muže strany Mariana Jurečky a jeho zastánců v silném moravském křídle. Sekyra si totiž s Jurečkou vůbec nerozumí a ministr zemědělství se na jeho dary straně dívá jemně řečeno skepticky. Když předseda strany Pavel Bělobrádek se Sekyrou loni v listopadu otevírali Havlovu lavičku u oxfordské univerzity, kterou Sekyra také sponzoruje, Jurečka k tomu poznamenal: „Ještě že tam nesedím.“

Názory Jurečky a Bělobrádka na Sekyrův dlouhodobý sponzoring lidovců se tak diametrálně odlišují. Bělobrádek naopak nevidí žádný problém v penězích od bohatého developera, který se v příštích letech chystá zastavět několik pražských čtvrtí včetně Smíchova, Libně a Žižkova. A připomíná, že Sekyra se stará i o intelektuální zázemí KDU-ČSL, když platí a organizuje stranické konference k různým tématům. „Luděk Sekyra opravdu prokázal zájem o naši politiku, a to i pořádáním mezinárodních konferencí, ale vliv na ni nemá. Pokud nám opět poskytne dar, nemáme důvod ho nepřijmout. Pokud ne, nic se nestane. Nám ty peníze chybět nebudou,“ konstatuje Bělobrádek. Sekyra si ve straně rozumí především s pražskými lidovci – radním pro kulturu Janem Wolfem a ministrem kultury Danielem Hermanem.

Developer posílá své peníze stejně jako většina ostatních sponzorů na běžný účet, který však na rozdíl od účtu transparentního není pod neustálou veřejnou kontrolou. Ten lidovci také využívají, ale většinu darů na něm nevykazují. „Transparentní účet máme, i když to není povinnost,“ říká k tomu Bělobrádek s tím, že se v koalici v rámci nového zákona o financování politických stran připravuje ustanovení, podle kterého by všechny politické strany musely otevřít veškeré své financování na transparentních účtech.

Jedním z největších sponzorů KDU-ČSL v loňském roce byla také společnost EC Kutná Hora. Provozovatel teplárny na biomasu daroval 600 tisíc korun. Vlastník této firmy EC Biowatt se v minulých letech stal předmětem ostrých politických půtek v Kutné Hoře. Před téměř třemi lety podepsala městská společnost KH Tebis s EC Biowattem smlouvu na dodávku tepla. Kvůli této smlouvě byl v roce 2012 tvrdě kritizován starosta Kutné Hory Ivo Šanc (dříve člen ODS a Unie svobody). Kromě toho, že smlouva byla podle kutnohorské opozice pro město nevýhodná, Šanc navíc v 90. letech vlastnil téměř stejnojmennou společnost Biowatt. EC Biowatt dokonce získala na svou kutnohorskou teplárnu v roce 2011 stomilionovou eurodotaci od ministerstva průmyslu. Firmu EC Biowatt spoluvlastní pražský advokát Marek Šimák.

K daru pro KDU-ČSL se nechtěl příliš vyjadřovat. Pouze ho potvrdil a překvapilo ho, že je jedním z největších sponzorů strany. „Sponzoring slušných stran a slušných lidí je mnohem slabší, než jsem si myslel,“ poznamenal Šimák. O 50 tisíc více než EC Kutná Hora darovala lidovcům společnost Inreka Plošiny Servis Jiřího Strnada. V zahraničním zastoupení společnosti působí vrchní ředitel kabinetu ministra zemědělství Mariana Jurečky Vít Doležálek.

I hnutí ANO podpořil v loňském roce významný pražský developer Radim Passer. Babišově straně poslal milion, a stal se tak druhým největším sponzorem hned po chemičce Deza z holdingu Agrofert. Více než 900 tisíc poslal ANO ústecký předseda hnutí Pavel Elias, který před několika lety prodal Babišovi svůj masokombinát Procházka.

Jak už týdeník Euro upozornil na začátku února, největším sponzorem ODS byl loni podle transparentních účtů, které strana využívá, likvidátor problémových podniků, někdejší šéf hokejové Slavie a předseda představenstva O2 areny Richard Benýšek. Jeden milion daroval loni a druhý přidal letos v lednu. Další štědrý dar – 850 tisíc – přišel občanským demokratům od třiaosmdesátiletého důchodce Lubomíra Hromádky, vlastníka pražské Galerie Gema. Téměř půl milionu věnovala občanským demokratům loni na podzim skupina brněnských developerů okolo Moravské stavební, konkrétně Zdeněk Pop, Vladimír Meister a Lubomír Malík.

Kdo sponzoruje politiku

KDU-ČSL

Luděk Sekyra

1 000 000

Inreka Plošiny Servis (Jiří Strnad)

650 000

EC Kutná Hora (Marek Šimák)

600 000

Petr Rybář

595 000

Passerinvest (Radim Passer)

50 000

20 423 073 celkem Kč

TOP 09

Karlín Group (Serge Borenstein)

600 000

Jan Dobrovský

500 000

Kateřina Helclová

500 000

Sanjiv Suri (Zátiší group)

500 000

Ivan Chadima

350 000

Pražská správa nemovitostí (Václav Skala)

300 000

AFI Europe Czech Republic (Ariel Goldstein)

300 000

Daramis

300 000

Madison

300 000

25 883 770 celkem Kč

ANO

Deza

1 331 000

Passerinvest

1 000 000

Petr Vokřál

1 000 000

Richard Mrázek

1 000 000

Pavel Elias

902 043

Jaromír Černý, Eva Černá

900 000

Active Vision SE

544 265

EGT Express CZ

506 233

31 453 670 celkem Kč

ODS

Richard Benýšek

1 000 000

Lubomír Hromádka

850 000

Milouš Kvaček

500 000

Zdeněk Pop, Vladimír Meister, Lubomír Malík

400 000

Stavitelství Blábolil

300 000

21 000 000 přibližně Kč

od května do prosince 2014

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít