Srdečné pozdravy do Ruska

20. listopadu 2017, 00:00 - Ondřej Stratilík
20. listopadu 2017, 00:00

Podle čísel není ruský trh pro český export důležitý, přesto Miloše Zemana do Moskvy doprovodí rekordně velká skupina podnikatelů

O téhle cestě se mluví několik měsíců.

Přesněji řečeno - mnoho týdnů dopředu o ní informuje s ám Miloš Zeman. V srpnu, kdy ještě nebylo vůbec jasné, kolik firem s ním odletí, prohlásil, že s sebou do Ruska v listopadu vezme tři letadla místo obvyklých dvou. O měsíc později se pak v New Yorku pochválil, že jej do Soči pozval sám Vladimir Putin. A tak zatímco Donald Trump setkání s Milošem Zemanem odmítl, Rusko má pro českého hradního pána náruč vždy připravenou.

V Moskvě a Jekatěrinburgu se k prezidentské delegaci přidá i velká skupina českých podnikatelů. „Jedná se o historicky největší misi za 25 let, kdy se organizováním podnikatelských misí zabýváme,“ popisuje Eva Veličková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Do Ruska se vypraví zástupci 130 firem.

Jenže ministerstvo obrany nemá ve své dopravní peruti pro tolik pasažérů dostatek letadel. Dva „vládní“ airbusy nestačí.

Hospodářská komora ČR jako jeden z pořadatelů musela pronajmout třetí stroj. Volba padla na boeing společnosti Travel Service. Jak už mluvčí dopravce Vlaďka Dufková sdělila týdeníku Euro dříve, půjde o běžný komerční let a cenu pronájmu nechce s ohledem na obchodní tajemství prozradit.

A náklady odmítá vyčíslit i Eva Veličková: „Podnikatelská část mise bude hrazena z účastnických poplatků. Firmy platí sto procent nákladů. Tyto mise nejsou nijak dotovány.“

Ovčáček: Nechtějí být ve třetí řadě

Počet přihlášených společností zaráží především proto, že ruský trh není pro český průmysl nijak důležitý. Na celkovém exportu se dlouhodobě podílí jen minimálně, činí aktuálně zhruba 1,9 procenta. Od ledna do srpna se do Ruska vyvezlo zboží za 54 miliard korun, což představuje čtrnáctiprocentní meziroční nárůst.

Podle některých hlasů za nízkou bilanci nemůžou pouze sankce, které EU na Moskvu uvalila jako odvetu za agresi na Ukrajině. Citelný vliv mají i omezující opatření pro dovoz zavedená na oplátku Ruskem.

„Pro české podnikatele je důležité projevit nyní zájem o spolupráci na projektech i z toho důvodu, že až skončí sankce, nebudou stát někde v třetí řadě za velkými zeměmi EU,“ vysvětluje si enormní zájem o cestu Jiří Ovčáček, mluvčí Hradu.

Roli zřejmě hraje ještě jedna okolnost.

Je možné, že listopadový výlet Miloše Zemana do Ruska bude jeho poslední velkou zahraniční cestou ve funkci prezidenta. Tedy pokud jej v blížících se volbách porazí někdo z oponentů, což nyní nevypadá nijak nereálně. Podnikatele může lákat pocit, že budou u okamžiků, kdy se Zeman loučí skariérou.

Exkurze v továrně

I když Svaz průmyslu a dopravy ČR kompletní seznam účastníků cesty tají - prý i na žádost samotných firem - některé podniky už svou účast potvrdily.

Do Ruska se například vypraví zástupci táborského výrobce motoristických zapalovacích svíček Brisk. Tamější trh znají velmi dobře, v zemi působí už více než dvacet let. Proto budou ostatním radit.

Místo v letadle má kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Náklaďáky s jejím logem v zemi jezdí po desítky let. I když t am vposlední době značka strádala, nyní se podle hlasů z firmy začala situace zlepšovat.

Prezidentské cesty využije také TOS Varnsdorf. „Na programu mise je návštěva našeho výrobního podniku, který provozujeme od roku 2012 v Jekatěrinburgu,“ reaguje J an Rýdl, generální ředitel severočeského výrobce obráběcích strojů. „Jedná se o trh s velkým potenciálem pro růst našich prodejů, s dlouhodobými dobrými obchodními vztahy a výbornou reputací českého strojírenství,“ vysvětluje, proč je pro ně Rusko důležité.

S Milošem Zemanem se předvede i pražský dodavatel tramvají Pragoimex, výrobce kotlů Thermona či Hamé Babice.

Konkrétní efekty cesty zatím nedokáže nikdo předvídat. Přímluva prezidenta často pomáhá, podnikatelé znalí ruského prostředí však dodávají, že samotná jednání tam bývají velmi náročná a platí u nich úplně jiná pravidla než v západním světě. •

Program prezidenta a podnikatelů v Rusku

Pondělí, 20. listopadu Prezidentská delegace v čele s Milošem Zemanem se v Soči setká s Vladimírem Putinem

Úterý, 21. listopadu Odlet doprovodné podnikatelské mise z Prahy do Moskvy, ubytování v hotelu Baltschug Kempinski, večer recepce na českém velvyslanectví

Středa, 22. listopadu Dopolední prohlídka Moskvy, odpoledne tříhodinové česko-ruské podnikatelské fórum, večer raut v Českém domě

Čtvrtek, 23. listopadu Odlet do Jekatěrinburgu, ubytování v hotelu Hyatt Regency, večer raut

Pátek, 24. listopadu Česko-ruské podnikatelské fórum v hotelu, po obědě společenská akce a odpoledne přelet z Jekatěrinburgu do Prahy

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Letí na vás raketa! Chyba operátora poplašného softwaru způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
Hry pro příležitostné hráče