Starý dobrý Plzenec (II) - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Starý dobrý Plzenec (II)

, Milan Ballík,
Starý dobrý Plzenec (II)
Zdroj: Euro.cz

Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr, polosuché – Sommelier Club, Víno Mikulov

Největší z dceřiných společností uskupení Bohemia Sekt je Víno Mikulov. Obr s kapacitou okolo patnácti milionů lahví ročně stál dlouho jen před vraty elitních vinařských producentů. Doba stanovala za prioritu produkce kvantitu, kvalita se ani tolik nežádala. Po vstupu Vína Mikulov do uskupení se to změnilo a Mikulovští se zaměřili na kvalitu. Kvalitní vína se začala v portfoliu Mikulova objevovat vedle populárních „motýlů“ a řady vín známkových a stolních. Tyto snahy vyústily v současné dvě řady, určené vyšší a vysoké gastronomii – Sommelier Club a Chateau Mikulov. Vzhledem k tomu, jaké podmínky pro pěstování révy skýtají svahy Pálavy a jejího okolí, zaměřili se pěstitelé na nejvyšší možnou jakost hroznů, určených pro vína z obou jmenovaných edicí. Spojení špičkové suroviny, ultramoderních technologií, dokonalé hygieny všech provozů a vnímavého přístupu ke školení vín, založeného na tradici mikulovských vinařů, přináší ovoce. Etikety sérií Sommelier Club a Chateau Mikulov se stále častěji objevují na lístcích nadstandardních restaurací a začínají bodovat v domácích i zahraničních soutěžích.
Všechny odrůdy jsou zpracovávány s mimořádnou péčí a vína dosahují vysokých jakostí. Některý rok se však podaří vyškolit něco opravdu jedinečného. V současné nabídce edice Sommelier Club je to sorta ne tak vyhledávaná, někdy možná podceňovaná, která však umí dát vskutku báječný doušek.
Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr, polosuché – Sommelier Club, Víno Mikulov. Zlatožlutá barva v odstínu pálavského slunce a brilantní jiskra, takové znamení nám víno posílá napohled. V nose se rozvíjí nebývale bohatá, intenzivní kytka. Ovocitý nástup světlých peckovin je po chvilce zmnožen o medové, lehýnce nasládlé vstupy a vzápětí stíhán stopovým podkladem alkoholu. Celek „nosu“ vyznívá líbivě a lákavě. V ústech gradují ovocité valéry, podložené uměřeným partem kyselinek, což dohromady vytváří příjemnou harmonii. Závěrečný dojem je nepatrně zrůzněn nástupem étericky se projevivšího akordu hořčiny, která však je v samém konci zpětně přehrána ovocem. Celý závěr je překryt deštníkem patrné, nikoliv však výrazně opanující, medově mazlivé nasládlosti. Plné, zakulacené tělo doznívá v překvapivý závěr, víno má noblesní, dlouhý a hladivý doběh.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze