Starý dobrý Plzenec (IV) - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Starý dobrý Plzenec (IV)

, Milan Ballík,
Starý dobrý Plzenec (IV)
Zdroj: Euro.cz

Sauvignon Blanc 2006 pozdní sběr, vinařství Pavlov

Zařadit mezi členy staroplzeneckého uskupení Bohemia Sekt také vinařství Pavlov byl šťastný krok. Nevelký podnik, ležící přímo na svahu pálavských strání, patří právě díky poloze mezi špičkovými vinicemi k nejvyhledávanějším. Za nedlouhou dobu svého spolužití se společností Bohemia Sekt stanula vína z Pavlova na nejvyšší příčce žebříčku kvality v portfoliu tichých vín. Vybrané partie nejlepších hroznů v jakostních stupních společně s vnímavým přístupem sklepmistrů, výrazný otisk terroiru a v neposlední řadě dlouholeté zkušenosti, to vše se v Pavlově propojilo. Výsledkem je řada vín, která jsou ozdobou vinoték. Zvláště v podnicích vyšší gastronomie, pro něž jsou především určena.
Díky již zmíněným vlastnostem vinic Pálavy pracují pavlovští většinou s víny v kategoriích výběr z hroznů a bobulový výběr. Vysoká vyzrálost dává konečnému produktu opulentní výraz, příjemné ladění s mazlivou, uměřenou stopou cukru. Nejde o vína, která by nás dokázala doprovázet celý dlouhý večer, spíše nám poskytují mimořádný zážitek. A to hlavně v dobře trefeném spojení se stejně kvalitními pokrmy. Tehdy se jejich vlastnosti umocní a vynikne jedinečnost.
Pavlovská vína se stávají vlajkovou lodí uskupení Bohemia Sekt. Protože však jejich produkce není nijak veliká, nebývá snadné se s nimi setkat.
Sauvignon Blanc 2006 pozdní sběr, vinařství Pavlov. Prvním kontaktem s vínem je zlatavá barva střední intenzity a jiskřivá čirost. Ač „pouhý“ pozdní sběr – jeden ze dvou v sortimentní řadě -, nabízí mocnou kytku charakterizovanou plnou nazrálostí. Ta jako by potlačovala valéry vůně pro sauvignon typické. Trávy pálavských luk nejsou nijak výrazné, spíše se prosazuje „jižní“ projev vína, což jsou vstupy světlých peckovin. Ústa téměř zahltí bohatý výraz, který víno předestře. Opět vládne široký hlavní tah hroznovitosti, podpořený kyselinami a noblesně dotažený lehýnkou přítomností hořčinek. Vykroužený, dlouhý a příjemný závěr je uhlazen partem jemné nasládlosti. Výsledným dojmem je pocit velepříjemného, velkého, dobře pitelného vína. Tomuto cíli bylo však obětováno něco z odrůdového charakteru, ubyla čárka živé svěžesti a ryzí odrůdový charakter se zpola kamsi schoval. Nicméně tento sauvignon vždy poskytne hřejivý prožitek z velkého, přívětivě laděného doušku.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze