Status: nežádoucí

28. května, 00:00 - Ondřej Stratilík
28. května, 00:00

Vrcholný spisovatel a obdivovatel Prahy i českých kolegů. To byl Philip Roth

Během několika návštěv normalizovaného Československa 70. let se spřátelil se spisovateli Ivanem Klímou, Ludvíkem Vaculíkem či Milanem Kunderou, poznal třeba i nynějšího rabína Karola Sidona.

„Získal jsem vté době mnoho českých, později exilových přátel, přejedl se v mnoha českých restauracích a prožili jsme spolu mnoho zajímavého,“ vyprávěl americký spisovatel Philip Roth (19. března 1933 -22. května 2018). Brzy si ale vyzkoušel, že návštěvníci z imperialistického Západu nebudou v socialistické zemi zavádět nové pořádky. Jeho pravidelným každoročním týdenním cestám byl rychle konec. V roce 1977 mu dal československý režim razítko „nežádoucí“, a do Prahy se tak směl opět podívat až po listopadové revoluci.

„Měl jsem za to, že se v nich skrývá mnoho talentu a nikdo o něm neví, že by každému prospělo, kdyby se ty knížky vydaly, už kvůli jisté ochraně, kterou by to mohlo přinést všem těm, kdo žili vydáni napospas vládnímu aparátu a policii,“ vysvětluje svůj vztah k československým spisovatelům v televizním rozhovoru z roku 2011, který do češtiny přeložil Denis Molčanov.

A tak za Rothovy pomoci vycházely v nakladatelství Penguin Books knihy v řadě „Writers from The Other Europe“, kde se američtí čtenáři mohli seznámit s prací československých a dalších východoevropských autorů.

Aby nedošlo k mýlce. Kromě velkého zastánce československých spisovatelů a obdivovatele Prahy byl Philip Roth především romanopiscem světové úrovně, který obdržel řadu důležitých cen. Kromě jediné - Nobelovy ceny se během svého života nedočkal. Na jeho policích tak měla nejčestnější místo mezinárodní Man Bookerova cena z roku 2011.

Roth se narodil v americkém Newarku do židovské rodiny, jejíž kořeny sahaly do Haliče. Po absolvování střední školy zamířil na univerzity, jeho poslední štací byl Princeton a Pensylvánská univerzita, kde až do půlky 90. let přednášel tvůrčí psaní. „Na školu jsem šel s tím, že budu studovat právo, a také jsem pro to všechno dělal. Zapsal jsem se na přednášky z ústavní historie, politických věd, jenže pak jsem objevil literaturu a ta mě prostě dostala,“ vzpomínal Roth na svá vysokoškolská léta. Jeho první knížkou byl v roce 1959 Goodbye, Columbus. V jeho biografiích bývá za jeho nejproslulejší romány označován Portnoyův komplex z roku 1969 či jednadvacet let stará Americká idyla.

Philip Roth zemřel minulé úterý, podle jeho agenta na zástavu srdce.

Na školu jsem šel s tím, že budu studovat právo, a také jsem pro to všechno dělal. Zapsal jsem se na přednášky z ústavní historie, politických věd, jenže pak jsem objevil literaturu a ta mě prostě dostala.

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Test: která navigace do auta je ta nejlepší
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Auta
Nejprodávanější automobilové značky na světě: Vede Toyota,…
Modernizace pro UAZ Profi
VW chce překonat Porsche na Nürburgringu. Využije k tomu elektrický speciál z Pikes Peak
Rekordní Bloodhound SSC, který zatím své schopnosti nepředvedl, je na prodej za pakatel
McLaren 720S Spider: Do prodeje míří extrémně rychlý roadster. Stojí sedm milionů
Technologie
První kolo WiFi4EU ukončeno. Víme, které české obce dostanou dotace na internet
Nvidia brzo vydá grafiku GeForce RTX 2060, bude mít GPU s 1920 stream procesory
Špičkový držák dvou monitorů Stell SOS 2020 (recenze)
Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web [komentář]
Google+ opět děravý. Google síť nakonec ukončí o čtyři měsíce dříve
Hry pro příležitostné hráče