Stařec a Peru

20. června 2016, 00:00 - Tomáš Nídr
20. června 2016, 00:00

Ekonom Pedro Pablo Kuczynski v prezidentských volbách těsně porazil dceru bývalého diktátora Keiko Fujimoriovou

Sedmasedmdesátiletý Pedro Pablo Kuczynski v boji o úřad peruánského prezidenta připomínal Karla Schwarzenberga. A to nejen cizím příjmením a vysokým věkem, ve kterém se pustil do zápasu o nejvyšší státní funkci. Stejně jako kníže“ patří ke globální elitě, většinu života strávil mimo vlast, má za manželku cizinku, jeho oporou je intelektuální kavárna“ v metropoli a v zádech cítí neformální podporu médií.

Jejich rétorický projev není nejlepší (i když Kuczynskému je bez obtíží rozumět), což oba kompenzují tím, že si ze sebe umějí udělat legraci. Zatímco Schwarzenberg šel do voleb s pankáčským čírem, jeho peruánská obdoba si za maskota zvolila infantilní morče a prezentovala se pod iniciály PPK tak důsledně, že kvůli nim porušila pravidla španělského pravopisu. Svoji stranu založenou kvůli prezidentské kampani totiž nazval Peruanos Por el Kambio (tedy Peruánci pro změnu), jenže poslední slovo by mělo mít na začátku C.

Ale od Karla Swarzenberga odlišuje PPK jedna zásadní věc: on volby na počátku června OE byš velice těsně OE vyhrál.

Žádný podvod, ale bláznivá komedie

PPK je prezidentem, který se svým středovým a nekonfrontačním programem Peruáncům zbyl,“ charakterizuje ho ve své kanceláři politoložka z Pacifické univerzity Paula Muňozová Chirinosová.

O pročištění pole kandidátů se postaral Národní volební úřad, který dohlíží na dodržování pravidel v průběhu kampaně.

Nejkontroverzněji vyloučil jen měsíc před prvním kolem voleb kvůli byrokratické chybě miláčka sociálních sítí Julia Guzmána, jenž se ve svém PR inspiroval Barackem Obamou a byl v té době v průzkumech pevně usazen na druhém místě. Proto se také všeobecně mluvilo o volebním podvodu, jen se lidé nemohli shodnout, v čí prospěch byl učiněn. Není za tím žádná konspirace,“ je přesvědčená Muňozová Chirinosová.

Guzmánovo vyloučení posunulo na druhé postupové místo PPK, ale necharismatický muž měl co dělat, aby ho udržel. Přízeň, která v Peru ignoruje ideologie a programy, se od spíše pravicového Guzmána přelila k mladé levicové antropoložce a poslankyni Verónice Mendozové, která díky své znalosti kečuánštiny získávala hlasy v převážně indiánských horských oblastech.

Nekonfliktní PPK tak musel vyrazit do protiútoku. Očerňoval ji jako socialistické nebezpečí. To v zemi po tragických zkušenostech s maoistickými povstalci a teroristy z 80. a 90. let, kdy ve světem přehlížené občanské válce v Andách zahynulo na 70 tisíc lidí, vždy zabírá.

Světoobčan do čela Peru

PPK má opravdu zajímavé kořeny. Jeho otec byl Němec polsko-židovského původu, který za oceán utekl před Hitlerem.

Jako lékař se věnoval tropickým chorobám a především lepře. Uprostřed peruánské Amazonie se právě s ním v nemocnici pro malomocné potkal budoucí revolucionář Ernesto Che“ Guevara, který tehdy byl na své iniciační pouti po kontinentu, a setkání detailně popsal ve svých denících.

Latinoameričané v dokumentech používají příjmení po obou rodičích. Po své francouzské matce tam PPK má Godard.

Není to jen shoda jmen, nastupující peruánský prezident je bratrancem slavného režiséra Jeana-Luca Godarda.

PPK velkou část života strávil na studiích ekonomie na prestižních univerzitách v Anglii a v USA. Pak se jako světoobčan pohyboval po různých koutech planety, kde pracoval v managementech významných fi rem v těžebním průmyslu. Do vlasti se několikrát vrátil, aby se angažoval ve veřejném životě. Na počátku 80. let byl dva roky ministrem energetiky a těžby a na počátku tisíciletí dělal ve dvou vládách Alejandra Toleda ministra hospodářství a financí, a na rok to dokonce dotáhl na premiéra. To už si ale myslel na nejvyšší metu. V roce 2011 poprvé kandidoval na prezidenta a skončil na třetím místě.

PPK nevyvolává emoce. Je to kandidát, který přes slova o změně chce jen pokračovat ve stávajícím systému země otevřené investicím zvenčí. Lidé z hor a nejchudší obyvatelé měst v něm vidí představitele modelu, který jim samotným moc nedává,“ popisuje ho politoložka Muňozová Chirinosová.

