Stále více plynu

20. ledna 2014, 00:00 - (foj)
20. ledna 2014, 00:00

Doprava Poptávka po CNG v dopravě roste. „V loňském roce jsme prodali na našich plnicích stanicích milion kubíků CNG,“ tvrdí šéf společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík. Jeho firma se před časem pustila do budování rozsáhlé sítě plnicích stanic na CNG. Loni podepsaly Vítkovice dohodu s Benzinou o výstavbě dvaceti stanic. Všechny budou v provozu do konce letošního roku. Světlík hodlá letos prodat tři miliony kubíků CNG, v roce 2018 by se pak měl objem vyšplhat na více než deset milionů kubíků. Šéf Vítkovice Holdingu je navíc přesvědčen, že se technologie kolem CNG mohou v následujících letech stát klíčovým odvětvím českého průmyslu. I proto jeho firma v posledních letech investuje do výzkumu v této oblasti stovky milionů korun.

Vítkovice nejsou jedinou firmou, která bude investovat do infrastruktury plnicích stanic na CNG. Mimo jiné firma Vemex chce v letošním roce vybudovat třicet veřejných stanic. Svoji vlastní síť plnicích stanic buduje i společnost RWE.

Provoz motorových vozidel na CNG je v porovnání s auty na benzin či naftu zhruba o polovinu levnější. V České republice jezdí aktuálně kolem šesti tisíc vozidel, meziročně roste počet „plynových“ aut o třicet procent. Stejný nárůst se očekává i v letošním roce.

V provozu je 53 veřejných stanic. Spotřeba CNG roste od roku 2003 meziročně přibližně o pětadvacet procent.

Minimálně na českém trhu se prosazuje mnohem razantněji než další alternativní pohony v dopravě, mimo jiné elektromobily. Odborníci již několik let po sobě tvrdí, že se právě ten „letošní“ rok ponese ve znamení boomu vozů na elektřinu. Zatím se ale jejich předpovědi nenaplnily. A patrně ani nenaplní. Alespoň podle nejnovější studie sítě poradenských společností KPMG Global Automotive, ve které bylo osloveno 200 top manažerů z automobilového světa. Zhruba 76 procent z oněch dvou set oslovených manažerů se domnívá, že se automobilový průmysl zaměří hlavně na snížení objemu spalovacích motorů a jejich optimalizaci.

Podstatně menší část (59 procent) jich vidí jako prioritu plug-in hybridy nebo elektromobily využívající bateriové technologie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít