stát jako firmu

29. dubna 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
29. dubna 2013, 00:00

Šéf vítkovického holdingu Jan Světlík a ředitelka firmy Abydos Olga Kupec se stali manažery roku 2012. Účastníci soutěže vyzvali vládu ke změnám

Jubilejní 20. ročník soutěže Manažer roku 2012 vynesl ocenění ostravskému vizionáři, generálnímu řediteli a předsedovi představenstva Vítkovice Holding Janu Světlíkovi. Vzešel z 86 finalistů, mezi nimiž bylo jen 12 žen. Manažerkou roku 2012 se stala Olga Kupec, ředitelka a majitelka společnosti Abydos.

„Nevěřím, že dobrý manažer dokáže dnes řídit mlékárnu a zítra kovárnu. Znalost oboru je klíčová, pak už stačí jen pracovat a nekrást,“ uvedl Světlík při nedávném manažerském auditu, kterým prochází přímo na pracovišti každý z finalistů soutěže.

Jeho slova předznamenala celý leitmotiv „manažerského dne“, který probíhal na pražském Žofíně. Zvlášť když se jako metafora použijí na obsazování ministerských křesel ve vládě, kde není nezvyklé, že se jedno jméno objevuje v různých časech v čele několika resortů. Personální změny jsou ostatně jedním z opatření, za něž si vláda v průzkumu mezi finalisty vysloužila z 90 procent negativní hodnocení. Zástupcům byznysu vadí i zvyšující se administrativní zátěž, neprůhledná grantová politika, nestabilita právního prostředí a chybějící dlouhodobá hospodářská koncepce státu.

Miliardový manažer Dlouhodobá koncepce ale nechybí oceněnému Janu Světlíkovi, i když se kapitalistou stal podle vlastních slov proti své vůli. Původně nastoupil do Vítkovických železáren a strojíren jako kovář-lisař a postupný přerod ve velkotovárníka u něj nastal, když v roce 1999 koupil vítkovickou Lahvárnu, stal se jejím generálním ředitelem a předsedou představenstva. Stejné pozice už deset let zastává v akciové společnosti Vítkovice Holding, pod nímž se znovu sešla většina dceřiných společností dřívějšího kolosu. Firma s 20miliardovým obratem vyváží 50 procent své produkce.

„Mým vzorem je někdejší vítkovický ředitel Paul Kupelwieser, jmenovaný na ředitelský post v roce 1876. Dokázal z Vítkovic vybudovat špičkovou fabriku. Byl vizionářem a Vítkovice neuvěřitelně posílil,“ přibližuje Světlík svůj manažerský ideál.

Právě k němu bývá občas přirovnáván. Nejenže do rozvoje byznysu investoval i v době krize, ale zároveň stojí i za revitalizací bývalé průmyslové zóny Dolní oblast Vítkovice, která po ukončení železné výroby chátrala. Celková investice do projektu se pohybuje okolo dvou miliard korun, zhruba 1,1 miliardy jdou z prostředků EU a České republiky, zbytek jsou investice strojírenských Vítkovic. Prozatím v areálu funguje naučná stezka, multifunkční aula, interaktivní muzeum a Landek Park, kde je možné i sfárat do dolů. Jen během loňského roku atrakci navštívilo 533 tisíc lidí.

Těžká rozhodnutí Manažerka roku Olga Kupec funguje v o něco skromnějších podmínkách. Přece jen výkony její firmy Abydos se podle posledních údajů v obchodním rejstříku pohybují okolo sta milionů korun ročně. Její závod je v podstatě mezičlánkem výrobního cyklu mezi slévárnami a odběrateli hlavně v autoprůmyslu, pro který zpracovává a kontroluje hrubé odlitky. Podnik v Karlovarském kraji budovala ve spolupráci s německými podnikateli 13 let, aby se loni stala i jeho majitelkou. Tento krok řadí mezi svá nejtěžší rozhodnutí poslední doby.

„Roli manažerskou jsem rozšířila o roli majitele v období, kdy v EU kulminovala finanční krize. Na koupi obchodních podílů padla část mých úspor a byla nutná i angažovanost banky. Mé rozhodnutí ale zajistilo podniku kontinuitu a více než 170 zaměstnancům pracovní místa,“ uvedla k tomu Olga Kupec. S takovým přístupem šéfové není divu, že její společnost získala v roce 2010 druhou cenu v celostátní konkurenci soutěže Zaměstnavatel roku.