Také sloupkař deníku La República, z Žatce pocházející Mirko Lauer Holoubek, nečeká, že PPK předvede ve směřování země nějaký zásadní obrat. Bude takovým manažerem pro zlepšení efektivity výroby,“ pomáhá si podnikohospodářským slovníkem.

Bude hledat, kde fungující systém drhne, a tam se pokusí udělat nápravu,“ dodává s tím, že Peru za poslední roky ekonomicky tak posílilo, že žádné radikální reformy ani nejsou potřeba.

Ve jménu otce

Pro vítězství se musel PPK především vymezit proti své soupeřce ve finálovém kole. Jestli ke Kuczynskému se Peruánci stavějí lhostejně, na Keiko Fujimoriovou nikdo nemá nevyhraněný názor. Jednačtyřicetiletá matka dvou dětí patří přes nízký věk ke stálicím tamní politiky. V devatenácti letech se v srpnu 1994 stala první dámou, když její otec Alberto Fujimori zapudil svoji manželku a Keičinu matku. Tehdy už původně demokraticky zvolený outsider vládl jako diktátor. Keiko po jeho boku stála neochvějně do listopadu 2000, kdy ho svrhly pouliční protesty.

Autoritář japonského původu ekonomicky stabilizoval republiku, kterou přebíral v naprostém hospodářském chaosu. Také se dokázal vypořádat s maoistickými povstalci z organizace Světlá stezka. Za tyto dva úspěchy jej příznivci dodnes oslavují.

Na druhé straně jsou s jeho desetiletím u moci spojeny mnohé zločiny, jako je odstraňování politických odpůrců, nedobrovolné sterilizace tisíců venkovských žen, zapojení jeho blízkých spolupracovníků do narkobyznysu a rozsáhlá korupce. Dnes je Fujimori za některé z těchto činů na 25 let ve vězení, což při jeho věku znamená doživotí.

Jeho dcera se mezitím už podruhé v čele jeho sirotků“, jejichž jediným ideologickým programem je návrat k moci, snažila dostat do prezidentského paláce. S otcovým jménem zachází ekvilibristicky. Když jí vyčítají události z doby jeho vlády, odbude to: Kandiduji já, a ne můj otec.“ Když se chce pochlubit, řekne: S otcem jsme udělali to či ono.“ Stále opakuje, že ona je plně oddaná demokracii. Jde jen o to, kolik Peruánců jí to uvěří. V posledních volbách to byla téměř rovná polovina národa.

Obratná a smířlivě vystupující politička, jíž spoluobčané nevědomky zaplatili studium v USA, začala novou kampaň hned poté, co v roce 2011 nedokázala ve druhém kole uspět.

PPK nemohl vykopat nepřekonatelné zákopy, protože fujimoristé, od kterých se třeba v hospodářských názorech nijak zásadně neliší, jsou s přehledem nejsilnější stranou v kongresu. Bez jejich spolupráce by měl jako nový prezident svázané ruce. Hraje mu do karet, že mezi nimi se schyluje k sourozenecké válce. Keičin mladší bratr Kenji byl v roce 2011 i 2016 zvolen do parlamentu s vůbec nejvyšším počtem hlasů, a proto neskrývá ty nejodvážnější ambice. Dlouhodobě se mu stejně jako lidem z tvrdého jádra strany zdá, že se jeho sestra příliš distancuje od minulosti.

Obratný politický praktik PPK tohoto pnutí mezi fujimoristy dokáže využít. Díky němu se může předvést jako dobrý prezident, ač Peruáncům do funkce vlastně zbyl.

Kuczynski si za maskota zvolil infantilní morče a prezentoval se pod iniciály PPK tak důsledně, že porušil pravidla španělského pravopisu.

O autorovi| Tomáš Nídr, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Volby prezidenta druhé kolo: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Auta
Dacia Logan jako prémiové auto? Podívejte se, jak by mohla…
Také Range Rover Velar se dočká silného osmiválce v provedení SVR
Galerie: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Nechcete čekat na Škodu Kodiaq RS? Čip od BSR zvedne výkon na 260 koní
Rozhovor: „Kvůli elektromobilům se nová elektrárna stavět nemusí“
Technologie
OneDrive for Business přidává obnovu cloudové jednotky ze zálohy
Samsung brzo vydá náhradu svých evergreenů: SATA disky Samsung SSD 860 Evo a 860 Pro
Bitchcoin? Nevěstince v Nevadě budou přijímat platby v kryptoměně
MediaTek má nový SoC pro prémiové televizory Sony a Philips, bude o 50 % rychlejší
GDDR6 od Hynixu už je reálně dostupná, ale na nižších taktech. První karty na 14 GHz?
Hry pro příležitostné hráče