Stát se tak Ronaldem

16. března 2015, 00:00 - Michal Půr
16. března 2015, 00:00

Cesta do velkého fotbalového světa nevede jen přes nejlepší české kluby a nutně nemusí zruinovat rodinnou pokladnu

Když bylo asi největší nynější naději českého fotbalu Václavu Černému 13 let, dostal ten největší narozeninový dárek, jaký si může kluk v jeho věku přát – stáž v elitním klubu anglické Premier League, v Chelsea. O Černého se už od jeho žákovských let přetahovaly kluby Manchester United, Arsenal, Bayern Mnichov a sportovní ředitel Juventusu Turín Pavel Nedvěd se za ním dokonce osobně vypravil do Česka, aby jej nalákal do Itálie. Nakonec ovšem zvítězila jeho náklonnost k nizozemskému útočnému fotbalu a zakotvil v Ajaxu Amsterdam. V klubu s jedním z nejpropracovanějších systémů výchovy mládeže na světě.

„Velké kluby posílají po celé Evropě skauty, kteří mají na starost jednotlivé regiony. Rozkřiklo se, že tu běhají šikovní kluci. Váša pak začal jezdit na stáže. Poprvé jsme byli v Chelsea v roce 2011. V jeho případě bylo skvělé, že všechny kluby, kde jsme byli, kryly veškeré náklady,“ říká Václav Černý starší, otec pravděpodobné budoucí hvězdy českého fotbalu, který je zároveň trenérem české fotbalové reprezentace do osmnácti let.

Rodič-fotbalista pomáhá Skutečnost, že otec největšího fotbalového talentu v zemi byl aktivním fotbalistou a je špičkovým trenérem, samozřejmě sehrála v kariéře Václava Černého mladšího významnou roli. Nyní sedmnáctiletý mladík je ale zároveň důkazem, že cesta do velkého fotbalového světa nevede jen přes nejlepší české kluby a nutně nemusí zruinovat rodinnou pokladnu. Černý odešel do Ajaxu z Příbrami, nikoli ze Sparty, Slavie či Plzně, přestože o něj například Sparta opakovaně projevovala zájem.

„Sportovní škola v Příbrami, kam Vašek přešel, funguje skvěle a je to vzor pro všechny školy. Nebyl důvod, proč bych pro něj měl hledat něco lepšího. Hrál navíc ve výborném mužstvu.

Ročník 1996 vedl trenér, který fotbal miluje a pro kluky dělal první a poslední. Podařilo se mu z okolí sehnat velmi talentované hráče,“ vypočítává Černý st. důvody synova úspěchu.

Podle něj se fotbal ve srovnání s jinými sporty stále drží jako ten „lidový“. Teplákové soupravy nosí každé dítě a jedinou větší investici tak představují kopačky, které by měly být co nejkvalitnější. Ani ty nejlepší vás ovšem nepřijdou na více než tři tisíce korun. „Když jsou začleněni do klubu, tak jsou tam samozřejmě příspěvky, soustředění. V drtivém případě dětské kluby podporované nejsou a je to otázka rodičů, na čem se dohodnou.

U přípravky je to od 500 do tisíce korun měsíčně. Pak je to různé. V některých klubech se poplatky s přibývajícím věkem zvyšují, v jiných snižují,“ dodává trenér reprezentační osmnáctky.

Fotbal má proti většině ostatních sportů i další nespornou výhodu. Nabízí uplatnění různým somatotypům, a pokud jde o talent, klíčová je koordinace oko–noha či oko–ruka v případě brankářů. „Pro fotbal nejsou fyzické parametry limitující. Fotbal je pro takovou škálu somatotypů, že jestli je hráč malý, nebo urostlý, nehraje velkou roli. Limitující je koordinace pohybu, jak je člověk schopný zvládnout sám sebe. A důležitá je rychlost. Fotbal je hra sprinterů s vynikající technikou. To se pozná v pubertě. Jsou samozřejmě kluci, kteří rychlí nebudou, ale mají vynikající techniku.

Pro fotbal se hledá zejména zapojení do hry, zápal a fotbalové myšlení,“ říká Černý, který má s tréninkem mladých fotbalistů značné zkušenosti.

Hlavně nehlavičkuj Stejně jako pohybová koordinace je důležitý charakter dětí. „Úmrtnost“ talentů je zejména v posledních letech značná, protože existují lákadla, která předchozí generace neznaly. Rodiče navíc často trpí přehnaným ochranitelským komplexem, který podle Černého stojí i za vzestupem florbalu v Česku. V hale při minimu kontaktů nehrozí zranění a s hokejkou v ruce není třeba ani bruslit.

„Ubývá hráčů. Nyní převažuje procento těch, kteří ho hrají rádi, ale nemají takový talent. Nicméně jsou ochotní udělat daleko víc.

Proto i náš fotbal nevypadá tak líbivě a není tak kreativní. Nemáme tolik hráčů, po nichž touží zahraniční kluby. Máme víc dříčů a hráči typu Rosického nám ubývají,“ dodává.

Pokud ovšem děti všemi nástrahami fotbalu projdou, odměna je značná, a navíc přichází poměrně brzy. Václav Černý mladší, jehož vzorem je Cristiano Ronaldo, má v Ajaxu profesionální smlouvu, která mu zaručuje příjmy srovnatelné s hráči A týmu, přestože jeho otec nechce částku, kterou dostává, prozradit. „Výplata nebyla vůbec téma (při odchodu do zahraničí). To, co bere, je v Česku vždy nadstandard,“ uzavírá.

od 800 do 3000 Kč stojí kopačky pro děti, pro dorost až 5000 Kč 500 až 3000 Kč stojí sálové boty 300 až 2000 Kč stojí chrániče 1000 až 4000 Kč stojí brankářské rukavice 300 Kč stojí fotbalový míč, 6500 Kč za speciální edice soutěžních míčů od 100 do 500 Kč měsíčně se pohybují ceny kurzovného v přípravce 500 Kč stojí hodina v soukromé fotbalové škole – mohou doplnit trénink v klubech

O autorovi| Michal Půr, pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít