Stavaři žehrají, developeři jsou optimisty

22. dubna 2014, 00:00 - Denisa Holajová
22. dubna 2014, 00:00

Nové projekty budou cílit na nejnižší možnou cenu, nahrávají tomu i velmi nízké ceny stavebních prací

Jako neochvějní optimisté vyčnívají šéfové developerských firem z řady skeptiků v nejnovější Kvartální analýze českého stavebnictví. Tu pravidelně zveřejňuje analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s firmou KPMG Česká republika. Nově do výzkumu zahrnula i developery a také projektanty.

Šéfové deseti z top 15 největších developerských společností předpovídají, že nabídka na pražském rezidenčním trhu by letos měla vzrůst v průměru o 7,4 procenta a v následujícím roce 2015 o dalších 5,5 procenta.

Poptávka by podle nich měla rovněž stoupat, ale pozvolněji než nabídka. V roce 2014 očekávají zvýšení poptávky v průměru o 3,6 procenta, příští rok o dalších 3,1 procenta. „Nejde o nerealistické představy o rychlém růstu, ale spíše o reflexi stavu, kdy kombinace nízkých úrokových sazeb a očekávaného hospodářského oživení vytvářejí příznivé podmínky pro rezidenční development,“ uvedl partner tuzemské pobočky KPMG Pavel Kliment.

Pozitivní trend v projekci i ve výstavbě bytových domů potvrzuje provozní ředitel firmy Schindler CZ Vladimír Steiner: „Naši obchodní partneři opět otevřeli řadu,zazimovaných‘ projektů. Oproti předchozím rokům se dokonce stále častěji objevuje požadavek na zkrácenou realizaci dodávky našich výtahů. Oživení vnímám i v komerčním sektoru. Jedním ze zásadních motivů v rozhodnutí developerů, proč stavět nyní, může být aktuální ekonomická výhodnost.

Vlivem hubených minulých let dnes pořizují nadstandard za nebývalých podmínek, a to nejen v naší branži.“ Optimalizace a investice Výstavba nových projektů bude podle developerů směřovat zejména k co nejnižší celkové ceně bytů. Cestou bude zejména optimalizace a efektivní využití prostoru. Průměrná cena za metr čtvereční by přesto mohla stagnovat nebo nepatrně růst. Dále pak trend spěje k bytům s lepší občanskou vybaveností, případně k vícepokojovým bytům, avšak bez nárůstu metrů čtverečních na jednotku.

Naopak developeři nepředpokládají, že profilace nových rezidenčních projektů bude směřovat k vyšší užitné hodnotě, například nízkoenergetickému bydlení. Jeho nevýrazné prodeje jsou způsobeny hlavně vyššími vstupními náklady a také delší návratností investice. Z rozhovorů s developery dále vyplynulo, že část poptávky po bytech má čistě investiční charakter. Podle osmi z deseti ředitelů se ale jedná o méně než čtvrtinu celkového objemu. „Před deseti lety jsme hledali každou volnou kapacitu kvalitních stavebních společností, téměř jakákoli cena byla rozumná. Po ochlazení v roce 2008 jsme pozornost zaměřili na solidní bankovní financování, které se stalo jakousi pojistkou pro klienty nervózně sondující trh. Současnou výzvou je správná segmentace naší produkce mezi cenou taženým masovým trhem a kvalitou tlačeným trhem klientely s nadprůměrným příjmem,“ říká generální ředitel developerské společnosti Finep Tomáš Pardubický. Přísnější dohled Kvalita stavebních prací se podle čtyř z deseti developerských firem nezhoršila, narostla ale potřeba intenzivnějšího dohledu. Pět firem z deseti dokonce uvádí zlepšení v souvislosti s větší snahou stavebních firem o udržení zakázek. Zhoršení kvality stavebních prací zaznamenala jen jedna z deseti developerských společností.

Krize nicméně přinesla komplikace, se kterými se trh dřív nepotýkal. Jedním z nových problémů je kvalita projektové dokumentace a z toho plynoucí diskuse mezi stavební firmou a investorem v průběhu výstavby. „Projektová dokumentace je dlouhodobě na velmi špatné úrovni. Investoři si stále neuvědomují, že čím lepší, propracovanější, a tím pádem i nákladnější projektovou dokumentaci pořídí, tím přesnější budou mít zadání své vize, a ve finále tak vytvoří skvělý produkt za přiměřenou cenu,“ upozorňuje majitel developerské firmy Trigema Marcel Soural.

Podíl realizovaných zakázek z hlediska jejich objemu, u nichž bylo třeba projektovou dokumentaci v průběhu stavby měnit kvůli nedostatečné kvalitě, loni činil v průměru 36 procent. Zkušenosti se špatnou kvalitou projektové dokumentace potvrdilo rovněž 36 procent stavebních společností. „Stav projektové dokumentace odpovídá kvalitě projekčních kanceláří a ceně, za kterou tuto práci realizují. Dokud bude trh pokřiven dumpingovými cenami, budeme se potýkat i s nekvalitou jakéhokoli produktu,“ konstatoval člen představenstva společnosti PSJ Ivo Štric.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít