Stále v dobré kondici

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Rakouské finanční domy v Česku vloni navzdory stagnaci ekonomiky vesměs zlepšily své hospodářské výsledky

Není žádný jiný segment české ekonomiky, kde byla pozice společností s rakouskými kořeny silnější než ve finančních službách. A lze říci, že české dcery svým rakouským matkám dělají opravdu radost a stále dosahují i přes stagnaci tuzemské ekonomiky velmi zajímavých zisků.

Esko v čele Příkladem společnosti každoročně zlepšující své hospodaření je Česká spořitelna ze skupiny Erste Group – největší domácí banka podle počtu klientů. Vloni vykázala rekordní konsolidovaný čistý zisk přesahující 16,6 miliardy korun, což znamená meziroční zvýšení více než o pětinu. K navýšení zisku spořitelny přispěl zejména vysoký nárůst čistého zisku z obchodování s cennými papíry a devizových obchodů, který se meziročně zvýšil více než čtyřnásobně, a také další zlepšení provozní efektivity. Naopak čisté příjmy z poplatků a provizí bance meziročně o pět procent klesly. Na druhé straně spořitelně narostl objem klientských vkladů a také poptávka po hypotečních úvěrech, jejichž celkové portfolio se zvýšilo o 9,1 procenta.

Výkonnost a pozici tuzemské dcery Erste Group lze ocenit nejen čísly – prestižní americký časopis Global Finance v březnu označil Českou spořitelnu za nejlepší banku v České republice. Při výběru jednotlivých bank berou redaktoři magazínu Global Finance, oboroví analytici, manažeři firem a konzultanti pro oblast bankovnictví v potaz růst aktiv, ziskovost, strategické vztahy, služby zákazníkům, konkurenční ceny a inovativní produkty. Přitom dobrou pozici České spořitelny nevnímají jen finanční experti, ale i její klienti. Díky tomu je Česká spořitelna již devět let v řadě podle hodnocení klientů Nejdůvěryhodnější bankou roku v soutěži Fincentrum Banka roku. Zároveň letos získala ocenění OVB Nejvstřícnější banka Handicap Friendly za přístup k osobám se zdravotním handicapem.

Aby si Česká spořitelna udržela své postavení na trhu, významně investuje do inovací a uživatelské přívětivosti. V květnu například spustila možnost platby faktur přes takzvané QR kódy ve všech svých platbomatech a rychle rozšiřuje počet bankomatů, kde si při výběru hotovosti lze zvolit nominální hodnotu vybíraných bankovek. Žlutočerní inovují Dobře hospodařil i další zástupce rakouských bankovních domů v Česku – Raiffeisenbank, která si vloni v kolonce čistý zisk připsala téměř dvě miliardy korun. To sice znamená meziroční pokles zhruba o desetinu, ale to je dle zástupců banky vzhledem k situaci na trhu dobrý výsledek.

„Na český bankovní trh v loňském roce působila řada negativních jevů: nepříznivý vývoj české ekonomiky a s tím související pokles zájmu klientů o úvěrování, rekordně nízké úrokové marže a zpřísňování kapitálových požadavků ze strany evropských regulátorů. Ve světle těchto negativních vlivů je náš loňský výsledek dobrý a dle očekávání,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Mario Drosc s tím, že banka má jasnou představu, ve kterých oblastech chce růst.

„Ještě více se zaměříme na kvalitu služeb nabízených prémiovým klientům a na individuální řešení jejich potřeb. Rovněž jsme představili nové kreditní karty, spustili obsluhu účtu přes chytré telefony, vylepšili bankomaty a nabídli jsme nový účet eKonto Komplet vhodný pro aktivní klienty,“ dodal Mario Drosc.

Kromě technologických novinek se Raiffeisenbank zaměřila i na produktové inovace a do své nabídky zařadila garantované certifikáty jako alternativu spořicích účtů. S jejich prodejem začala banka vloni a nyní upisuje sedmou emisi. Obecně chce banka více posilovat v oblasti investování a správy aktiv pro klienty, proto také založila Raiffeisen investiční společnost a Raiffeisen penzijní společnost, která nabízí produkty ve třetím i nově vzniklém druhém pilíři spoření na důchod. Raiffeisenbank je zároveň aktivní i v oblasti korporátního bankovnictví. Zde například působila jako hlavní manažer u květnové emise dluhopisů společnosti CPI BYTY v celkovém objemu tří miliard korun. Vídeňské rekordy Excelentní rok zažil rakouský pojišťovací koncern Vienna Insurance Group (VIG), který si připsal historicky rekordní zisk před zdaněním 587,4 milionu eur. VIG přitom vloni předepsala pojištění v hodnotě 9,7 miliardy eur, meziročně o devět procent více. České dcery VIG – Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny – k tomuto výsledku přispěly zhruba jednou pětinou (celkem předepsané pojištění za 1,8 miliardy eur). Kombinovaný zisk před zdaněním za tyto tři společnosti meziročně vzrostl o 4,2 procenta na 195 milionů eur.

Nejrychleji z českých členů skupiny VIG rostla Pojišťovna České spořitelny (PČS), jež vloni vybrala pojistné za 10,7 miliardy korun, což je dosud nejlepší výsledek v historii PČS. Ta navíc uplynulý rok zakončila s čistým ziskem přesahujícím jednu miliardu korun. Pojišťovně České spořitelny se dařilo hlavně v oblasti běžně placeného pojistného, které se meziročně zvýšilo o 8,6 procenta.

„Dosáhnout takového růstu v době, kdy pojistný trh stagnuje, považuji za úspěch,“ uvedl generální ředitel Pojišťovny České spořitelny Petr Zapletal.

Pozici skupiny VIG na českém trhu potvrzují i nezávislé ankety. Její společnosti například dominovaly soutěži Pojišťovna roku vyhlašované Asociací českých pojišťovacích makléřů. Zde Kooperativa ovládla rovnou tři z pěti vyhlášených kategorií (Pojištění průmyslu a podnikatelů, Pojištění občanů a Autopojištění) a v další kategorii (Životní pojištění) vyhrála Pojišťovna České spořitelny. Třetí tuzemský člen skupiny VIG – Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) se v anketě Pojišťovna roku umístila ve třech kategoriích na druhém až čtvrtém místě.

Výsledky ČPP letos ocenili i porotci soutěže Manažer roku, kde generální ředitel ČPP Jaroslav Besperát získal titul Manažer roku v odvětví Bankovnictví, pojišťovnictví a poradenství a páté místo v celkovém žebříčku nejúspěšnějších manažerů České republiky. Toto nebyl ojedinělý manažerský úspěch vedoucích pracovníků skupiny VIG – v březnu byl prezidentem České asociace pojišťoven zvolen Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa.

Dynamika v modrobílé Slušných výsledků na stagnujícím pojistném trhu dosáhla vloni i česká dcera koncernu UNIQA, která meziročně zvýšila předepsané pojistné o 3,5 procenta na téměř 5,6 miliardy korun. Pojišťovna posílila hlavně v oblasti neživotního pojištění, které vzrostlo dokonce o 4,3 procenta.

„Tradičně se nám dařilo držet pozice v oblasti povinného ručení a pojištění vozidel, nejrychleji v této oblasti neživota rostlo úrazové a soukromé zdravotní pojištění, obě meziročně o 36 procent,“ komentovala výsledky tisková mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová. Dodala, že pojišťovně se daří získávat převážnou část dosavadní klientely končící pojišťovny Direct, s níž uzavřela dohodu o strategické spolupráci.

Zajímavý vývoj přitom UNIQA zažila v oblasti životního pojištění, kde vloni předepsala pojistné za 1,4 miliardy korun. Zde pojišťovna kladla důraz na běžně placené životní pojištění. „Koncem roku k výsledku přispěl i zesílený zájem o produkt za strany žen, které ho mohly naposledy pořídit za zvýhodněných podmínek před zavedením unisexového pravidla. Celkově nám vzrostl počet smluv životního pojištění o 15 procent, jednorázové životní pojistné loni naopak výrazně kleslo,“ doplnila Eva Svobodová s tím, že pojišťovna svou nabídku neustále inovuje.

Například vloni v říjnu UNIQA uvedla mobilní aplikaci pro chytré telefony určenou pro systém Android, která umožňuje operativní přístup k produktům a službám pojišťovny 24 hodin denně. Pevnou pozici společnosti UNIQA na českém trhu potvrzuje i vítězství v kategorii pojišťoven v anketě Zlatý Měšec 2013 probíhající mezi čtenáři serveru Měšec.cz. A rozhodně to nebyla náhoda – UNIQA v této soutěži zabodovala již potřetí za sebou – v letech 2011 a 2012 obsadila druhé místo v kategorii pojišťoven.

Úspěšní správci Na tuzemském trhu již řadu let nepůsobí jen velké rakouské finanční skupiny, ale i menší a střední hráči.

Úspěšným specialistou je investiční společnost C-Quadrat. V tuzemsku její produkty nabízejí investiční poradci, investiční platformy, privátní banky i pojišťovny.

C-Quadrat se zaměřuje na správu podílových fondů a fondy fondů, jejichž řízení firma zakládá na sofistikovaných informačních systémech. „Tyto nástroje sledují a matematicky vyhodnocují velké množství dat s cílem vytvořit základ pro co nejexaktnější investiční rozhodnutí při správě majetku. Intuitivní rozhodování totiž vede k neobjektivním a často chybným závěrům,“ popisuje obchodní ředitel C-Quadrat pro Česko a Slovensko Jakub Křivan. Tyto automatizované obchodní systémy už firma provozuje více než deset let a za tuto dobu za ně obdržela 137 mezinárodních ocenění, poslední v dubnu v britské anketě Investors Choice European Hedge Fund Awards.

Přes obtížné podmínky na finančním trhu se společnosti C-Quadrat daří držet stabilní hospodaření – vloni i předloni se její tržby pohybovaly kolem 46 milionů eur a je dlouhodobě zisková. Zřejmě i proto se rozhodla k akvizici dvou konkurentů – rakouské společnosti Absolute Portfolio Management a britské BCM. „Díky tomu narostla aktiva pod naší správou o 46 procent na více než 4,467 miliardy eur,“ říká Jakub Křivan s tím, že v letošním prvním čtvrtletí výsledky potvrzují správnost zvolené strategie. „V prvním kvartále vzrostly naše výnosy i díky zmíněným akvizicím za celý koncern o 40 procent, a zisk dokonce o 185 procent,“ doplňuje Křivan.

Hornorakušané a privátní péče Dalším příkladem rostoucího středního hráče je Oberbank ze stejnojmenného hornorakouského koncernu se sídlem v Linci. Ta na český trh vstoupila v roce 2004, ale nyní má již 17 poboček, poslední otevřela na jaře ve Zlíně. Její aktiva ke konci loňského roku dosáhla téměř 15 miliard korun a banka nyní eviduje 15,5 tisíce klientů, z toho 3000 firem.

Do černých čísel se česká Oberbank přehoupla v roce 2011 a svůj zisk rychle navyšuje – zatímco předloni to bylo jen 15 milionů korun, tak vloni již vykázala zisk po zdanění 85 milionů korun.

Výčet rakouských finančníků aktivních na českém trhu by nebyl úplný bez rakouských privátních bank. Těch v Česku působí celá řada – nejviditelnější je kromě nedávno vstoupivší Meinl Bank především Bank Gutmann, která má v Česku pobočku od roku 2011. Mezi její klienty patří převážně úspěšní podnikatelé a jejich rodiny, ke kterým má Gutmann jako privátní banka v soukromých rukou blízko. Banka se zaměřuje hlavně na správu majetku a privátní bankovnictví.

„V poslední době klienti řeší hlavně otázku následovnictví a předávání majetku v rámci rodiny. Roste zájem o poradenství v rámci tzv. family services a o zajištění předání majetku podle předem definovaných kritérií – ať již prostřednictvím různých nadací a trustů nebo jinak,“ uvedl Tomáš Končický, ředitel české pobočky Bank Gutmann.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Nový život pro starý router. Český Turris za korunu můžete vybavit Wi-Fi 802.11ac
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Hry pro příležitostné hráče