Srnci místo komínů

11. prosince 2017, 00:00 - BRZ
11. prosince 2017, 00:00

Dlouho očekávaná vyhláška vůbec nezohledňuje škody způsobované na lesích emisemi

V letitých sporech mezi Lesy České republiky (LČR) a producenty emisí o míře škod způsobených zplodinami na lesních porostech mířily naděje k novelizaci sedmnáct let staré vyhlášky č. 95/1999. Ta určuje způsob, jak poškození lesů spočítat, a LČR podle toho léta vymáhají od průmyslových a energetických provozů částky, které v souhrnné hodnotě dosahují stamilionů. Podle průmyslníků je však předpis zoufale zastaralý a nereflektuje aktuální míru znečištění, která v posledních letech značně poklesla. To uznávají i biologové a firem se nedávno zastal zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Ten vyzval ministerstvo zemědělství, aby vyhlášku přepracovalo a výtky zohlednilo.

Výsledný návrh se však překvapivě emisemi téměř vůbec nezabývá a řeší pouze škody způsobované v lesích rostoucími stavy zvěře. „Předložená novela vyhlášky č. 55/1999 Sb. vůbec nereaguje na výtky Veřejného ochránce práv, které byly ze strany předkladatele vyhlášky uznány“ ohradila se proto Hospodářská komora. Podle Martina Tužinského z Teplárenského sdružení novelizovaný předpis paradoxně může nároky Lesů ČR ještě navýšit.

I ministerstvo zemědělství přitom už dříve samo uvedlo, že způsob výpočtu škod stanovený ve vyhlášce neodpovídá nynějšímu stavu. V aktuální Zprávě o stavu lesa, kterou má týdeník Euro k dispozici, pak resort uvádí, že znečištění ovzduší zplodinami je dlouhodobě stabilní a relativně nízké.

Proč se ministerstvo emisemi vůbec nezabývalo a zda bude na výtky údajných znečišťovatelů reagovat, není jasné. Mluvčí resortu Markéta Ježková odmítla vyhlášku až do doby vypořádání připomínek jakkoli komentovat. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče