Stát státu - Euro.cz

Přihlášení

Stát státu

, Vadim Fojtík,
Stát  státu
Zdroj: Euro.cz

Osinek

PRAHA (foj) – Státní společnost Osinek začíná hradit své dluhy vůči České konsolidační agentuře. Do konce loňského roku splatila dceřiná firma Fondu národního majetku – Osinek – státní agentuře prvních sedmdesát milionů korun. „Jde o první splátku peněz, jež Osinek čerpal z úvěrového rámce a které sloužily k financování strojírenských kontraktů holdingu Vítkovice,“ sdělil týdeníku EURO generální ředitel společnosti Jiří Staněk.
Stát tak postupem času dostane zpět vše, co v posledních třech letech vložil do takzvané tollingové činnosti Osinku ve strojírenství. Společnost od dubna 2000 zajišťuje nákup surovin a prodej hotových výrobků pro hutní Vítkovice Steel a od července téhož roku pro strojírenskou část holdingu Vítkovice.
Další splátky pro agenturu budou následovat v předem dohodnutém režimu projektu podle dokončení tollingového financování Vítkovic. Celkem musí Osinek uhradit zhruba 630 milionů.
Dceřiná firma FNM dosud financovala strojírenské kontrakty Vítkovic přesahující hodnotu čtyř miliard korun. Průměrně dosahovala používaná částka 600 milionů a nyní na stejném principu běží ve Vítkovicích šedesát kontraktů. Osinek navíc financoval produkci hutních výrobků ve firmě Vítkovice Steel za více než 31 miliard.
Osinek v rámci tollingu nakupuje na svůj účet základní suroviny, materiály a energie pro uvedené společnosti. Výrobní firmy pak za zpracovatelskou odměnu produkují hotové zboží. Peníze, za něž se výrobky prodají, putují zpět na účet Osinku.
Staněk v prohlášení tvrdí, že kvůli tollingu se podařilo v letech 2000 až 2003 stabilizovat situaci a vytvořit podmínky pro úspěšný proces vyrovnání s věřiteli ve firmě Vítkovice. To umožnilo i následný prodej do rukou privátního vlastníka. Společnost Vítkovice Steel, doposud ovládaná státem, za loňský rok očekává zisk ve výši zhruba čtvrt miliardy korun.

Diskuze