Více ocenění má na svém kontě i Jaroslav Klíma ze společnosti Tescan, který v aktuální soutěži získal titul Vynikající manažer střední firmy. Kromě toho je výrobce elektronových mikroskopů dvojnásobným Podnikatelem roku Jihomoravského kraje a Technologickým podnikatelem roku 2011.

Vynikajícím manažerem malé firmy se letos stal jednatel a předseda představenstva DC Vision Libor Witassek. Sedmadvacetiletý Petr Blažek, který je ředitelem a místopředsedou představenstva výrobního družstva Dřevojas, zase získal ocenění Mladý manažerský talent.

Do Síně slávy pak vyhlašovatelé soutěže – Svaz průmyslu a dopravy ČR, Česká manažerská asociace a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR – uvedli manažerské matadory Rudolfa Černého, Vladimíra Feixe a Jana Wiesnera.

Výzva vládě I když by to tak možná vypadalo, předáváním cen manažeři z celé republiky na Žofíně nestrávili celý den. Součástí akce byl i blok konferencí věnovaný výzvám českého byznysu. Ty jsou podle řečníků hlubší, než se na první pohled zdá. „Svět neprochází cyklickou krizí, ale masivní společensko-ekonomickou transformací,“ prohlásil Pavel Kafka, předseda České manažerské asociace.

Čeští manažeři mají podle Kafky výhodu v tom, že mezi jejich přednosti patří flexibilita. Ta ale, pokud opomeneme pružné střídání na ministerských postech nebo změny poŘiďme litické rétoriky, chybí státní správě. I proto připravili finalisté a pořadatelé soutěže apel adresovaný politikům nazvaný Zahajme celonárodní odbornou debatu, prosaďme kvalitu managementu soukromé sféry i do státní správy. Vyjadřují v něm silné znepokojení nad tím, že politické reprezentace nejsou schopny se dohodnout na jednotném postupu napříč politickým spektrem a společně nastartovat dlouhodobé ekonomické změny. Pro nápravu současného stavu podle nich chybějí dlouhodobější vize a hodnoty, které by byly vodítkem při rozhodování o důležitých parametrech podmínek podnikání.

Do státní správy se pak opřel i prezident Miloš Zeman, který se zúčastnil slavnostního vyhlášení ocenění a příští rok navrhl cenu pro antimanažery. „Myslím, že příkladů by se našlo dost. Opencard, sKarta, elektronická zdravotní knížka nebo projekt, kde čeština nachází oba své významy, tedy tunel Blanka. Obávám se, že většina těchto antimanažerů by pocházela právě z veřejné sféry, nikoli ze soukromé,“ podotkl prezident.

Stěžejním problémem, který si ale podle manažerů říká o vyřešení, je stav českého školství. To nevychovává dostatek technicky zdatných zaměstnanců, které česká ekonomika zaměřená na průmysl potřebuje. Kde by se Česko mohlo inspirovat, představuje příklad Finska. Tam se na vzdělání velkou měrou podílejí i samotné firmy a model vzdělávání podporují i tamní úřady. „Studenti jsou pak na trhu práce nejen konkurenceschopní, ale mají i inovativní nápady a chuť pustit se do vlastního podnikání,“ uvedla výhody finského přístupu Tuija Hirvikoski, ředitelka Laurea University of Applied Sciences.

Mediálními partnery Manažera roku 2012 jsou týdeník Euro a deník Mladá fronta E15. l

TOP 10 českých manažerů

Desítka nejlépe hodnocených manažerů roku 2012

podle Svazu průmyslu a dopravy ČR, české manažerské asociace

a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR

Pořadí Jméno Firma

1 Jan Světlík Vítkovice Holding, a. s.

2 Karel Rais Vysoké učení technické v Brně

3 Olga Kupec Abydos, s. r. o.

4 Jan Rýdl TOS Varnsdorf, a. s.

5 Jaroslav Besperát Česká podnikatelská pojišťovna, a. s.

6 Jaromír Hájek LeasePlan Česká republika, s. r. o.

7 Věra Palkovská Město Třinec

8 Václav Škeřík Farmtec, a. s.

9 Jiří Rosenfeld Slovácké strojírny, a. s.

10 Jaroslav Klíma Tescan, a. s.

Zdroj: Česká manažerské asociace

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít